22 Декември 2024неделя12:44 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На фокус

Какво се обърка с аптеките?

На Касата "убягна" дребната подробност, че им се плаща на обработена рецепта

/ брой: 128

visibility 5999

Милена Петкова

Почти в края на мандата си редовното правителство обяви, че 56 лекарства за сърдечни болести стават напълно безплатни. Безплатни за пациента, плаща Националната здравноосигурителна каса. Други над 300 са с намалено доплащане.
При обсъждане на мярката аргументите бяха, че страната ни е в челото по смъртност от сърдечносъдови заболявания. Първата мярка бе е да се подобри контролът върху болестта със създаване на възможност да се провежда редовно терапия, в по-далечен план да намалеят хоспитализациите на сърдечноболни, които сега водят по количество в лечебните заведения. Както се казва - малко повече разходи сега, сериозни икономии в бъдеще.
Според статистика на Касата от мярката се възползват над 600 000 пациенти. Когато се обсъждаше въвеждането ? от Министерството на финансите се произнесоха, че "предложението е балансирано и не поставя в риск бюджета на НЗОК за 2024 г." За всеки случай отбелязаха, че при изчерпване на средствата, след 1 септември има възможност да се използва резервът на фонда.

Мярката влезе в сила от 1 април

През юни НЗОК стигна и по-далеч. Обяви намерения да инвестира в безплатни лекарства за астма и някои нервни болести като Алцхаймер и Паркинсон. От това облекчение се очаква да се възползват около 110 000 души.
Седмици по-късно здравното министерство публикува промени в Наредба 4 за реда за изписване и отпускане на лекарствени продукти, с която се редуцира броят издавани рецепти т. е. отпада изискването една рецепта да съдържа не повече от три медикамента, заплащани от Касата. Освен това се създава възможност, ако една аптека не може да изпълни цялата рецепта, това да стане в друга.
От НЗОК заявиха, че това ще подобри финансовата дисциплина и ще бъде в полза на пациента. Но им "убягна" дребната подробност, че на аптеките се плаща на обработена рецепта.
Естествено фармацевтите и собствениците на аптеки възроптаха. Не е все едно дали ще получиш към 5 лв. за отпускането на 10 лекарства в една рецепта или 15, ако те са както досега не повече от три в една рецепта. Освен това при безплатните за пациента лекарства надценката е минимална или я няма. Фармацевтите твърдят, че така продажбата на лекарства по Каса става рискова, тъй като изисква сериозни разходи, а печалбата е никаква. Те са категорични, че им се вменяват социални функции - облекчава се достъпът на пациента до терапия, за сметка на тези, които му продават лекарствата. Според тях преди да се предлагат подобни промени, трябва да се договори компенсаторен механизъм, който да покрива загубите от продажбата на реимбурсираните медикаменти.
Собственици на аптеки

предупредиха за масови фалити,

тъй като 70% от приходите на една аптека в общия случай идват от НЗОК. В този смисъл резки движения като връчване на предизвестия за прекратяване на договорите с фонда са по-скоро театрални. Колко аптеки могат да се издържат и да печелят от продажба на козметични и санитарни продукти или от скъпи хранителни добавки? Не че лекарствата без рецепта са малко, но тях ги плаща пациента, ако може, и парите не са сигурни.
От НЗОК пък твърдят, че от април, когато беше въведена мярката, плащанията към аптеките са се увеличили с 11%.
Към 31.07.2024 г. общият размер на здравноосигурителните плащания за дейността на аптеките по отпускане на лекарствени продукти, заплащани 100 на сто от НЗОК на база електронно предписание (рецепта), вече ще представлява разход от 34 млн. лв. или близо 94% от здравноосигурителните плащания, заложени в бюджета на НЗОК по това перо. Посочената сума също така представлява около 56% от стойността на самите лекарствени продукти, заплатени изцяло от бюджета на НЗОК на база електронно предписание (рецепта), посочиха в становището си от Касата.
Два месеца след въвеждането на безплатните лекарства и. д. управител на Касата Момчил Мавров обяви, че парите свършват през юли, а възможност за ползване на резерва ще има едва след два месеца. На този фон намерението на Надзорния съвет за въвеждане на още безплатни лекарства изглежда меко казано странно.
С аптеките у нас е като с болниците -

много и неравномерно разпределени

В голям град като София аптека има на всеки ъгъл, понякога са по две една срещу друга. В малко населено място може дори няма. Защото не е икономически изгодно да се отваря аптека там, където няма да има печалба. Липсата на достъп до лекарства в такива райони се коментира отдавна, но промяна няма. Фармацевтите искат държавата или общината да финансира откриването на такива аптеки. Търговски интерес - разбираемо е. Както е разбираемо защо в големите градове частните болници се роят, а в отдалечените райони няма дори здравна служба. Пак търговски интерес.
Да се прогнозира, че с достъпна терапия контролът върху хипертонията например така ще задобрее и хората няма да стигат до болница, съответно няма да се харчат пари за скъпи кардиологични клинични пътеки, е необоснован оптимизъм, докато болниците разчитат точно на тях. Твърде сериозен търговски интерес, за да бъде пренебрегнат. И НЗОК пак ще плаща. Като с аптеките - оборотът се е увеличил, но се е стопила надценката. В момента, в който доплащането от пациента се извади от уравнението, нещата зациклят - и Касата, и фармацевтите надават вой. Затова доплащане ще продължи да има. Търговските дружества трябва да печелят и там социалните мерки на държавата не се толерират. Сигурно е нормално. Всъщност трябва да спрем с това "Касата плаща". Плащаме ние с осигуровките си, а фондът само прави помен с чужда пита.

Нюз БГ



Собственици късат договорите си с НЗОК

Собственици на аптеки подадоха предизвестия за прекратяване на договорите си за работа със Столичната здравноосигурителна каса. Причината са предложения за нормативни промени, които според фармацевтите биха намалили приходите на аптеките, работещи с Касата, съобщи преди дни БТА.
Според фармацевтите аптеки, чиято дейност основно е свързана с отпускане на напълно или частично платени от Касата лекарства, ще преустановят дейността си, ако промените влязат в сила. Миналата седмица в знак на протест някои аптеки спряха работа за два часа.
Икономически няма как да издържим, каза пред журналисти Стефан Минков, собственик на аптека, който подаде предизвестието си за прекратяване на договора. По думите му, ако промените влязат в сила, печалбата за аптеката би била минимална и не би оправдала извършването на дейността, тъй като тя е свързана с висок риск, с големи разходи и няма как да бъде оправдана. Според Минков е трябвало предварително да се изработи компенсаторен механизъм за аптеките. Фармацевтите приемаме промени, които ще облекчат пациентите, но по този начин те ще доведат и до рязко намаляване на заплащането за аптеките, които отпускат напълно заплатените от Касата лекарства, допълни той.
В проекта се предлага да отпадне ограничението на една рецепта да се предписват до три лекарства, свързани с лечението на до три различни заболявания. Електронните рецепти да могат да се изпълняват частично в различни аптеки или в една аптека, но „на части" по различно време, в рамките на давността на предписанието, се предлага още в проекта.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 13294

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 10538

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 12853

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 15026

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 12252

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 12346

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 10914

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 10953

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 18527

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 15309

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 12870

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 11731

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ