12 Август 2024понеделник18:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

И производителите на олио плашат с протести

Маслобойните оставали без украински слънчоглед напролет

/ брой: 20

автор:Дума

visibility 578

Производителите на олио в България готвят протести през пролетта, ако държавата продължи да спира влизането на слънчоглед от Украйна. Поводът е, че тогава преработващите им предприятия ще останат без суровина и ще започнат да затварят. Браншът твърди, че от 1 декември досега в България чрез административни бариери не е допуснато нито едно зърно слънчоглед.
След отпадането на 1 декември 2023 на неофициалната забрана за вноса от Украйна, наложена от правителството в резултат на протестите на земеделските производители и подписания през септември с тях меморандум, се очакваше вносът от Украйна да се либерализира, което беше официално потвърдено от министър-председателя и други представители на правителството.
"Всичко това останаха само думи на вятъра. До настоящия момент, два месеца по-късно, няма нито един одобрен лиценз за внос от Украйна въпреки липсата на каквито и да е забрани". Това пише в позиция до медиите Яни Янев, председател на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България.
Реакцията му идва по повод искането на зърнопроизводителите да се въведе отново забрана, в разрез с правото на ЕК, за внос на слънчоглед от Украйна.
Заради липсата на суровина и продължаващото задържане на местната реколта от българските производители с намерение за реализация в следващата кампания, както и тоталната абдикация на правителството от проблема, прогнозите са, че преработвателните предприятия ще започнат да затварят поради липса на суровина още тази пролет.
Това ще доведе до освобождаване на персонал и излизане на ефективни стачни действия на целия бранш и зависещите от наличието на олио и фуражи свързани сектори, добавят от съюза.
От браншовата структура смятат, че използването на ограниченията за внос от Украйна като опит да се потушат исканията на земеделските стопани не е решение на техните проблеми. Високата себестойност на българската земеделска продукция в настоящата кампания поради високите разходи за производство и ниските добиви, доведоха до неконкурентноспособност спрямо производителите в Русия и Украйна и ниските цени на външните пазари. Това в момента е основният проблем на българското земеделско производство.
"Исканията, които са посочени в Декларация на Националната асоциация на зърнопроизводителите от 13.01.2024 и последвалата среща в МС, даже и да намерят някакви компромисни решения, няма да бъдат достатъчни за решаване на този основен проблем, който е с тенденция да стане цикличен", заключават оттам.
Браншът припомня, че забраната, която бе въведена на 3 май до декември, и предвиждаше четири стоки от Украйна - слънчоглед, пшеница, царевица и рапица да могат да преминават само транзит през пазарите на Полша, Румъния, Словакия, Унгария и България, в крайна сметка не доведе до покачване на цените на българския слънчоглед.

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 412

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 386

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 407

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 356

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ