04 Февруари 2025вторник21:04 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Бивш подуправител на БНБ:

Дискусията за еврото е като спор между футболни агитки

Възможността за влизане в еврозоната клони към нула, твърди Калин Христов

/ брой: 22

автор:Дума

visibility 2712

Непрекъснатото хвърляне на съмнения в обществото в коректността на данните за бюджета на държавата и за критериите за еврозоната дестабилизира България. Това алармира в интервю за бТВ бившият подуправител на Българската народна банка (БНБ) и бивш служебен министър на финансите Калин Христов. Според него рушенето на доверието в числата е пагубно, а вместо в дебат по въпроса политиците са влезли в битка на футболни агитки.
"За съжаление, дискусията в българското общество по важни теми, каквито са фискалната политика и еврозоната, е паднала на ниво спор между футболни агитки, в който всеки си е дефинирал лозунгите, хвърлят бомбички помежду си, влизат в мелета и фактически не се разбира какво е състоянието на публичните финанси, както и не се разбира каква е възможността България да влезе в еврозоната, която в момента клони към нула", заяви Христов. Според него "много е дестабилизиращо да се съмняваме в данните".
По думите на финансиста е време политиците да "започнат да мислят" и да поставят пред обществото истинските проблеми. "В БНБ използвах често една карикатура. В нея се казва: имаме голяма зала с хора със строги костюми. Влиза техният лидер и обявява: дами и господа, свършихме парите, време е да започнем да мислим. Та, време е да започнем да мислим", каза Христов.
"Това с агитките вреди на всички. В други страни има практика да се назначават панели от "мъдреци" - хора, които да бъдат арбитри в такива ситуации. Трябва да може да се сложи край на този спор по професионален начин", добави финансистът.
"От Нова година насам както управляващите, така и опозицията не спряха да се замерят с некоректни данни и интерпретации за бюджета и еврозоната, за да печелят политическо надмощие. Като последица и двете страни тотално объркаха обществото, като най-лошото е, че опорочиха доверието в числата и във фискалната статистика на България, на която и обществото, и евроинституциите досега са разчитали", смята Христов.
Асен Василев от "Продължаваме промяната" например отказва да признае, че е завишил небалансирано и с дългосрочни последици социалните разходи, които не са по силите на бюджета на държавата при сегашната данъчна политика. В опитите си да изобличи Василев, партията на Бойко Борисов прибягва до най-катастрофичните статистики за бюджета и в същото време отказва да води разговора за социалните неравенства и твърде неравномерното разпределение на икономическите блага в обществото в момента.
Извън политическите битки данните за състоянието на публичните финанси показват чувствително влошаване и спешна необходимост от взимане на мерки за "стягане на коланите". В противен случай България не просто няма да влезе скоро в еврозоната, а може да се изправи пред румънски сценарий с дефицити от по 8-9% от БВП, което в условията на валутен борд според експертите би било драматично, коментира Христов.


Икономист: Дефицитът, а не инфлацията, ще е спирачка

Най-вероятно чисто формално инфлационният критерий за приемане на България в еврозоната ще бъде изпълнен през февруари или март, но "голямата спирачка" по-скоро ще се окаже бюджетният дефицит. Това каза пред БНР икономистът Адриан Николов от Института за пазарна икономика.
Според него обаче е възможно и дефицитът да не е проблем, защото според Маастрихтските критерии страната не трябва да е в процедура по свръхдефицит и е възможно Европейската комисия да вземе предвид само данните за предходен период.
На този етап изглежда доста невероятно правителството да успее да изготви бюджет с 3% дефицит, и то заради условията, които само си е поставило, смята икономистът.

Дискусията за еврото е като спор между футболни агитки

автор:Дума

visibility 2153

/ брой: 22

Таксиджии обмислят 24-часова блокада на Летище София

автор:Дума

visibility 2264

/ брой: 22

Прогноза: Има предпоставки за добра реколта от зърно

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 22

Няма кой да контролира безопасността на уредите във фитнесите

автор:Дума

visibility 2360

/ брой: 22

И Косово бойкотира супермаркетите

автор:Дума

visibility 2108

/ брой: 22

Мъск закрива основния международен спонсор

автор:Дума

visibility 2245

/ брой: 22

Панама обръща гръб на Китай

автор:Дума

visibility 2260

/ брой: 22

Шест земетресения около гръцки острови

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 22

Тихо страдание

автор:Барбара Пейчинова

visibility 2201

/ брой: 22

Закъсняващата държава

автор:Александър Симов

visibility 2245

/ брой: 22

А кога отбелязваме жертвите на репресиите преди 1944 г.?

автор:Искра Баева

visibility 2380

/ брой: 22

По-тихи времена за бизнеса

visibility 2287

/ брой: 22

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ