03 Февруари 2025понеделник18:35 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Гуцанов: Мантрата, че държавата е лош стопанин катастрофира в реалността с ЕРП-тата

Да се прекрати практиката на закрити заседания КЕВР да увеличава цената на тока, предлагат депутати от левицата

автор:Дума

visibility 13124

Преосмисляне на политиката на държавата в областта на енергетиката и по-конкретно - енергоразпределителните дружества и да се обмисли възможността за връщането им в държавни ръце. За това призова съпредседателят на ПГ на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Борислав Гуцанов по време на изслушване на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов и председателя на КЕВР Иван Иванов в Народното събрание.

“Още през 2013 година бях категоричен, че електроразпределителните дружества трябва да станат държавни, защото са елемент от националната сигурност на Република България. Приватизацията им беше грешка. Десните мантри, че държавата е лош стопанин, за разлика от частния бизнес, за пореден път катастрофираха в тази реалност“, категоричен бе Гуцанов.

По негови думи пълната невъзможност на електроразпределителните дружества да се справят със ситуацията с липсата на ток около Рождество Христово е очевидна и е скандална.

Той определи като смешно оправданието, че под метър сняг в Балкана през декември са причините за проблемите. „Те са в системната липса на инвестиции в мрежата. Тези инвестиции са задължения на ЕРП-тата.  Тук обаче има и ангажимент на държавата, която за съжаление, не влиза в своите функции. За момента виждаме по-скоро институции, които си подават топката и никой не поема отговорност“, обясни Гуцанов. Той определи действията на Министерството на енергетиката и КЕВР като „след дъжд качулка“ и постави въпросите извършвани ли са проверки на ЕРП-тата и ако да - как те не са констатирали проблемите и защо не е имало действия.

„За съжаление, цената за тази ситуация я плащат потребителите. Плаща я и икономиката и то точно една дребна икономиката, която чака подобни празници, за да събере някакви средства. И отгоре на всичко се вдига цената на тока с 9%“, констатира социалистът.

Според него трябва да се намерят нови механизми за обезщетение на пострадалите, тъй като отпуснатите от правителството 2 млн. лева за 20 000 домакинства, средно по 100 лв. на домакинство, не са достатъчни.

„Ще се покаже, че има държава, когато ЕРП-тата и другите естествени монополи не си позволяват волности, защото ще знаят, че ги грозят държавни санкции и ако не изпълняват задълженията си, тези санкции ще влязат в сила. Санкциите трябва да се увеличат, за да има превантивност“, посочи Борислав Гуцанов.

По време на изслушването народният представител от ПГ на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Владимир Георгиев постави въпроса за нуждата от инвестиции в далекопроводите за ниско и средно напрежение.  

„Трябва да намерите начин как особено в планинските общини с много сериозни гори, където едно дърво с височина 40 метра прекъсна тази зима три далекопровода едновременно, защото сервитутите не са направени“, обърна се той към председателя на КЕВР Иван Иванов.

Според него такива зими ще има и занапред и е от съществено значение за туристическите региони, хотели и къщи за гости, както и за хората, които живеят в отдалечени селища.

Андрей Вълчев отправи въпрос към енергийния министър кога ще бъде изготвена методиката и точният размер на компенсациите за малкия и средния бизнес, чийто сезон е бил провален, и подчерта нуждата тази помощ да бъде навременна.

Депутатът от левицата попита и председателя на КЕВР за ниското увеличение от 1,77% на цената на тока на 1 юли миналата година. „В обществото има спекулации, че ако беше в рамките на тези 4-5%, което се очакваше, нямаше да ни „сурвакате“ новогодишно на закрито заседание. И молбата ми е да преустановите практиката – на закрити заседания да увеличавате цената“, каза Вълчев.

Почитаме Св. Симеон Богоприемец и Анна пророчица

автор:Дума

visibility 618

Доц. Димитрова: Ботоксът трябва да се поставя от лекар

автор:Дума

visibility 1003

В разгара на грипа лекарства изчезнаха от аптеките

автор:Дума

visibility 1672

/ брой: 21

Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс

автор:Дума

visibility 1710

/ брой: 21

Над 57% от българите са против еврото

автор:Дума

visibility 1719

/ брой: 21

Депозитите обезценени почти наполовина

автор:Дума

visibility 1710

/ брой: 21

Печалбата на банките у нас стигна рекордните 3,7 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 1669

/ брой: 21

Спешно събират информация за бюджетния дефицит

автор:Дума

visibility 1716

/ брой: 21

САЩ искат от Украйна президентски избори

автор:Дума

visibility 1757

/ брой: 21

Правителства вземат мерки за цените

автор:Дума

visibility 1729

/ брой: 21

Съд върна мигранти от Албания в Италия

автор:Дума

visibility 1687

/ брой: 21

Накратко

автор:Дума

visibility 1681

/ брой: 21

Политическа безтегловност

автор:Валентин Георгиев

visibility 1735

/ брой: 21

Тишината на безразличието

visibility 1728

/ брой: 21

За еврото, професионализма и банковия обир

автор:Юрий Борисов

visibility 1742

/ брой: 21

Разчовечването тръгна и в нашето образование

visibility 1731

/ брой: 21

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ