14 Юли 2024неделя23:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Общото между хората е по-силно от противостоящите светове

Походът "По пътя на Бедреддин" в Лудогорието събира за 16-ти път учени, учители, ученици, граждани

/ брой: 252

автор:Велиана Христова

visibility 3229

На 5 и 6 ноември за 16-ти пореден път ще се състои традиционният поход "По пътя на Бедреддин", организиран от Културно-просветното дружество "Родно Лудогорие". Походът е с национален статут със съдействието на Министерството на образованието, младежта и науката и неговите регионални инспекторати в страната.
В рамките на изявата ученици от цялата страна ще участват в национална викторина-конкурс с мултимедийни проекти, есета, стихотворения и рисунки, посветени на похода. Освен "Родно Лудогорие" тази година в инициативата участва и клуб "Родолюбие" при основно училище "Св. Кл. Охридски" - гр. Попово. Походът ще мине през градовете Силистра, Дулово, Исперих и Разград. Още на 4 ноември в Силистра ще се съберат на семинар учителите по история от областта, а подохъдт ще бъде открит на 5-ти с лекция на проф. Христо Матанов от Софийския универсиет. В с. Окорш до Дулово и в Исперих участниците ще посетят местните музеи, в похода е включено и посещение на историко-археологическия резерват Сборяново с тракийската гробница при Свещари, която е паметник на ЮНЕСКО. Последният ден включва беседи в историческия музей "Абритус" в Разград, посещение на джамията "Макбул Ибрахим паша джами" и др. По традиция в края се предвижда и т.нар. разбор на похода.
  
Кой е Бедреддин Симави?

Не са много българите, които знаят кой е Бедреддин, макар че почти всички са чували името му. Бедреддин Симави или шейх Бедреддин Махмуд е високообразован учен, юрист, теолог и проповедник, мистик на исляма, който в началото на XV век организира първото социално въстание в Европа, насочено против устоите на разрастващата се Османска империя - въстание на мюсюлмани и българи в Лудогорието, Добруджа, Старозагорско и Хасковско и в Западна Мала Азия за налагане в Османската империя на социално равенство и духовно братство между хората независимо от тяхната религия. В писанията на официалните османски историци сведенията за него са малко, но пък за живота му разказва в стихотворна форма неговият внук Хафъз Али.
Дядото на Бедреддин - Абдул Азйз, произхождал от селджушки султански род и според разказа на Хафъз Али паднал жертва във войната за Димотика в началото на завоеванията на Балканите. Синът на Абдул Азиз - Исраил (Израел) се оженил за дъщерята на гръцкия бей на Димотика и между 1357 и 1359 г. в крепостта Симавна (днес в Гърция) жената родила Бедреддин. Самият той е получил най-доброто за времето си образование съобразно правилата на шериата - изучавал е право, изказванията на Мохамед по верски въпроси, ораторство, граматика, синтаксис, тълкувание на корана, арабски език. Учил е в Бурса, после в Кайро, където е слушал лекции на известни тогавашни учени. Приятелите на Бедреддин в Египет били сред видните интелектуалци на османската цивилизация по онова време. Описват ги като "учени, свързани с тайното учение".
Бедреддин изучава ислямски мистицизъм, пише съчинения върху правото. От Кайро отива в Тебриз, където развил и разширил своите познания върху мистицизма. Започнал да обикаля Анадола и да разпространява мистицизма сред населението. Около 1410 г. е бил военен съдия при управителя на Одрин Муса Челеби, комуто внушава, че правото на използване на земята трябва да се остави на народа. Със своите идеи и вярвания Бедреддин (вече шейх) привлича многобройни съмишленици, създава си широко влияние.
През 1416 г. Бедреддин е преследван и бяга от Изник, прекосява Черно море и достига българските земи при делтата на Дунав, където е посрещнат като съюзник от войводата Мирчо Стари. Шейхът установява контакти в Добруджа и Лудогорието и своите познати християни и мюсюлмани от времето на общата им службата при Муса. Установява се в Силистра. Бунтът от Силистра се разгаря от 1416-1417 до към 1418-1420 г. в Лудогорието и Добруджа, но достига и до Старозагорско, Ямболско и Хасковско и застрашава тогавашната османска столица Одрин. Бедреддин привлича мюсюлмани сред беднотата и противниците на новото султанско управление, подкрепен е масово от българите.
В българските земи основните ударни сили на въстаниците са около 3000 души, предимно дервиши къзълбаши. Срещу тях е изпратен със силна войска Баязид паша, което кара по-знатните привърженици да се отдръпнат от движението. Баязид към 1417 г. настъпва в Североизточна България и посича заедно с бунта и всякакво влияние на български първенци. От историческите сведения не личи дали шейхът - идеолог и водач на бунта, е заловен в битка или просто е пленен или предаден. В крайна сметка шериатският съд в Серес осъжда Бедреддин на смърт. Той е обесен на чаршията в Серес между 1418 и 1420 г. (в различни източници годината е различна). 

Ново издание на "Самотният пешеходец"

Три нови издания на ИК "Гутенберг" ще бъдат представени по време на семинарите. Едната книга е известният сборник "Самотният пешеходец" с интервюта и статии на видния наш траколог проф. Александър Фол. Съставител на книгата е журналистката от ДУМА Велиана Христова. Първото издание на "Самотният пешеходец" през 2006 г. бе изчерпано светкавично.    
Втората книга, подготвена от дружеството "Родно Лудогорие", се нарича "Влюбеният облак" и съдържа приказки на големия турски поет и писател Назъм Хикмед с великолепни илюстрации на Петър Чуклев. Третата - "Трима радетели за мюсюлмано-хирстиянскохединение през ХV в.", е посветена на три личности, които и в най-страшните векове на кръвопролития, сеч и противопоставяне ратуват за равенство между хората и между религиите. Ето как разказва за тях проф. Христо Матанов:
"Бедреддин Симави живее в края на ХIV и в началото на ХV в., когато Балканският полуостров в истинския смисъл на думата е "земя на войната". За него като представител на съвременната мюсюлманска наука, усвоена в нейните най-видни центрове на Изток, е било много лесно да се движи в злободневието на събитията и да се включи в общия хор на османските автори, които възхваляват делата на султаните и кървавите подвизи на османските газии. Някои ще кажат, че това се дължи на неговото пренебрежение към злободневието, но самият той участва в събитията по време на движението на османския принц Муса. Тогава вероятно, сблъскал се с кръвопролитията, той достига до прозрението, че хората са равни, че религиите в края на краищата проповядват принципно еднакви неща и става радетел за равенството между представителите на различните вери.
Николай Кузански от своя страна е виден представител на европейско-католическата религия и политика в десетилетията след смъртта на Бедреддин. Нищо не му е пречело да застане във фалангата на европейските идеолози на късната кръстоносна идея. Времето, в което живее, дава достатъчно храна за яростна опозиция на "турския страх": османците са стигнали до Белград и вече чукат на портите на Централна Европа. Обаче и той... осъзнава, че перманентната война е неестествено състояние за хората и че е много по-добре те да се обърнат към сътрудничеството.
Георги Трапезиндски пък е представител на гръкоезичната православна религиозна и литературна традиция. От векове наред нейни представители се "специализират" в писането на антимюсюлмански трактати: първо срещу арабите, после срещу селджукските и османските турци. И за него е било като че ли по-естествено да се включи в този хор или да приеме, че на света се е родила нова сила в лицето на Османската империя и да пише панегирик за новия мюсюлмански владетел на Константинопол. Но и той не постъпва така, а противно на очакванията, намира много общи неща в религиите на противостоящите светове.
Всички тези примери показват, че каквато и да е политическата и религиозната конюнктура в обживяното човешко пространство, на конфронтацията винаги противостоят сили, устремени към сътрудничество и търсене на общото между хората".

Научни семинари и ученически конкурс "на колела"

През дните на похода ще има културологични семинари с участието на учители и учени, а научен ръководител е проф. Христо Матанов. Организаторите замислят идната година по време на същия поход научните семинари да се проведат в аулата на Софийския университет. Всъщност дружеството "Родно Лудогорие", което организира и традиционните походи "По стъпките на Таню войвода" всяка година около 2 юни, винаги привлича за участие не само ученици, родители, учители, но и учени, които участват в изявите. Тази година в Танювия поход например участва известният наш историк акад. Георги Марков.
Ученическият конкурс, съпътстващ "Похода по пътя на Бедреддин", този път е за две групи ученици - деца от т до VIII клас и гимназисти от IХ-ХII клас. Конкурсът включва теми за самия Бедреддин и въстанието му, за идеите му през призмата на съвременния свят. А целта е учениците да бъдат ориентирани към ценностите на чувството за национална идентичност, любовта към родината и уважението към другия; да изявяват активна жизнена и гражданска поздиция; да затвърдят уменията си за аргументиран анализ на историческите факти. Творбите си учениците подготвят със съдействието на учители по история, български език и литература, изобразително изкуство и информатика. Оценяването и класирането ще направи до 31 януари 2013 г. специална комисия, в която освен секретаря на "Родно Лудогорие" д-р Анатолий Кънев участват и акад. Светлин Русев, проф. Десислава Минчева, Мария Бенова, Тихомир Стефанов, Боряна Мекушина. Призьорите в конкурса ще получат в началото на втория учебен срок неголеми парични награди. Вероятно е някои писмени работи да бъдат публикувани и в сп. "Път", което дружеството издава. 


Д-р Анатолий Кънев
Секретар на "Родно Лудогорие":

Нашият път е единението


Нашите усилия са насочени към примери, които обединяват етносите и религиите в национален и световен мащаб. Те показват, че и в средновековието, и сега е имало и има инакомислещи, стремящи се към единение, а не към разделение. Обратните примери са много, добре известни и подробно осветени в медиите. Ние искаме заедно да покажем, че има и друг път за съвместно съжителство в България, а и по света.

 

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"

автор:Дума

visibility 1664

/ брой: 131

Плащаме до 10 лв. за чадър на морето

автор:Дума

visibility 1556

/ брой: 131

НАТО пуска военен коридор през България

автор:Дума

visibility 1856

/ брой: 131

Фантазии и шамани

автор:Александър Симов

visibility 1866

/ брой: 131

Райски намерения по пътя към ада

автор:Деси Велева

visibility 1882

/ брой: 131

В очакване на Конституционния съд

visibility 1707

/ брой: 131

Датата - 12.07.2024 г.

автор:Дума

visibility 1733

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ