07 Февруари 2025петък19:10 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Пазари

Кои са редкоземните минерали на Украйна, които Тръмп иска

Според "Форбс" общата стойност на тези ресурси е 14,8 трилиона долара

/ брой: 25

автор:Дума

visibility 3761

Украинският президент Володимир Зеленски обяви, че страната му е готова да приеме "инвестиции от американски компании" по отношение на местните редкоземни минерали, до които президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска достъп в замяна на американска помощ. Франс прес обобщава с какви количества от критичните суровини разполага Украйна. Според Американското геоложко дружество (USGS) САЩ зависят от вноса на определени критично важни минерали, сред които и редкоземни. Китай е водещият производител на подобни минерали. Украйна твърди, че притежава в ограничени количества, в шест зони на страната, химичния елемент берилий (принадлежащ към алкалоземните метали - бел. ред.), а ЕК описа Украйна като "потенциален източник на повече от двадесет жизненоважни суровини", допълва АФП.
Украинското издание "Форбс" изчисли през 2023 г., че ресурсите от редкоземни минерали на Украйна възлизат на 111 милиарда тона, на стойност 14,8 трилиона долара, главно от находищата на въглища и желязна руда в страната. Повече от 70 на сто от тези ресурси обаче се намират в регионите Донецк и Луганск, частично контролирани от Русия, както и в Днепропетровска област, към която армията на Москва приближава.
Американският всекидневник "Вашингтон поуст" оцени през август 2022 г. запасите от редкоземни минерали на Украйна на 26 трилиона долара, почти половината от които са в райони, които сега са под руски контрол.
Търсенето на литий, който е от съществено значение за производството на батерии за електрически превозни средства, процъфтява. Украйна разполага с 33 милиона тона литий, на стойност 38 милиарда долара, изчислява през 2023 г. украинското издание "Форбс". От друга страна, руската армия настъпва бързо до голямо находище на литий в района на Донецк и е поела контрола над находището на метала в Крута Балка, Запорожка област.
Украйна е сред първите десет държави в света по отношение на доказани запаси от титанови руди, като страната е източник на 7 на сто от световното производство на метала, използван в космическата техника и електрониката, обяви Киев в своя инвестиционна презентация през 2022 г. До 2023 г. САЩ са внесли над 95 на сто от нужния им титан, сочат данни на Американското геоложко дружество.
Украинското правителство обяви, че страната е една от първите пет държави в света по запаси от графит, притежаваща около 19 милиона тона от ценната суровина. Преди нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. производството на графит в страната е възлизало на 10 000 тона годишно, по данни на Американското геоложко дружество, но вследствие на войната е спаднало с 95 на сто през 2023 г.

До 2023 г. САЩ са внесли целия нужен на страната графит. Той има различни индустриални приложения, включително и за производството на батерии за електрически превозни средства.
През 2022 г. Украйна е на десето място в света по производство на желязо, сочат данни в годишна публикация (World Mining Data) за производството на 65 минерални суровини, обхващаща 168 страни. Преди руската инвазия Украйна е петият по големина износител на желязна руда в света, като стойността възлизаше на  6,8 милиарда долара през 2021 г., по данни на в. "Киев Поуст".
Украйна притежава също и значителни запаси и на други критични суровини, включително уран, манган, живак и галий, допълва АФП.
Междувременно президентът на Украйна Володимир Зеленски обяви, че планът за победа на Киев над Русия включва инвестиции в (разработването на находищата - бел. ред.) редкоземните метали на страната. Изказването на Зеленски последва среща с генералния директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси, съобщи Укринформ.
От важно икономическо значение за плана за победа са инвестициите в редкоземните минерали в Украйна, каза Зеленски. "Ние сме отворени към факта, че тези ресурси могат да бъдат разработени с нашите партньори, които ни помагат да защитим територията си и да отблъснем врага", заяви украинският държавен глава. По думите му, ако тези находища останат под руски контрол, има заплаха други държави, сред които Иран и Северна Корея, да получат достъп до тях.

БТА


Зеленски призна, че Киев не държи контрола

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Украйна трябва да гарантира възвращаемост на „300-те милиарда долара помощ“ на Америка, като я изтъргува срещу редкоземни минерали. Говорейки в Белия дом, малко след като замрази всички проекти на Американската агенция за международно развитие (USAID) в световен мащаб, Тръмп призова за „изравняване“, намеквайки за сделка, включваща ресурсите.
„Имаме достатъчно редкоземни метали, но Русия окупира нашите земи от 2014 г.“, отвърна Зеленски на искането на Тръмп. – „Отворени сме за разработването им от нашите партньори, които ни помагат да защитаваме земята, да отблъскваме врага със своите оръжия, присъствие и санкции. И това е абсолютно справедливо.“
Редкоземните минерали – 17 елемента, ценни заради техните магнитни и електрохимични свойства – се използват в смартфони, батерии за електромобили и лечение на рак.
Зеленски заяви още, че е повдигал въпроса за  минералното богатство на Украйна с Тръмп на предишни срещи, предупреждавайки, че ако Русия контролира ресурсите, компании от други държави ще ги експлоатират.
Преди ескалацията на конфликта в Украйна през 2022 г. страната имаше най-големите запаси от титан и литий в Европа, които не са редкоземни, но са от решаващо значение за военната индустрия, батериите и кондензаторите. Около 7 трилиона долара от общото минерално богатство на Украйна е в районите на Донбас – Донецк и Луганск, които се присъединиха към Руската федерация след референдуми през 2022 г. Двете области обявиха независимост от Украйна през 2014 г. след Евромайдана в Киев.
Ресурсите на тези територии са основен фактор в подкрепата на страните членки на НАТО за Киев, заяви руският външен министър Сергей Лавров през октомври 2024 г. „Техният дискурс се върти около територията и ресурсите, от които се нуждаят в Америка“, каза той.


Китайският отговор за митата ще промени
географията на търговията с LNG


Налагането от Китай на мита върху вноса на енергия от САЩ като противодействие на американските мита върху китайски продукти може да доведе до големи промени в географията на световната търговия с втечнен природен газ (LNG), се посочва в материал на Блумбърг.
Китайските купувачи на LNG, които имат дългосрочни договори с американски контрагенти, могат да решат да препродадат газ, доставен от САЩ, на по-атрактивна цена на вносители в други региони, включително Европа. Позовавайки се на източници сред търговците. Някои компании в Китай вече преговарят със своите партньори в азиатски и европейски страни за обмен на закупен в САЩ газ за доставки от други страни.
Според Сол Кавоник, анализатор в изследователската платформа MST Marquee, подобна промяна в посоката на търговските потоци може да доведе до „общо покачване на цените на пазара“. Освен това, китайските компании едва ли ще участват в проекти в САЩ, докато продължава напрежението в търговските отношения между двете страни. Това ще удари износителите на втечнен природен газ от САЩ, които се стремят да привлекат купувачи, които да помогнат за финансирането на проекта.
По-рано Държавният съвет на Китайската народна република издаде указ, според който от 10 февруари 2025 г. страната въвежда мита върху вноса на американски енергийни ресурси. Петролът ще бъде обложен с 10% мито, въглищата и LNG - 15%. Освен това ще бъдат наложено 10% мито върху американските мултикомпактни автомобили, пикапи и селскостопанска техника. Китайското посолство във Вашингтон нарече търговските контрамерки срещу САЩ справедливи и оправдани. Пекин също се позова на механизма за уреждане на спорове на Световната търговска организация.
Търговският оборот между Китай и САЩ възлиза на 688,28 млрд. USD през 2024 г. Доставките на американски петрол в парично изражение пък възлизат на 6 млрд. USD, LNG - 2,4 млрд. USD, а въглищен кокс - 1,8 млрд. USD.

Израел ще предаде Газа на САЩ

автор:Дума

visibility 2157

/ брой: 25

Бойкотът на магазините продължава на Балканите

автор:Дума

visibility 2272

/ брой: 25

Разследват полския премиер за опит за държавен преврат

автор:Дума

visibility 2275

/ брой: 25

Накратко

автор:Дума

visibility 2120

/ брой: 25

Трагедия без изход

автор:Валентин Георгиев

visibility 2222

/ брой: 25

По познати схеми

visibility 2209

/ брой: 25

Кой вече ще ни дава пари

visibility 2185

/ брой: 25

Кои са редкоземните минерали на Украйна, които Тръмп иска

автор:Дума

visibility 2336

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ