16 Септември 2024понеделник02:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Малки и големи загадки

/ брой: 282

автор:Юрий Борисов

visibility 1827

Много пъти сме писали, че финансовият министър няма никакъв проблем с числата. Особено когато борави с милиони и милиарди. Измисля си числа, хвърля ги в пространството и няма никакво притеснение, че при елементарни проверки лъжите му лъсват.
Провелата се в понеделник Седма среща на бизнеса с правителството не направи изключение. По думите на Дянков преди четири години държавата е дължала 3 млрд. лева на бизнеса, а сега дългът е намален на 345 млн. лева. Тоест предишните управници оставят дълг към бизнеса, който това правителство намалил близо 9 пъти. Правим справка, не къде да е, а в базата данни на самото Министерство на финансите. Оказва се, че към края на 2008 г. просрочията на държавата и общините са 82 млн., към юни 2009 г. - 166 млн., а в края на 2009 г. само след половин година ново управление - 799 млн. лева (вж таблицата).
Връщаме се в януари тази година. Дянков твърдеше, че към края на 2011 г. централната власт дължи на бизнеса под 50 млн. лева. От официалната информация на МФ разбираме, че към 30 септември 2011 г. неразплатените от държавата пари са 254 млн. Връщаме се обратно в този понеделник. Дянков оценява като постижение свиването на правителствените просрочия към бизнеса до 135 млн. лева (вж "Капитал daily" от вчера). Значи според собствените сметки на Дянков просрочията са се свили от 50 млн. на... 135 млн.


Просрочия на държавата и общините

Към 31 декември      Размер
2005 г.                    53 млн. лв.
2006 г.                    44 млн. лв.
2007 г.                    57 млн. лв.
2008 г.                    82 млн. лв.
2009 г.                  799 млн. лв.
2010 г.               431.5 млн. лв.


Да оставим обаче числата, че от тях боли глава. Дянков си е Дянков. Може да е шегаджия, може да е луд, може да е безотговорен или просто да не му пука. Загадка има, но не е голяма.
Голяма загадка е, че медийното пространство изобщо не обръща внимание на измишльотините на човека, от който в огромна степен зависи поведението на държавата, посоката, в която вървим, преодоляването на трудностите, пред които сме изправени. На същата тази Седма среща някакъв жокер за обяснение даде политологът Иван Кръстев. Той констатира, че най-големият рекламодател било правителството. За първите шест месеца на 2012 г. то рекламирало в печатните медии три пъти повече, отколкото следващия най-голям рекламодател - Мобилтел. Няма логика да допускаме, че при електронните медии нещата са по-други. Жокер, жокер, ама разминаванията в плещенето на втория човек в държавата са толкова очебийни, че няма как да не бъдат поне маркирани - може без коментар, неутрално, с малко любов и много симпатия. Голяма загадка. Каквато загадка беше пълното мълчание по повод на едни 800 млн. лева от ДДС, с които се разминаваха към края на полугодието на тази година данни на МФ и данни на БНБ. Разминаване, в смисъл на липсване.
Пълна загадка е и това, че неправителствени организации, свързани с бизнеса и труда, също се правят на три и половина, че не забелязват неадекватността на финансовия министър. Тук жокерът е друг. Може би така е по-лесно, по-безопасно, по-комфортно. Може би да се правим на луди или просто да сме луди е по-добре, отколкото да сме нормални. Също като във вица.
"Един луд твърдял, че е Наполеон. Лекували го, лекували го. В един момент на въпроса "Ти Наполеон ли си?", той отговорил: "Глупости, разбира се, че не!". Решили да го изпишат. В деня на изписването бил страшно тъжен. Докторът го попитал защо е тъжен. "Как да не съм? Доскоро бях Наполеон, а сега кой съм? Никой!"."
Нашите управници са велики. Нека и ние да бъдем велики. За да има хармония. Иначе е много тъжно.
 
 

БНБ налага ограничения за жилищните кредити

автор:Дума

visibility 1373

/ брой: 175

Пак отложиха новото изчисление на такса смет

автор:Дума

visibility 1436

/ брой: 175

Забраняват на колекторските фирми да тормозят длъжници

автор:Дума

visibility 1080

/ брой: 175

Пентагонът въоръжава България с ракети

автор:Дума

visibility 1541

/ брой: 175

Напрежение в Германия заради мигрантите

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 175

Русия ограничава износа на уран

автор:Дума

visibility 1441

/ брой: 175

Почина бившият президент на Перу Алберто Фухимори

автор:Дума

visibility 1213

/ брой: 175

Есента на Визионера

автор:Александър Симов

visibility 2360

/ брой: 175

Саботаж на доброто

автор:Юлия Кулинска

visibility 2438

/ брой: 175

Зубрачът Главчев

автор:Юри Михалков

visibility 2297

/ брой: 175

ПП-ДБ-СС взривиха всичко, до което се докоснаха в София

автор:Дума

visibility 1355

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ