09 Август 2024петък21:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На кого пречи ветото в ЕС?

/ брой: 89

автор:Велизар Енчев

visibility 2226

Велизар ЕНЧЕВ



Може ли конфликтното минало на Европа да се прероди в утрешния ден и така да взриви европейското единство?
Този тревожен въпрос изненадващо се появи на провелата се в Страсбург Конференция за бъдещето на Европа. Говорейки за светлото бъдеще, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президентът на Франция Еманюел Макрон изнесоха шокираща идея.
В речите си на заключителното заседание на конференцията те поискаха обновяване на договорите на Европейския съюз и премахване на вота с единодушие в Съвета на ЕС.
Правейки уговорката, че подкрепя всяка позитивна промяна, Урсула фон дер Лайен предложи опасна реформа, минираща темелите на ЕС:
"Гласуването с пълно мнозинство в някои ключови области вече няма смисъл, искаме ли да вървим напред. Вие ни казахте накъде искате да върви Европа. Сега ние трябва да намерим възможно най-краткия път дотам - или като използваме пълноценно това, което е заложено в договорите, или чрез промяна на договорите, ако се налага."
Френският президент, който в момента председателства ЕС, се солидаризира с шефа на Еврокомисията и подкрепи искането за промяна на договорите.

Но направи донякъде успокоително уточнение:
"Трябва ясно да заявя - един от пътищата за тези реформи е свикването на Конвент за преразглеждане на договорите. Това е предложение на Европейския парламент и аз го одобрявам."
Макрон всъщност се позова на продължило една година допитване до европейските граждани, по време на което те даваха предложения за промени в политиките на Общността. И едно от предложенията е за премахване на инструмента на ветото, позволяващо на всяка страна да блокира решения, които не са в нейна полза.
Тук няма спор кой печели от ветото при вземане на колективни решения - това са страните с по-скромен стопански и демографски потенциал, една от които е България.
Реакцията на засегнатите не закъсня. 13 страни членки на Европейския съюз отхвърлиха призивите за промяна в договорите на ЕС с безпрецедентна декларация в Туитър.
В публикация от акаунта на датската дипломатическа мисия в ЕС те заявяват, че не подкрепят "необмислени и прибързани опити за започване на такава процедура".
13-те държави са България, Дания, Естония, Латвия, Литва, Малта, Финландия, Полша, Румъния, Словения, Хърватия, Чехия и Швеция.
Тревожният сигнал към България e ясен. Отказът на София да вдигне ветото върху преговорния процес със Скопие (заради антибългарската кампания и присвоеното културно-историческо наследство) е сред причините за инициативата на френско-германския тандем.
Ако Париж и Берлин премахнат правото на вето, от това ще пострада не само България, която ще бъде принудена да капитулира пред македонизма, но и страни от т.нар. периферия на Съюза. Тогава "големите" в ЕС ще налагат волята си над "малките", без вторите да могат да оспорят неизгодни за тях решения.
За този ли евродеспотизъм заменихме СССР с ЕС и сменихме комунизма с капитализъм?
А ако утре Берлин и компания еднолично решат ЕС да влезе във война, ние ще станем ли "пушечно месо" на новия Кайзер?
Тази игра не я ли играхме два пъти през XX век?

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 1381

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 732

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 377

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 465

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 482

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ