14 Февруари 2025петък09:16 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Туризъм сред бедността

/ брой: 184

автор:Дума

visibility 1421

Кенеди Одеде
Ню Йорк таймс


Туризмът сред бедността има дълга история - в края на първото десетилетие на ХIХ век опашки от богати нюйоркчани се виели по улица "Бауъри" и из квартал "Лоуър ийст сайд", за да видят "как живее другата половина". Но с бързото увеличаване на градското население в развиващия се свят се появи невиждана възможност и глад за запознаване с бедността от първа ръка.
Горещите точки са Рио де Жанейро, Мумбай - благодарение на филма "Беднякът милионер", след който започнаха хиляди туристически пътувания - и моят дом "Кибера" - бедняшки квартал в Найроби, може би най-големият в Африка.
Туризмът сред бедността има своите защитници, които казват, че той насърчава изграждането на социално съзнание. А и носи добри пари, които помагат на местната икономика.
Но е недостоен. Той превръща бедността в забавление, в нещо, което може да бъде преживяно за миг, а после да избягаш от него. Хората си мислят, че наистина са "видели" нещо, а после се връщат към своя живот и оставят мен, семейството ми и общността ми точно там, където сме били преди това.
Бях на 16, когато за първи път видях туристическа обиколка сред бедността. Бях край къщата си от 9 квадратни метра и миех чинии, гледайки съдовете с копнеж, защото не бях ял от два дни. Изведнъж една бяла жена започна да ме снима. Почувствах се като тигър в клетка. Преди да мога да кажа нещо, тя беше продължила нататък.
Когато бях на 18, открих организация, предоставяща образователни, здравни и икономически услуги на жители от "Кибера". Режисьорка на документални филми от Гърция ме интервюираше, разпитвайки ме за работата ми. Докато обикаляхме по улиците, минахме покрай един старец, който се изхождаше насред града. Жената извади видеокамерата си и каза на помощника си: "Я, погледни това".
За миг видях дома си през нейните очи: изпражнения, плъхове, глад, къщи, разположени толкова близо една до друга, че не може да се диша. Осъзнах, че не исках тя да вижда това, не исках да й дам възможността да съди общността ми за бедността - състояние, което малцина туристи биха могли да разберат, независимо колко добри намерения имат.
Други жители на "Кибера" тръгват по различен път. Един мой бивш съученик започна туристически бизнес. Веднъж го видях да води група в дом, където раждаше млада жена. Те стояха и гледаха, докато тя пищеше. В крайна сметка групата продължи обиколката си с камери, заснели раждаща жена. Какво научиха? И спечели ли нещо жената от това преживяване?
Ако трябва да бъдем честни, много чужденци идват в бедняшките квартали с желанието да разберат бедността и си тръгват с вярата, че са получили по-добра представа за отчайващо бедните условия, в които живеем. Очакването сред посетителите и организаторите на туристическите обиколки е, че преживяното може да подтикне туристите към действие, след като се върнат у дома.
Също толкова вероятно обаче е една обиколка да не доведе до нищо. Все пак да видиш условия като тези в "Кибера" е разтърсващо преживяване и предполагам, че много посетители смятат за достатъчно това, че просто са станали свидетели на такава бедност.
А и посетителите нямат реален контакт с нас. Като изключим случайните коментари, няма установяване на диалог, няма започване на разговор. Туризмът сред бедността е еднопосочна улица: те правят снимки, ние губим част от достойнството си.
Бедняшките квартали няма да изчезнат, защото неколцина американци или европейци са си направили сутрешна разходка из тях. Нашият проблем има решения, но те няма да дойдат с туристически обиколки.

КЗК призна, че е безсилна пред цените на храните

автор:Дума

visibility 4585

/ брой: 29

Магистрала "Струма" трябва бъде завършена до юни 2031 година

автор:Дума

visibility 4544

/ брой: 29

Всеки втори купувач на жилище в София иска до 15% отстъпка от цената

автор:Дума

visibility 4132

/ брой: 29

Такситата с право на 6 курса до Терминал 2 на ден

автор:Дума

visibility 4601

/ брой: 29

За Европа САЩ вече са партньор

автор:Дума

visibility 4195

/ брой: 29

Румънският премиер имал връзки с имотната мафия

автор:Дума

visibility 4468

/ брой: 29

Брюксел разреши хляб с прах от червеи

автор:Дума

visibility 4561

/ брой: 29

Накратко

автор:Дума

visibility 4718

/ брой: 29

Целта е постигната

автор:Евгени Гаврилов

visibility 4685

/ брой: 29

Искам да върна смисъла и политиката в БСП

автор:Юлия Кулинска

visibility 4621

/ брой: 29

Мога да направя БСП партия на бъдещето

автор:Юлия Иванова

visibility 4593

/ брой: 29

"Свобода" на пазара ли?

автор:Боян Дуранкев

visibility 4627

/ брой: 29

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ