10 Август 2024събота14:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Виражите на диктатора

Как Вашингтон се крие зад лицемерната риторика за човешки права

/ брой: 121

автор:Петър Бочуков

visibility 2511

Този път Ислам Каримов не уцели момента. Беше стегнал куфарите за далечен трип - до Чикаго, за участие в срещата на НАТО, за която беше получил покана, каквато имаха също лидерите на общо 60 държави, между които Русия, Китай, Индия и републиките от Централна Азия. Но те не се отзоваха. Силното му желание да покаже колко е значим и важен за алианса обаче не бе подкрепено от американска страна. Каримов бе замислил поредната пиар акция за укрепване на своя режим, който правозащитните организации смятат за един от най-репресивните в света. Бившият първи секретар на Узбекската компартия и от 1990 г. несменяем президент на централноазиатската република разбра овреме, че Обама няма да го приеме - което настоятелно искаше - за разговор на четири очи. За разлика от лидерите на другите републики от Централна Азия отношенията на Каримов с Белия дом са по-специални -  диктаторът умело търгува  стратегическото географско положение на Узбекистан, който има 135-километрова граница с Афганистан и богати залежи на уран и природен газ, срещу солидни финансови дивиденти и закрила. На тази цел служи и съгласието му за изграждането на американската военна база в Ханабад. Повратливият и вечно оцеляващ президент, въпреки неимоверните усилия и хитри ходове, този път се оказа губещ. В Белия дом прецениха, въпреки порасналата значимост на Ташкент в плановете на САЩ в района, че Каримов не е най-подходящата политическа фигура за официални контакти в годината на президентските избори в САЩ. Заради наложения в международните среди негов образ на безскрупулен политик. Разбирайки, че среща насаме с Обама няма да има, той последва колегите си и обяви, че в Чикаго ще го представлява външният му министър.
На свой ред Обама дори и не се опита да прикрие целите си - да се представи като успешен политик, приключил с двете  войни - в Ирак и в Афганистан, и заедно с това да демонстрира чрез високите си гости в родния му град край езерото Мичиган външна подкрепа за предизборната си кампания.
Хората на Каримов направиха всичко, което бе по възможностите им да осигурят на своя шеф среща с Обама. За техните усилия говори фактът, че те привлякоха в помощ за каузата си и Американо-узбекската търговска камара, от която изпратиха писмо, адресирано до Белия дом. В него Керълайн Лем, председател на камарата, представя Узбекистан като "икономически процъфтяваща и политически стабилна страна и важен стратегически партньор на САЩ, верен на идеите на мира и сигурността в района". Американо-узбекската търговска камара е влиятелен адвокат както на Ташкент, така и на бизнес интересите на Вашингтон в авторитарната държава, а също и на ангажираните с войната в Афганистан американски производители на оръжия и доставчици на Пентагона. Сред тях са два от най-важните снабдители на военното ведомство  - "Локхийд Мартин" и "Боинг", които през 2010 г. са изпълнили поръчки съответно за 35.8 милиарда и за 19.4 милиарда долара. Членове на Американо-узбекската търговска камара са също строителят на хеликоптери "Сикорски", комуникационната компания "Харис корпорейшън", "Дженеръл Илектрик" и "Ханиуел" - най-големият в света доставчик на системи за авиацията и космоса. Очевидно и тази намеса не бе достатъчна, за да се изпълни условието на Каримов да отиде в Чикаго, но само ако бъде приет от Обама. Засега официалната му реабилитация се отлага. Което не се случва за първи път. Срещу режима му след жестоко потушения през есента на 2005 г. Андижански бунт имаше санкции от страна на Европейския съюз. От кумова срама и от Вашингтон заговориха за човешки права. Последва закриване на базата на САЩ в Ханабад, използвана за снабдяване на войските в Афганистан. Но "натискът" срещу режима в Ташкент не бе задълго. С бързия си рефлекс, докато във Вашингтон се усетят, той рязко бе вече завил към Русия. Много скоро след това пак разреши транзита на товари за американските войски, базата в Ханабад заработи отново и санкциите на ЕС бяха отменени.
Конюнктурата на световната политическа сцена не е константна величина. Както и двойнствената и ненадейно сменяща векторите си политика на Каримов. На последната среща на високо равнище на Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС) в края на миналия декември в Москва например за първи път от доста години узбекистанският президент взе участие и се подписа под договореността държавите от ОДСК да допускат на своя територия бази на трети страни само със съгласието на останалите партньори от организацията. Така американците, които доскоро ухажваха Узбекистан и Таджикистан за разполагането на свои бази, вече ще искат съгласието и на другите страни от ОДКС - Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан и Русия. В случая Каримов очевидно бе размислил, отчитайки, че ще бъде по-сигурен и по-спокоен пред лицето на пълзящата агресия на ислямските фундаменталисти от Афганистан, ако в даден критичен момент той може да разчита на помощта на партньорите от ОДКС.
След като не получи от Белия дом очакваното по-специално отношение към неговата особа, Каримов вероятно замисля как да вземе поредния си политически завой. В Чикаго алиансът обсъди изтеглянето си от Афганистан, което най-вероятно ще стане през историческия мост на дружбата на Амударя на границата между Афганистан и Узбекистан, откъдето безславно се изтегли преди 23 години съветската армия. Ташкент ще има своята важна роля в този сложен процес. А САЩ, независимо от това кой ще е следващият президент, ще имат отново работа с несменяемия Ислам Каримов.


Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън в приятелска беседа с узбекистанския президент Ислам Каримов

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 839

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 836

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 878

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 4332

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 1911

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 825

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 956

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 899

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ