![](images/2025/02/114244.jpg)
Във войната за Сирия Ердоган рискува да изгуби Турция
Анкара създава впечатлението, че е единствената съседна страна, която ще има последната дума за бъдещето на Сирия. Но това далеч не е вярно
/ брой: 27
Станислав ТАРАСОВ*
Говорейки на заседание на правителството, Реджеп Ердоган каза: „Териториалната цялост на Сирия трябва да бъде защитена и това е „червена линия“ за Турция, от която ние никога няма да отстъпим. Израел ще бъде принуден да се изтегли от районите на Сирия, които е поел под контрол...“
В същото време Ердоган призна: „Турция ще продължи офанзивата си срещу кюрдските екстремисти, които са копие на терористичната Кюрдска работническа партия (ПКК).
Анкара създава впечатлението, че е единствената съседна страна, която ще има последната дума във външните работи на Дамаск. Но това далеч не е вярно.
В интервю за „Блумбърг“ бившият държавен секретар на САЩ Антъни Блинкен поясни, че Вашингтон „признава голямата роля и историческото влияние на Турция в Сирия, но извън контекста на интересите на националната сигурност в Сирия“.
Вестник „Хюриет“ изнесе, че при посещението си в Дамаск турският външен министър Хакан Фидан „представи не само паралелен проект за бъдещето на Сирия, но и подготви визитата на президента Ердоган в Дамаск". Посещението ще е по сценарий, повтарящ завоюването на Леванта от султан Селим I след ликвидирането на мамелюкското племе в битката при Мардж Дабик през 1516 г. Така Ердоган ще отбележи „завръщането на Турция в Сирия за първи път след падането на Османската империя през 1918 година...“
Един от най-известните турски историци Илбер Ортайли напомни: „Сирия никога не е съществувала като държава. Тя е била васална на римляните или на османците и това, което се е случило по-късно, се дължи на съществуването на етнически и религиозни групи, които не са формирали истинска държава“.
Израел окупира Голанските възвишения и не влиза в контакт с новите власти в Дамаск, разширявайки военното си присъствие в Южна Сирия. Важен междинен резултат за еврейската държава е премахването на Сирия от кръга на потенциалните участници в палестинско-израелския конфликт. Затова не е възможно да се игнорират позициите на Тел Авив при определяне на бъдещето на Сирия, както се опитва да направи Ердоган.
В условията на възможен хаос, с нарастващата заплаха от появата на сепаратистко образувание по южните турски граници, се създава реална заплаха за нейната териториална цялост. Във войната за Сирия Ердоган рискува да изгуби Турция.
На този етап се виждат само два модела за по-нататъшното развитие на Сирия: първият се реализира, след като Франция окупира Сирия през 1920 г. Вторият бе приложен от САЩ в Ирак след окупацията му през 2003 г., когато се създаде кюрдската автономия.
Сега сирийският проект може да бъде прехвърлен на Турция, която трябва да работи, за да не се случи това отново. Да видим дали Ердоган ще успее.
* Руски външнополитически коментатор