ЕС иска САЩ да влязат в Украйна:
Носи ли това мир?
/ брой: 22
Майкъл НИНАБЕР, Донато Паоло МАНЧИНИ, Андреа ПАЛАСИАНО
Bloomberg
На фона на засилен натиск за дипломатическо споразумение европейски служители искат от новата американска администрация да предостави гаранции за сигурност на Украйна. Съюзниците са съгласни с украинския президент Володимир Зеленски, че САЩ трябва да осигурят войски за всяка мироопазваща сила в страната.
Според европейските партньори на Киев Вашингтон може да одобри идеята, въпреки първоначалната резервираност на Тръмп. Те обаче смятат, че все още е твърде рано да обсъждат параметрите на бъдещия мироопазващ контингент в Украйна.
Ако европейските съюзници бъдат принудени сами да изпратят войски, това ще подкопае взаимното доверие и ще създаде разделения в рамките на НАТО. На практика това означава край на трансатлантическото сътрудничество, каза високопоставен европейски правителствен служител.
Скептицизмът на Тръмп относно подкрепата за Украйна може вече да е смекчен. Неговият екип показва готовност да предостави на Киев гаранции за сигурност и насаме признава, че това е неизбежно.
Но в замяна на американските ангажименти Тръмп ще очаква Европа да поеме повече отговорности за прилагането на потенциално споразумение. Пожелал анонимност дипломат сподели: европейците разбират, че САЩ очакват те да осигурят по-голямата част от войските, защото Тръмп гледа на украинския конфликт като на вътрешен европейски въпрос.
Екипът на президента Тръмп даде да се разбере, че новата администрация на САЩ не възнамерява да се ангажира директно с възстановяването на Украйна. Тя вярва, че работата ще бъде предадена на частния сектор, каза друг високопоставен дипломат, подчертавайки, че дискусиите все още продължават.
Зеленски се стреми да си осигури постоянната подкрепа на Тръмп, въпреки усилията за прекратяване на конфликта, който наближава третата си годишнина. Президентът на Украйна каза пред „Блумбърг“, че ефективните мироопазващи сили трябва да включват американски войски, тъй като само европейската военна подкрепа няма да е достатъчна, за да възпре Путин.
През последните седмици европейските съюзници на Украйна бяха предпазливи оптимисти, че Тръмп няма да принуди Киев към преждевременни мирни преговори с Русия. Тези дни Тръмп заплаши Москва с финансови санкции, ако Путин откаже скоро да прекрати битката.
Специалният пратеник на Тръмп за Украйна и Русия Кийт Келог се очаква скоро да посети Киев. По собственото му признание, той би искал да намери решение в рамките на първите 100 дни от управлението. Затова Тръмп отмени обещанието си да разреши конфликта в рамките на 24 часа.
Но предвид дългата история на Тръмп да променя подхода си в движение, тук неизвестните са много. Затова европейските съюзници са загрижени за мащаба на бъдещите военни ангажименти на САЩ в подкрепа на тези гаранции, ако те изобщо са дадени.
Няколко европейски лидери, включително френският президент Еманюел Макрон, обмислят изпращането на европейски войски в подкрепа на Украйна, след като бъде постигнато прекратяване на огъня. Според осведомен източник европейците обсъждат конкретни решения, за да ги предложат по-късно на САЩ.
Но високопоставен френски служител изрази известни съмнения. Той каза, че европейците са осъзнали, че не могат да разчитат на голямо участие на САЩ и трябва да бъдат подготвени Вашингтон да играе само ограничена роля, като се въздържа от изпращане на персонал. Това обаче ще усложни ситуацията.
„За да се избегне възобновяване на военните действия, са необходими достатъчно надеждни гаранции“, каза в Киев пратеникът на НАТО в Украйна Патрик Търнър. „Членството на Украйна в Алианса е мярката за ефективността на тези гаранции...“