Обзор
Олимпиадата без допинг
Младата рускиня Камила Валиева стана изкупителната жертва
/ брой: 36
Марин МИЛАШКИ
Може ли да се проведе Олимпиадата без допинг? Няма такъв вариант. Спортът отдавна не е това, което беше. Забранените препарати властват навсякъде. Въпросът е да не те хванат, а да прецакаш системата и да спечелиш овациите. Има обаче едно голямо "НО". И то е от коя страна на барикадата си. Защото едни спортисти почти никога не ги хващат, а други - от източната част на Европа, са перманентно посочени като виновници.
Такъв е случаят с Камила Валиева. 15-годишната рускиня пристигна в Пекин с потенциал да бъде голямата звезда на Олимпиадата. Фигуристката изуми с представянето си в отборната надпревара, когато постигна рекордни резултати и направи исторически скокове. И тук проблемите започнаха...
Церемонията по награждаване бе отменена, а впоследствие стана ясно, че нейна допинг проба от 25 декември е дала положителен резултат за веществото триметазидин. Препаратът се използва преди всичко при лечение на коронарна недостатъчност. Препарати с веществото се предписват и за лечение на виене на свят, шум в ушите и нарушение на зрението заради проблеми със съдовете. Триметазидин е в списъка със забранените вещества на УАДА, тъй като се смята, че може да подобри кръвообращението и издръжливостта. Той обаче е от т.нар. аптечен допинг - реално няма никаква полза от него.
Независимо от всичко, МОК и УАДА поискаха изваждането на Валиева от Игрите. Но Спортният арбитражен съд й позволи да участва и в индивидуалната надпревара, отлагайки крайното решение дали тя ще бъде наказана. Това се превърна в тема №1, което пролича във волната програма. В нея като фаворитка Валиева падна няколко пъти на леда и завърши четвърта. Така рускинята се срина от олимпийския връх, още преди МОК да опита да я свали.
Предстоят разточителни съдебни дела, а силните на деня трябва да установят дали Валиева или нейните треньори ще получат наказание за положителната допинг проба. Резултатът е ясен на всички. Рускинята ще стане изкупителната жертва, а кариерата й ще е под въпрос.
Силна вина има и треньорката на Валиева - Етери Тутберидзе. Далеч преди Игрите представянето на руските фигуристки бе чакано с огромен интерес. Възпитаничките на Тутберидзе промениха фигурното пързаляне в последните години и изпълниха доскоро смятани за невъзможни скокове. По-късно фокусът се измести върху цената на успеха, физическото и най-вече психическото натоварване. Критиките към Тутберидзе се увеличиха в последната седмица, най-вече след хладното отношение към Валиева и след реакцията на сребърната медалистка Александра Трусова, която каза, че "ненавижда този спорт" и че повече няма да стъпи на леда.
"Всеки лидер трябва да бъде суров в определени моменти, защото по природа хората не искат да работят и да дават 100% от себе си всеки ден. Нейната (на Тутберидзе) фанатична отдаденост се отплаща с много резултати", обявиха от Руската федерация по кънки.
Самата Тутберидзе е наричана Снежната кралица, тъй като нейните възпитанички се отличават от всички останали. Валиева, Ана Шчербакова (злато в Пекин) и Трусова са известни като "четворните момичета". Те са единствените, които опитват и приземяват четворни скокове на състезания. Но на цената на какво? На редица хванати с допинг. И защото са от другата страна на барикадата.