07 Февруари 2025петък00:45 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Късата памет на историята

/ брой: 85

автор:Боян Бойчев

visibility 20697

Руски и чуждестранни певци и артисти записаха нов видеоклип с песента "Альоша" в защита на паметника в Пловдив. Освен от Русия, творците, включили се в проекта, са от всички краища на земното кълбо: Еквадор, Сърбия, Куба, Индонезия, Бразилия, Германия, Гърция, Сирия. Е, няма българско име (а би трябвало!), което и не ме учудва... Няма такава инициатива и у нас сред творците - Ботев го е казал най-точно за интелигенцията... Паметниците на съветските войници са вечни мълчаливи стражи и свидетели на истината за Втората световна война и подвига на народа, спасил света от нацизма, затова трябва да бъдат запазени, категорични са авторите на клипа.  
В същото време властите в Пловдив умуват как да съборят паметника.
Както го направиха в София. Горчи ми фактът, че ние, наследниците на партията, изиграла водеща роля в антифашистката борба, допуснахме това да се случи. А се кълняхме, че ще го опазим, че няма да го дадем на днешните фашисти. Посъбрахме се, видяхме се, повикахме малко... Така ли лесно се предаваха нашите предци?
Вместо песен за "Альоша", у нас се развяват украински знамена, играят се пиеси в подкрепа на Украйна. Забранява се всичко руско. Едни и същи лица обикалят медиите като сектанти, проповядвайки бясна русофобия. Дори вече звучат призиви за разправа с инакомислещите.
Живеем в ужасяващо време на тотална подмяна на историческата истина с лъжи. Които, повторени многократно, по рецептата на Гьобелс, звучат като новата истина. Живеем във време на възраждане на фашизма и нацизма. Може би не под това име, но със същата идея. Със същото желание за реванш. Вижте танковете с кръстове, горящи отново, 79 години по-късно, в земите на Донбас. Правят се опити да се омаловажи ролята на Червената армия за освобождението на Европа. Пренаписват се учебници по история. Правят се дори опити за оправдание на Хитлер. "Моята борба" свободно можеш да си я купиш у нас и да си я четеш, отпивайки кафето си от чаша с неговия лик, а след това да отидеш на мач и да развееш флаг с пречупен кръст.
Лъжата, че в България нямало фашизъм и че Червената армия била окупатор се тиражира у нас и се набива в умовете на подрастващите поколения, които не виждат нищо лошо в това да изпънат ръка в хитлеристки поздрав, но мразят червената петолъчка.  
А те, червеноармейците, умираха за нас. И ако днес живеем в еснафско самодоволство и се опиваме от европейски блянове, то го дължим на тях. Няма руско семейство, което да не е дало свидни жертви по време на Великата Отечествена война. По съвременни данни СССР губи 27 милиона души!
Руският народ изнесе основната тежест на войната, макар днес дори това да се отрича. И единственото, което би следвало да направим, е да му бъдем благодарни.
А днес ние подкрепяме, мълчаливо или не, водени от користни чужди интереси, братоубийствения конфликт в Украйна, давайки оръжия и финансови средства на наследниците на СС дивизия "Галичина"...
Историята има къса памет и ако ние не я пазим, опасността от повторението на нейните грешки е твърде голяма. Нека не забравяме, че 9 май е Денят на победата. Без него нямаше да има никакъв "Ден на Европа".

България кърпи дефицита с пари от Дания

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 24

Трябва да създадем механизъм за контрол на цените

автор:Дума

visibility 4221

/ брой: 24

500 млн. лв. не са разплатени по общинската програма

автор:Дума

visibility 4134

/ брой: 24

Правителството прави отчаяни стъпки, за да спаси пари от ПВУ

автор:Дума

visibility 4215

/ брой: 24

Смъртоносна стрелба в училище в Швеция

автор:Дума

visibility 4217

/ брой: 24

Испания намалява работната седмица

автор:Дума

visibility 4257

/ брой: 24

Протест в Австрия срещу дясната АПС

автор:Дума

visibility 4288

/ брой: 24

Войната на пътя

автор:Барбара Пейчинова

visibility 4206

/ брой: 24

Бълха ги ухапала

автор:Евгени Гаврилов

visibility 4235

/ брой: 24

Над половината смъртни случаи на работа са от рак

автор:Евгения Младенова

visibility 4229

/ брой: 24

Макроикономически дисбаланси и конвергентни доклади

автор:Гарабед Минасян

visibility 4244

/ брой: 24

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ