Тръгват договори за ремонт на ВиК мрежите за 800 млн. лв.
Като ефект се очаква драстично намаляване на загубите на вода, съобщи министърът на околната среда Манол Генов
/ брой: 26
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще сключи договори със седем ВиК оператора за интервенция и ремонт във ВиК мрежи за около 800 млн. лв., съобщи екоминистърът Манол Генов пред БНР. Той обясни, че става дума за градовете Велико Търново, Габрово, Плевен, София, Търговище, Хасково и Добрич. Ресурсът ще бъде разпределен – 50% за водопроводни мрежи и 50% за отвеждане и пречистване на води. Очаква се драстично намаляване на загубите на вода като ефект, добави Генов.
Във връзка с водните запаси министърът каза, че се следят язовирите в страната, определени като значими, и усилията са насочени водният ресурс да бъде разпределен балансирано. "Всеки ден следим 52-та язовира, които са определени като значими. В момента няма населено място в страната, което да получава водните си ресурси за питейни нужди от язовир, което да е на режим. Усилията ни са насочени към това водният ресурс от тези 52 язовира да бъде разпределен изключително балансирано - приоритет са питейно-битовото водоснабдяване, напояване и енергийни нужди", каза министърът.
Генов съобщи още, че язовирите, които осигуряват воден ресурс за питейни нужди, в момента са над 60% запълнени, а пернишкият "Студена" е над 90%. "Проблемът не е във водата, която се доставя, а основен проблем са загубите по водопреносната мрежа. Проблемът е в операторите и в липсата на инвестиция", каза Генов.
Ще преразгледаме въпроса за това къде се намират станциите за измерване качеството на въздуха, коментира още министърът във връзка това, че се намират далеч от местата, където въздухът е замърсен. Генов посочи, че ще бъдат подменени 20 станции за измерване и ще бъдат добавени още 40 мобилни станции за цялата страна.
По отношение проблемите с въздуха в Пловдив министърът заяви:
"Ще назначим проверка. Ние ще глобим кмета, но въздухът не можем да го изчистим със санкции. Защото санкциите не са малки - от 3000 до 10 000 лева са за кмета на общината, защото той и общинската администрация са отговорни за нещата, свързани с околната среда", посочи министър Генов.
По думите му местната власт трябва да вземе изключително сериозни мерки за идентифициране на замърсителите и качеството на въздуха.