Кабинетът отваря фискалния резерв
България няма да иска извънреден доклад за влизане в еврозоната
/ брой: 15
Правителството на Росен Желязков ще внесе в парламента нов бюджет за 2025 г. до 14 февруари, като проектът на служебния кабинет ще бъде изтеглен заедно със законопроектите на бюджетите на Държавното обществено осигуряване и Здравната каса. Това реши на първото си заседание правителството на Росен Желязков. Дотогава, за да бъдат запушени пробойните в бюджета през първите три месеца на годината, правителството ще използва пари от Фискалния резерв. Каква ще бъде сумата, ще бъде решено на следващото заседание на кабинета, обяви финансовият министър Теменужка Петкова. Тя призна, че е притеснена за финансовата стабилност на страната. "Дойде време, когато трябва да платим сметката", каза Петкова.
Страната вече има редовно правителство, а то ще води своя политика, която трябва да намери отражение в бюджета за 2025 г., каза Петкова. Затова правителството изтегля и промените в данъчните закони на служебния кабинет, тъй като промените в тях са свързани с подготовката на бюджета.
"Надявам се всичко, което бъде оттеглено, да бъде ревизирано правилно и да вземем най-добрите решения, така че да предложим бюджет с до 3% бюджетен дефицит, така както предвижда Законът за публичните финанси и изискванията за еврозоната, без да вдигаме данъци и орязваме важни инвестиционни разходи", каза Петкова.
Финансовият министър представи и състоянието на държавните финанси в момента. Очаква се януари да приключи с 400 млн. лв. дефицит при 3,6 млрд. лв. приходи и 3,2 млрд. лв. разходи. За февруари очакванията са този дефицит да скочи до 1,735 млрд. лв., а за март да е 1,495 млрд. Така общо за първото тримесечие анализите на МФ показват, че недостигът в държавната хазна ще е 3,634 млрд. лв. - половината от годишния размер на бюджетния дефицит за 2024 г.
Финансовият министър не посочи какви мерки може да бъдат взети, за да се затвори дупката в хазната. Те първо щели да бъдат обсъдени в Съвета на коалицията и после представени на обществото.
За начало обаче, за да се покрие дефицитът за януари, ще бъде използван Фискалният резерв, в който Петкова обяви, че в момента има 9,2 млрд. лв. От тях 4,2 млрд. лв. са парите на Сребърния фонд, които не може да се харчат, така че остават около 5 млрд. лв. Петкова увери, че правителството няма да използва цялата сума, за да покрие бюджетния дефицит.
На вчерашното заседание премиерът Росен Желязков обясни, че изтеглянето на внесения от служебния кабинет проектобюджет и внасянето на нов се налага заради тревожната картина с публичните финанси, която се очертава за януари 2025 г., както и от данните, публикувани от Евростат за третото тримесечие на миналата година. Според него тези данни позволяват да се направи по-точна преценка за възможностите пред бюджета и средносрочната бюджетна прогноза.
Няма да искаме извънреден доклад за еврото
Теменужка Петкова няма да иска от Еврокомисията и ЕЦБ извънреден конвергентен доклад за готовността на страната за влизане в еврозоната. Тя каза, че ще направи това, когато бъде покрит и последният критерий за нивото на инфлация. "България все още не покрива критерия за ценова стабилност с 0,1 процентни пункта. Това е изключително малък недостиг, но ще подадем искане за конвергентен доклад в момента, в който изпълним този критерий", уточни финансовият министър.
Средногодишната инфлация в страната за 2024 г. е 2,6%, докато нивото, което трябва да изпълним, за да влезем в еврозоната, е 2,5%, според последните данни на Евростат.