БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА внесе първият законопроект срещу ценовия произвол на големите търговски вериги
Тази инфлация е на алчността, коментират социалистите
Внасяме закон за пределни надценки на определени хранителни продукти. В последните години българските граждани са шокирани от поредното драстично увеличаване на цените на хранителните стоки и услуги от първа необходимост. За последните пет години, по данни на НСИ, инфлацията в страната е 34 процента, а скокът на основни хранителни продукти достига 250 процента. Оризът е поскъпнал с 83 процента, прясното мляко - със 119 процента, яйцата - със 150 процента, маслото - със 112 процента. За това алармира народният представител от БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Нина Димитрова.
Тя посочи, че цените в големите търговски вериги се различават значително от тези в европейските държави като Берлин, Виена и Амстердам. Според Димитрова този ценови удар е истинска катастрофа както за 800 хиляди пенсионери, така и за 700 хиляди работещи бедни.
“Ние сме първата партия, която внася такъв закон в Народното събрание. Той е важен за българските граждани, защото когато говорим за цени, това касае всеки един от нас”, заяви народният представител от лявото обединение Габриел Вълков.
Той посочи, че пенсиите и заплатите за последните пет години са нараснали едва с 60 процента, докато цените на основните продукти в малката потребителска кошница са се увеличили с около 120 процента. “Това за нас е абсолютно недопустимо. Трябва да се вземат спешни мерки за решаване на този проблем, защото едни и същи стоки в България и Германия, в едни и същи немски търговски вериги, тук са два пъти по-скъпи. Този закон е абсолютно необходим и го внасяме сега”, категоричен бе социалистът.
“Това е безобразен ръст на цените на тези хранителни продукти, който многократно надвишава общата инфлация за този период. Това налага държавата да се намеси, за да защити своите граждани и българските производители от тази инфлация, от това поскъпване, което всъщност е поскъпване на алчността”, каза Мая Манолова от лявото обединение, която е един от авторите на законопроекта.
Законът предвижда предел на надценките до 10 процента на 70 основни хранителни стоки. Решението предвижда не таван на цените, а на надценките, защото директният таван на цените би навредил на производителите. “Това би дало мощно оръжие на търговските вериги да унищожат българските производители на храни”, заяви Манолова.
Ограниченията на надценката ще важат за търговски субекти, които продават храни на дребно и реализират годишен оборот над 10 милиона лева, което няма да засегне малките предприятия. Законопроектът предвижда и строги санкции, които могат да достигнат до три процента от оборота на търговските вериги. Според вносителите подобни правила са наложени в почти всички европейски държави.