16 Октомври 2024сряда20:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ядрените реактори в АЕЦ "Козлодуй" ще се строят без да е ясна ползата

/ брой: 53

автор:Дума

visibility 2407

Ако всичко върви по план, 7-ми блок на АЕЦ “Козлодуй” трябва да е готов до 2033-2035 г., малко по-късно и 8-ми. Но строителството на ядрени блокове не е като на газопроводи – продължава по-дълго, струва по-скъпо и изисква значителен човешки ресурс. Това обясниха експерти пред българското издание на Euractiv.
Депутатите одобриха изграждането на двата нови блока с технология на “Уестингхаус”, без да е приета енергийна стратегия и да е отчетено развитието на съседните на България енергийни пазари.
Пред Euractiv двама експерти  Славчо Нейков и проф. Валентин Колев от Електротехническия факултет на ТУ-София, изразиха съмнения в икономическата обоснованост на проекта.
Според проф. Колев ще бъде много трудно да се намерят банки, които да финансират проекта и ако това се случи, ще е показател за неговата жизнеспособност. Засега няма яснота как ще се изплатят новите ядрени мощности, коментира и Славчо Нейков, според когото реално става дума за повече от 30-40 милиарда лева, които ще плати България. Всяко спиране на работата оскъпява допълнително инвестицията, заявява той.
Наскоро по БНР друг енергиен експерт – Георги Стефанов, също изрази опасения да не се стигне до Белене 2.0 – харчене на пари без краен резултат.

Еврото ни трябва, колкото тумор в мозъка

автор:Дума

visibility 778

/ брой: 197

Световният дълг е на път да надхвърли 100 трлн. долара

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 197

БДЖ планира повече връзки между Северна и Южна България

автор:Дума

visibility 698

/ брой: 197

ЕК с нови правила за мигрантите

автор:Дума

visibility 688

/ брой: 197

Ескалира напрежението между Сеул и Пхенян

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 197

Дипломатическа война между Индия и Канада

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 197

Накратко

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 197

Да се ядосаме!

автор:Юлия Кулинска

visibility 822

/ брой: 197

Знаем проблемите, имаме експертите и решенията

автор:Дума

visibility 719

/ брой: 197

Аз съм десницата на левицата!

автор:Дума

visibility 717

/ брой: 197

Опит пореден

автор:Евгени Гаврилов

visibility 800

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ