01 Май 2025четвъртък22:58 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Празникът, който сплотява

Датата Първи май е част от историята на човешката цивилизация

/ брой: 79

автор:Дума

visibility 6812

Денят на труда и на международната работническа солидарност се отбелязва ежегодно на 1 май. Честването на празника е глобална инициатива със 139-годишна история, породена от стремежа за защита правата на трудещите се и постигането на достойно заплащане и справедливи условия на труд. Мнозина възприемат датата само като един от ярките символи на социализма. Историческите факти обаче свидетелстват, че тя е част от историята на човешката цивилизация.
Това е ден за възхвала на труда, на социалната отговорност и солидарност на хората от всички континенти. В името на общото по-добро бъдеще на света.
Актуален е днес, празникът настоятелно търси своето присъствие в живота ни. Но буди и размисъл, защото голяма част от хората са безработни, а мнозина работят при недобри условия и ниско заплащане.
На 1 май много страни в света честват обществените и икономическите постижения на работническото движение и търсенето на повече държавна защита за работещите по света. Това е и Ден на международното работническо движение и на левите движения.

Началото

Историята на празника се свързва с работническото движение през XIX век и работническите протести за зачитане на елементарните социални права.
Началото се поставя на 1 май 1886 година в САЩ, когато профсъюзите провеждат мащабна национална стачка, в която вземат участие над 300 000 работници от цялата страна с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден. След тридневни протести в Чикаго полицията и частните охранители разпръсват протестиращите, раняват около 200 души и убиват поне четирима. На 4 май по време на последвалия протест срещу полицейското насилие сред полицията е хвърлена бомба, при която загива полицай и 6 други са ранени. Набързо са осъдени и екзекутирани 7 анархисти, впоследствие оправдани като невинни.
През 1889 г. учредителният конгрес на Втория интернационал, проведен в Париж, призовава за международни демонстрации в знак на солидарност към протестите в Чикаго. През 1904 година Международната конференция на социалистите в Амстердам призовава „всички социалдемократически партии и профсъюзи от всички страни да демонстрират енергично на Първи май за официалното признаване на 8-часовия работен ден, за световен мир“. Тъй като най-ефективният начин за демонстрации е стачката, конгресът решава, че е „задължително за всички пролетарски организации от всички страни да спрат да работят на 1 май навсякъде, където е възможно без негативни последици за работниците“.

В България

Денят на труда е и сред официалните празници в Република България. Първият опит за честване на Първи май в България е от Топографското дружество през 1890 г. Обявен е за официален празник през 1939 г.
От 1945 г. в Народна република България празникът започва да се чества ежегодно, тъй като в социалистическите страни на честването му се отдава голямо значение, за да се подчертае водещата роля на работническата класа. Държавата отбелязва Първи май с мащабни манифестации из цялата страна, в които задължително взимат участие и държавните служители. Те се провеждат на централния площад във всяко населено място.
След края на социализма в България през 1989 г. Първи май продължава да е официален и неработен ден, но държавната власт не се ангажира с организиране на масови прояви. Честването се отбелязва основно от социалисти и други леви движения и партии, като най-значителни са концертите на открито на Българската социалистическа партия. Трудовият празник по традиция е и празник на синдикатите.

По света

В някои държави по света Първи май е отбелязван официално, в други се чества неофициално.
Във Франция, където синдикатите са много силни, празникът се отбелязва подобаващо. Това е единственият ден в годината, когато всички работещи  да не трябва да са на работа, с изключение на хора, чийто вид занимание (като лекари или служители на градския транспорт) не го позволява. В страната се организират много митинги и демонстрации.
В САЩ и Канада отбелязват Деня на труда (Labor Day) в първия понеделник от септември. Празнуването започва през 1882 г. и възниква в резултат на желанието на профсъюза да осигури свободен ден за "трудещия се човек". Днес Денят на труда там продължава да се празнува предимно с почивен ден и за мнозина бележи символично края на лятото. Празникът става официален през 1894 година.

Във Великобритания отбелязват Деня на труда в първия понеделник на май. Предложения през 2011 г. са правени празникът да се премести през септември, в синхрон със САЩ и Канада, но засега това не е направено.
В страните от бившия социалистически блок Първи май продължава да е важен празник. В СССР и КНР той е отбелязван навремето дори с военни паради.
Празникът е честван и в нацистка Германия под името „Имперски трудов ден“ (Reichsarbeitstag).
Днес Първи май се чества като Ден на труда и е официален празник в редица държави като Германия, Австрия, Мексико, Тайланд, Русия и много други.

Унгария освобождава майки от данъци

автор:Дума

visibility 404

/ брой: 79

Фридрих Мерц поема канцлерския пост

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 79

Десетки пакистанци напускат Индия

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 79

Мащабна стачка в Гърция на 1 май

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 79

Празникът, който сплотява

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 79

ПЪРВИ МАЙ

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 79

Не изхвърляйте хартиената трудова книжка

автор:Аида Паникян

visibility 415

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ