Над 5 милиона селскостопански животни са унищожени за 7 години
/ брой: 13
222 са засегнатите у нас ферми от включените в т.нар. категория "А" на опасните болести според европейския регламент от 2018 г. насам. Това е статистиката, която представя в отговор на депутатски въпрос министърът на земеделието и храните Георги Тахов.
По данни на земеделското министерство унищожените животни надхвърлят 5,1 милиона. В това число са включени птици, свине и дребни преживни животни, на които е извършена евтаназия.
От африканската чума по свинете (АЧС) са засегнати 76 животновъдни обекта с евтаназирани 146 647 свине за периода. Заразените ферми от птичи грип пък са 105 броя с евтаназирани 5 007 288 птици. Чума по дребните преживни животни от 2018 г. насам е регистрирана в 28 животновъдни обекта с евтаназирани 3776 ДПЖ. Шарка по овцете и козите е влязла за този период в 13 обекта с евтаназирани 2482 ДПЖ. В това число не са включени овцете и козите в 5 обекта във Велинград, които бяха заразени с чума по ДПЖ, уточнява министърът на земеделието.
Според европейския регламент списъкът на болестите от категория "А" включва такива, които не са обичайни за ЕС и за които трябва да се вземат незабавни мерки за ликвидиране възможно най-бързо след откриването им. В тази категория попадат болестите шап, инфекция с вируса на чумата по говедата, инфекция с вируса на заразния нодуларен дерматит при говедата, шарка по овцете и козите, инфекция с вируса на чумата но ДПЖ, африканска чума по свинете, високопатогенна инфлуенца по птиците и др.
По думите на Тахов голяма част от обектите не са възстановили дейност или са се пренасочили към друг тип животновъдство. При свинете са възстановени 57 обекта, засегнати от АЧС. Останалите невъзстановили дейността си обекти са лични стопанства или такива без необходимите мерки за биосигурност, посочва той в отговор на въпроса. При птиците са възстановени 89 обекта, засегнати от птичи грип, а останалите, които не са продължили работа в бранша, са предимно малки стопанства с ниски мерки за биосигурност.
При обектите, засегнати от чумата по овце и кози, до момента трима от стопаните са преминали в направление отглеждане на говеда, а 9 обекта са възстановили дейността си.
Обектът, засегнат от шарка по овце и кози през 2023 г., е възстановил своята дейност, а тези обекти, които са засегнати през 2024 г., все още не са възстановили дейността си.