11 Януари 2025събота17:27 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Интервю

Д-р Даниел Денев:

Фермери, не смесвайте стадата при паша!

Към настоящия момент в нашата страна няма констатирани случаи на чума по дребните преживни животни, казва ветеринарният експерт

/ брой: 150

visibility 4724

Интервю на Деляна КЪРКЕЛАНОВА,
"Български фермер"

Д-р Даниел Денев е роден в Търговище. Завършил е Тракийския университет в Стара Загора през 2005 г., специалност "Ветеринарна медицина". Към настоящия момент заема длъжността началник отдел „Здравеопазване на животните" в дирекция „Здравеопазване, идентификация и хуманно отношение към животните" при ЦУ на БАБХ.

"Заболяването не представлява риск за здравето на хората, но може да има тежки последици за животновъдството."


"Необходима е ежедневна дезинфекция на помещенията за отглеждане на животни и на използвания инвентар, за да се минимизира рискът от разпространение на заболяването."


- Д-р Денев, ставаме свидетели на сериозен проблем, а именно заразата с чума по дребните преживни животни. Колко опасно може да бъде това?
- Чумата по дребните преживни животни (Peste des petits ruminants, PPR) е изключително опасна инфекциозна болест, която засяга овце и кози и се характеризира с висока смъртност. Заболяването причинява значителни икономически загуби и може да се разпространи на големи територии, причинявайки сериозни щети в засегнатите държави.
Важно е да се подчертае, че чумата по дребните преживни животни не представлява риск за здравето на хората, но може да има тежки последици за животновъдството. Поради тази причина в страната са въведени превантивни мерки с цел недопускане навлизането на заболяването на наша територия. Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) са в контакт с представителите на браншовите асоциации. Епизоотичната обстановка се анализира непрекъснато и се предприемат необходимите действия с цел предотвратяване на разпространението на заболяването и у нас.
- Каква е актуалната епизоотична обстановка?
- Към настоящия момент са констатирани 37 огнища на заболяването в Румъния, от които 34 са в района на Тулча, 2 в района на Констанца и 1 в района на Тимиш (Западна Румъния, близо до границата със Сърбия). По данни на румънските власти, в тези райони засегнатите дребни преживни животни са над 218 000. В Гърция общият брой на огнищата е 23, от които 21 са в района на Тесалия, 1 в района на Пелопонес на юг и 1 в района на Атика. В тези райони засегнатите дребни преживни животни са над 12 600.
- Каква е симптоматиката на заболяването? Бихте ли дали съвет какво да предприемат фермерите, ако установят такава?
- Заболяването протича с треска (повишена температура до 41 градуса) и депресия, изтечения от очите, носа и устата, афти в устната кухина, сухи и напукани муцуна и ноздри, диария, кашлица и затруднено дишане и хранене. В засегнатото стадо заболеваемостта може да стигне 100% като смъртността достига 20-90%. Инфекцията се предава чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез контаминирани фуражи, оборудване, превозни средства и постеля.
Ако фермерите забележат някой от тези симптоми или открият болни животни в стадото си, трябва незабавно да уведомят регистрирания ветеринарен лекар или официалния ветеринарен лекар, с когото имат сключен договор.
- Какви мерки могат да бъдат предприети за биосигурността в животновъдните обекти?
- Собствениците могат да защитят стопанствата си, като допускат в тях само животни с доказан здравен статус. Препоръчително е да не се търгуват животни от държави, засегнати от чума по дребните преживни животни.
Да засилят предпазните мерки, като избегнат смесването на стадата по време на ежедневната паша. Необходима е ежедневна дезинфекция на помещенията за отглеждане на животни и на използвания инвентар, за да се минимизира рискът от разпространение на заболяването.
- Къде и как могат да сигнализират животновъдите?
- Животновъдите могат да сигнализират на регистрираните ветеринарни лекари, с които имат сключени договори за обслужване, като следва да се уверят, че разполагат с техните актуални контакти. Освен това, те могат да се свържат с официалните ветеринарни лекари от Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ), които осъществяват контрол по здравеопазването на животните.
Сигнали могат да се подават и чрез телефонните номера и имейл адреси на Областните дирекции по безопасност на храните, налични на интернет страницата на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Съдействие могат да получат и на горещия телефон на агенцията: 0700 122 99.
- Превантивните действия са в резултат от влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция. Какво трябва да знаят земеделците и позволен ли е вносът на животни от двете държави в такъв случай?
- Животновъдите трябва да знаят, че ограниченията върху движението на животни и продукти от тях се налагат с актове на Европейската комисия. За чума по дребните преживни животни (ДПЖ) са издадени Решения за изпълнение, приложими за двете държави-членки, в които към момента е установено заболяването. Съгласно приетите Решения за изпълнение, в наложените ограничителни зони в тези държави не е разрешена търговията с ДПЖ.
В допълнение към мерките, въведени с Решенията на Комисията, Румъния е уведомила, че техните ветеринарни власти гарантират, че пратки с дребни преживни животни от територии, свободни от ДПЖ, ще бъдат изпращани само след извършване на тестове на всяка партида преди транспортиране. Гръцките власти също са уведомили, че са наложили забрана на придвижването на ДПЖ от цялата територия на страната към други държави членки.
- Какви ограничения и мерки дава БАБХ при такава ситуация?
- България, като държава членка на Европейския съюз, стриктно прилага приетите Решения на Европейската комисия и свързаните с тях ограничения.
Освен тези мерки, с цел предотвратяване проникването на заболяването на територията на страната, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е въвела допълнителни мерки със заповед на изпълнителния директор на Агенцията, сред които: забрана на провеждането на пазари, изложби или други събирания на дребни преживни животни, освен в случаите на придвижване за доотглеждане или незабавно клане; придвижването на ДПЖ на територията на страната за клане трябва да се осъществява само след извършен клиничен преглед; освен клиничен преглед, придвижването на животни за доотглеждане, включително мъжки разплодни животни, ще изисква и лабораторни изследвания за вируса с отрицателен резултат.
- Има ли някакви забрани за търговия на дребни преживни животни на територията на страната?
- Към настоящия момент в нашата страна няма констатирани случаи на заболяването при дребни преживни животни. Поради това, в момента не са в сила специални ограничения за търговията с тях на територията на страната.

БСП подкрепя бизнеса за мерки срещу скъпия ток

автор:Дума

visibility 3687

/ брой: 5

Може да останем без бензин през март

автор:Дума

visibility 4913

/ брой: 4

България може да е транзитен хъб за газ за Европа

автор:Дума

visibility 5111

/ брой: 4

Байдън отпусна на Киев $500 милиона

автор:Дума

visibility 3622

/ брой: 5

Великобритания поряза Илон Мъск

автор:Дума

visibility 3212

/ брой: 5

Пожарът в Калифорния евакуира над 300 000

автор:Дума

visibility 3073

/ брой: 5

Скопие е втори в света по мръсен въздух

автор:Дума

visibility 3166

/ брой: 5

Смущение

автор:Мая Йовановска

visibility 3524

/ брой: 5

Послушайте експертите

visibility 3609

/ брой: 5

Как бе ликвидирано критичното мислене*

автор:Гергана Пирозова

visibility 3550

/ брой: 5

За фойерверките и... парите

visibility 3515

/ брой: 5

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ