30 Декември 2024понеделник20:20 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Акценти

ТикТок за всичко: забавление, агитация и опасности

Ново предизвикателство вкарва много деца в болница

/ брой: 237

автор:Таня Глухчева

visibility 2890

От няколко седмици насам най-често споменаваната социална мрежа е ТикТок. Нищо чудно да се окаже и най-често използваната дума. Поне по нашите географски ширини. Дори и по-възрастните хора, които са далеч от използването на интернет, вече говорят за платформи, които се използват за различни цели. Например, при нас, на Балканите, това е най-модерният начин политиците да агитират по време на предизборни кампании, а както показа практиката - и много успешен за получаване на висок резултат.
Подобно на всички социални мрежи и ТикТок е създадена с цел забавление - за качване на клипчета, песни, снимки и др. Разбира се, за да зарибява и изважда хората от действителността и да ги пренася в една виртуална реалност. Но с времето, както навсякъде, някои потребители, навярно от скука, измислят "предизвикателства".
Когато се появи Фейсбук преди почти две десетилетия, имаше игра "Фермата", където младежите по цял ден "се грижеха" за животни, растения, които на живо едва ли биха разпознали. Някои твърдяха, че по този начин младите ще станат по-отговорни и вероятно биха искали да станат... земеделци, но, уви - настъпи отчуждение и виртуално общуване със "съседите".
Ако оставим настрана президентските избори в Румъния и "лова на вещици" на фалшиви акаунти, ще видим, че ТикТок крие много повече опасности, отколкото предполагаме.

Различни предизвикателства

С цел забавление различните платформи се надпреварват да предлагат какво ли не. Например ТикТок ни предлага предизвикателства - от съвсем невинни, до... не чак толкова. Като се започне от "Обади се на шефа си в понеделник и му кажи, че няма да ходиш на работа", друго пък ти помага да разбереш "колко коремни преси можеш да направиш" и, разбира се, се стига до "колко чаши алкохол можеш да изпиеш", "предизвикателства за двойки" и т.н.
"Голяма работа!" биха възкликнали някои хора и ще седнат да обясняват как и те са правили какво ли не, когато са били млади. Но има една съществена разлика - тогава са го правили наистина за забавление, защото са изгубили бас и често е било еднократно. Днес тийнейджърите се стремят да получат колкото се може повече "харесвания", за да бъдат "по-популярни", снимат видеа, защото се виждат като богати инфлуенсъри. Но често нещата приключват със  

супергерой до първата контузия

Най-разпространеното предизвикателство сред юношите, използващи ТикТок, е да се правят на Супермен или Спайдърмен. И тук се появява тревожна статистика. В Румъния десетки деца са хоспитализирани заради наранявания, свързани с участието в "предизвикателството", което често включва рисковани каскади или симулиране на летене. Най-малко 20 деца само в Скопие са били ранени, още толкова има и в други македонски градове. В Гърция двама ученици са в кома.
В Израел също са отчетени сериозни случаи на поне 19 "супергерои", свързани с физически травми, причинени от неуспешни опити за участие в тренда.
Няма информация за случаи в България към момента.

Каква е идеята?

Обикновено деца на възраст между 7-17 г. отскачат от протегнатите във въздуха ръце на своите връстници и след това трябва да се приземят на краката си. Всичко това се заснема на видео и се качва в платформата. Резултат обикновено са счупени кости. Някои от играчите умишлено правят така, че връстникът им да падне, да се удари в земята и да се нарани, и се стига до тежки фрактури.
Според специалисти този тип предизвикателства носят сериозна заплаха за физическото и психическо здраве на младите хора. И предупреждават, че разпространението в социалните мрежи може да достигне до още страни. Родителите са съветвани да бъдат бдителни и да обсъждат с децата си рисковете, свързани с подобни действия.

Забраната решение ли е?

Няколко държави по света обмислят възможностите за ограничаване на достъпа до подобни вредни тенденции в социалните мрежи, а в част от тях и пълна забрана на ТикТок. Такива призиви вече се чуват в Северна Македония срещу безотговорното и безконтролно разпространение на съдържание в интернет. От Министерството на информационното общество и администрацията съобщиха, че следят ситуацията, но казват, че няма данни за използване на платформата за извършване на престъпления, което би било предпоставка за забрана според законодателството на страната.
От гръцкото Министерство на образованието приканват родителите да контактуват с децата си, за да ги предпазят от участие в такива игри. И посочват, че единствената мярка, която могат да вземат към момента, е да изключват от училище участниците в предизвикателството. Звучи не само абсурдно, а направо смехотворно. А психолозите не е нужно да са завършили висше образование, за да кажат това, което са казали, а именно: "Съмняваме се, че тази мярка ще спре опасната мода". Те обръщат внимание, че желанието да бъдеш „на ти“ с тенденциите в социалните мрежи, съчетано с прекомерната употреба на мобилни телефони, е основната причина за нарастването на рисковото поведение сред децата.

Засягане на интереси

Друго логично обяснение няма, освен че ще бъдат засегнати нечии интереси и затова правителствата в различните държави не смеят да предприемат по-сериозни действия. Засега поне управляващи приемат закони за забрана на мобилни телефони в час, но това е решение на проблема само наполовина - инцидентите няма да стават на територията на училищата, т.е. образователните власти си измиват ръцете, но в извънучебно време? Тук министърът на просветата в Северна Македония е права: „Забраната на мобилните телефони в училищата няма да има ефект. Телефоните ще бъдат на разположение на децата в техните домове, квартали и други среди“.
Трудно е да се контролира кой какво качва в социалните мрежи и какви предизвикателства се измислят. Затова на този етап, ако искаме по-голяма сигурност, трябва да постъпим както в Австралия, където въведоха възрастово ограничение за създаване на профили в социалните мрежи. Предполага се, че след навършването на Х години, младежите са по-трезвомислещи и не биха се поддали на подобни "изкушения", но можем ли да бъдем сигурни? Или трябва да станем свидетели на някоя трагедия, за да се предприеме нещо по-сериозно и смислено, независимо дали ще се появят "защитници на човешките права", които да определят мярката за "тоталитарна".

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 46567

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 43131

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 47117

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 47497

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 46755

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 44726

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 42069

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 41170

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 64911

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 53217

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 47469

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 44930

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ