19 Ноември 2024вторник19:27 ч.

Война срещу Русия или мир: какво ще избере Тръмп?

/ брой: 221

visibility 470

Александър ШАРКОВСКИ

Широко разпространено е мнението, че Съединените щати разчитат на Украйна като инструмент за смазването на Русия. Но те очакваха или бърза украинска победа, или отказ на Москва от поставените пред Северния военен окръг цели след първите неуспехи на бойното поле. Когато „бързата война“ не проработи, Москва намери резерви: използва охранителни фирми, след това проведе частична мобилизация, създаде система за набиране на кадри за въоръжените сили и постигна баланс на бойното поле, преминавайки към ефективна защита, а след това към активна защита и настъпление.

Стратегията на САЩ към Русия

Сега, когато тече смяната на властта в Америка и новият президент не е формулирал новата си стратегия към Русия, чуваме спекулациите, че Тръмп ще продължи плана си за край на войната в Украйна, което обаче няма да е от полза за Москва.
Малко вероятно е Вашингтон да си постави за цел унищожаването на Русия чрез Украйна. Основните средства на САЩ са икономическите санкции и международната изолация на Русия. Когато стана очевидно, че антируските санкции не работят и международната изолация се провали, Вашингтон реши да пролее кръвта на Русия. За тази цел му трябваше Украйна с нейната разрушителна националистическа идея.
Сега, когато Доналд Тръмп дойде на власт, има съмнения, че Вашингтон ще продължи всеобхватната и неограничена военна подкрепа за Киев. Но Тръмп изобщо няма да има време за външната политика, защото ще има дълга битка с враговете си в Америка. Без укрепване на своя тил, Тръмп едва ли ще се втурне в международни сблъсъци, където се натрупаха много проблеми поради агресивните действия на администрацията на Байдън.

Продължаване на антируската истерия в Европа

Задачата да има разрив между Москва и Европа е решена частично. Малко вероятно е Тръмп да коригира значително тази стратегия, като цяло той е доволен от нея.
Разводът между Европа и Русия ще изисква много време и усилия от администрацията на новия американски президент. В основата на този развод ще е антируската истерия, която по инициатива на САЩ Брюксел ще продължи да развива с нова енергия.
Но да се върнем към реалностите. Основна задача на САЩ е да се защити чрез Европа в случай на ядрена война. Следващият по важност въпрос е проблемът в Близкия изток. Трета поред, изискваща спешно решение, е стратегията към Китай.

Какви сценарии за прекратяване на войната в Украйна обсъжда Западът?

В момента се обсъжда проект за замразяване на конфликта и създаване на буферна зона. Украйна трябва да се откаже от присъединяване към НАТО през следващите 20 години. Москва и Киев ще бъдат принудени да седнат на масата за преговори, използвайки военната помощ като лост. Но Москва ще отхвърли тези напълно неизгодни условия и тогава Западът ще наводни Украйна с оръжие и пари.
В този проект не само че няма нищо ново, той няма да бъде реализиран и не води към мир. Първо, Москва не приема ултиматуми. Второ, ние добре знаем колко струват обещанията за неразширяването на НАТО до границите на Руската федерация. Трето, конфликтът вече веднъж бе замразен със споразуменията „Минск 1“ и „Минск 2“. Москва не трябва да прави тази грешка трети път.
Николо Макиавели много точно говори по този въпрос в своя трактат „Принцът“: "Войната не може да бъде избегната, тя може само да бъде отложена в полза на вашия враг..."
Нова отложена война ще засили националистическата идея за „украинщината“ и ще позволи на Запада да подготви Украйна за нова война.
Москва категорично ще отхвърли и втория възможен проект на новата администрация на САЩ, предвиждащ изплащане на непосилни репарации, връщане към границите от 2013 г. и продължаване на санкционния натиск върху нас.
Освен това Съединените щати могат да изоставят Украйна на произвола на съдбата - както това стана през 1975 г. с проамериканското правителство на Южен Виетнам в Сайгон и през 2021 г., когато американците позорно избягаха от Кабул.

Какво иска Тръмп от Москва

Тръмп може и да се съгласи, че Украйна е зона на руски интереси с всички произтичащи от това последствия. Разбира се, Тръмп нямаше да бъде Тръмп, ако не постави допълнителни условия на Москва за тази услуга. Путин обаче няма да се откаже от стратегическото споразумение с КНДР, което Тръмп ще поиска. Москва няма да се съгласи да скъса отношенията си и с Иран. Тръмп многократно изрази желанието си да предизвика разрив в отношенията между Москва и Пекин. Резултатът очаквано ще е нула. Москва няма да се съгласи на неутралитет при евентуална военна конфронтация между Вашингтон и Пекин.

Русия има ли нужда от Украйна?

За Москва най-печелившо остава пълното поражение и капитулацията на Украйна, в строго съответствие с тезата на Клаузевиц: „Война до победа и точка“. Всеки друг вариант е неприемлив, тъй като никой от тях няма да доведе до мир.
В идеалния случай е необходимо да се уверите, че думата „Украйна“ престава да съществува, а заедно с нея и други производни на тази дума: „украинци“, „украинец“, включително езика. Изпълнението на това ще даде възможност да се унищожи самата идея за украинство като изключително враждебна и разрушителна за нас.
Има само един изход от тази задънена улица: Русия може да вземе под своя юрисдикция всички земи на бивша Украйна в границите от 1913 г. с връщане на историческите им имена - Малорусия и Нова Русия. Украинците пак ще станат малоруси, езикът им ще е малоруски.
Останалите територии до сегашната западна украинска граница не ни трябват и дори са вредни (историята го е доказала). Тя трябва да бъде разделена на няколко малки независими републики, напълно демилитаризирани - например Галиция, Волин, Подолия, Буковина, Подкарпатска Рус.
Тези малки държави трябва да са неутрални, тяхната сигурност ще е гарантирана от международни споразумения. Всякакви опити на Полша, Румъния или Унгария да завземат земите им ще бъдат строго пресичани. Русия трябва да остане основен гарант за тяхната сигурност.
На теория този вариант би трябвало да устройва Европа, тъй като създава буферна зона между ЕС и Руската федерация. За САЩ подобно решение също не е неприемливо. И понеже Тръмп се обяви за миротворец, този сценарий трябва да го устройва.

Властта би отбой за повишаване на социалните осигуровки

автор:Дума

visibility 729

/ брой: 221

До месец тръгва новият онлайн кадастър

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 221

Агенцията по храните започва проверки преди Никулден

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 221

Хиляди протестираха срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 221

Сблъсъци в Нидерландия заради коледна традиция

автор:Дума

visibility 651

/ брой: 221

Абсолютна липса на сърце

автор:Александър Симов

visibility 703

/ брой: 221

Злокобният Байдън

автор:Юри Михалков

visibility 658

/ брой: 221

Неадекватни решения и хаос заплашват енергетиката ни

visibility 652

/ брой: 221

Мъчи ни безводие, а има забавени проекти

visibility 685

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ