18 Октомври 2024петък17:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Надявам се да оцените ключовата роля на академията

/ брой: 274

автор:Дума

visibility 1356


ДО
Негово превъзходителство г-н Бойко Борисов
министър-председател на Република България

 23 ноември 2010 г., Амстердам

Уважаеми г-н министър-председател,

В качеството ми на председател на АЛЛЕА (Европейската федерация на академиите на науките и изкуствата, обхващаща повече от 50 академии със и без изследователски институти в ЕС и отвъд неговите граници) чувствам, че е мой дълг да Ви пиша отново.
В моето предишно писмо от 19 март 2010 г. очертах цялостните резултати от международната оценка, извършена през 2009 г., която изясни до каква степен Българската академия на науките (БАН) е ценна за Вашата страна като национален център за научни изследвания. Наскоро в един документ на ЕС - "Европа 2020", беше заявено, че "във време на държавни ограничения на бюджета... ние трябва да харчим ресурсите възможно най-ефективно"; задълбочената международна оценка на изследователските институти на академията позволява на България да знае къде са тези ресурси и как те могат да бъдат използвани. Организирана през 2009 г. от Европейската научна фондация (ЕНФ) и АЛЛЕА, тази основана на експертен анализ (peer-review) оценка включваше 40 световноизвестни учени, които работиха повече от година и отделиха за работни посещения на място в България време, равняващо се на няколко хиляди часа. Това беше първата толкова подробна оценка на изследователска институция в България.
Беше констатирано, че в международен план БАН е най-добрата водеща научна институция в страната (докладите на експертите от различните панели могат да се получат от следните адреси: peerreview@esf.org; secretariat@allea.org). Като национален изследователски център БАН е българският еквивалент на такива водещи европейски извънуниверситетски изследователски структури като Обществото "Макс Планк" в Германия, CNRS във Франция, CNR в Италия. Позволете ми да подчертая, че академии с подобни изследователски институти съществуват също и в Австрия (Австрийската академия на науките), и в Холандия (Кралската холандска академия на науките и изкуствата), и в много други страни по цяла Европа.
Едно здравословно разнообразие на научната и развойната дейност - с водещи научни институти под егидата на академията на науките и една добре установена работеща връзка с университетите - изглежда подходящ модел за средните по големина европейски държави. Комисията, извършила международната оценка, ясно заяви, че в бъдещата научна и развойна политика БАН и университетите не трябва да бъдат разглеждани като конкуренти, а като два задължително допълващи се елемента: университетите като институции на висшето образование би трябвало да извличат полза от съществуването на първокласни, занимаващи се предимно с наука институти в рамките на академията - точно както в много други европейски държави.
Като председател на Европейската федерация на националните академии на науките свидетелствам за видимите усилия на БАН за осъществяване на научно сътрудничество сред страните от Югоизточна Европа и между тях и останалата част на Европа. Надявам се, че ще оцените, че това допринася съществено за Вашата политика на омиротворяване на региона и за неговата подготовка за цялостно интегриране в ЕС. Българската академия е един уважаван партньор и за ключовите фигури в научната и развойната дейност извън региона като DFG в Германия и CNRS във Франция и участва активно в обмена, лансиран от Вишеградската група и много други; като цяло, БАН свързва и представя българската наука пред повече от 50 престижни изследователски организации в Европа и по света.
Уважаеми г-н министър-председател,
Позволете ми да повторя заключенията на комисията, извършила международната оценка: държавата може само да спечели, ако инвестира в силните позиции, които БАН вече е завоювала в национален и международен план; недостигът на финансови средства да се преодолее и да бъде подкрепено кариерното развитие на младите учени. За да изведете Вашата страна от световната икономическа криза, аз се надявам, че ще оцените ключовата важност да поддържате една стабилна национална научноизследователска база - тази база се осигурява от изследователските институти към Българската академия на науките; ето защо БАН е най-добрият "посланик" на качествената българска наука зад граница.
Възползвам се от възможността да предам моите най-добри пожелания за успех във Вашата мисия. Надявам се да ми бъде оказана честта да продължа да дискутирам с Вас тези проблеми.

С уважение,

Проф. Юри Енгелбрехт
председател на АЛЛЕА

 

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 293

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 264

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 243

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ