Държавата гангстер
/ брой: 11
„Съединените щати печелят световната конкуренция в сравнение с отпреди четири години“, изрекъл Джо Байдън в една от прощалните си речи миналата седмица – в МВнР, наричано Държавен департамент. Да, в сравнение с отпреди 4 години днес САЩ наистина печелят световната конкуренция по бизнес гангстерство и несвободен пазар. Тогава „Северните потоци“ си работеха и Европа все още купуваше евтиния тръбопроводен газ от Русия, а цените и инфлацията кротуваха.
Но така бе до лятото на 2022 г., когато Вашингтон взриви „потоците“, за да не бъде минат от благополучието на Европа. Така той й натрапи собствения си, но 3-4 пъти по-скъп втечнен газ и запрати съюзника си да бере душа с инфлация и пропадане на цели отрасли. Навремето по телевизията гледах филм за тъмната страна на иконата на американския капитализъм Джон Рокфелер, който плащал на банда да взривява нефтопровод на конкурент, за да го отстрани от пазара. В съда нищо не могло да се докаже, макар всички да се досещали за какво иде реч. Накрая Рокфелер станал първия милиардер на САЩ със своята „Стандарт ойл“. Впрочем кирливите ризи на Рокфелер бяха описани в излязлата през 1904 г. книга „Историята на компания „Стандарт ойл“ на Айда Тарбел, смятана за родоначалничката на разследващата журналистика в света. Така и Байдън отстрани един конкурент по гангстерски, защото в честна конкуренция САЩ нямаше как да надвият руския газ. Но с един гангстерски взрив Байдън удари и втори конкурент – партньорската уж Европа, обричайки я на бизнес срив.
По-нататък Байдън спечели непазарната конкуренция със санкции срещу руския нефт уж заради Украйна, с което накара Европа да се откаже и от тази руска суровина. Последва цяла серия от закони като акт за намаляване на инфлацията, за чиповете, науката и други мерки, с които Байдън подмами високотехнологичните компании от ЕС чрез непазарни субсидии да се прехвърлят в САЩ, обричайки страните си и целия съюз на деиндустриализация и стопански срив. И накрая непазарната конкуренция се стовари и върху Пекин, спрямо който бе забранен износа на чипове и вноса на електроколи с китайски технологии.
Сиреч Байдън спечели световната конкуренция не с качеството на стоки и услуги на един свободен пазар, а с държавна намеса, принуда, извиване на ръцете. Все непазарно гангстерство, макар и в по-мека форма.