Мариана Бояджиева: БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА подкрепяме националния протест срещу високите цени
Няма да направим компромис за политиката по доходите и за социалните плащания
БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА е първата политическа сила в Народното събрание, която внесе законопроект за пределните надценки. Намираме го за изключително важен, защото цените на хранителните стоки касаят всяко българско семейство и всеки български гражданин. Безспорно най-засегнати са хората с ниски доходи – работещи бедни, пенсионери и многодетни семейства.
Това заяви народният представител от БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Мариана Бояджиева в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ фактите, които налагат този законопроект, са категорични – за последните пет години, по данни на НСИ, инфлацията е 34%, а увеличението на цените на стоки от първа необходимост достига до 250%. Оризът е поскъпнал с 53%, яйцата – със 150%, олиото – със 112%, и редица други продукти също бележат рязък ръст в цените.
“А увеличението на заплатите за последните пет години е едва 60%, докато стоките от първа необходимост в малката потребителска кошница са скочили със 120% – реално двойно. Държавата трябва да има отношение, и ние предлагаме регулиране на надценките, така че цените да останат поносими”, подчерта народният представител.
Лявото обединение предлага таван на надценката до 10% върху 70 основни хранителни стоки, но без фиксиран таван на цените, който би могъл да навреди на българските производители. Законопроектът ще се прилага за търговски обекти, реализиращи годишен оборот над 10 милиона лева, което означава, че малките и средни предприятия няма да бъдат засегнати.
Бояджиева поясни, че санкциите за нарушителите ще бъдат до 3% от годишния оборот. Контролът върху прилагането на закона ще бъде детайлно обсъден в парламентарните комисии.
“Ние от БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА подкрепяме националния протест на 13 февруари срещу високите цени. Виждаме, че и в други балкански страни ще има подобни демонстрации. Мерки за достъпни цени на храните не се обсъждат само в България, но и в редица европейски държави като Франция и Унгария”, посочи Бояджиева.
От БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА предвиждат информационна кампания, както и специални обозначения върху 70-те хранителни продукта, чиито надценки ще бъдат регулирани. “Този закон не е насочен срещу бизнеса, а е в защита на потребителите. Големите търговски вериги трябва да преразгледат своята ценова политика, защото същите продукти в техните магазини в Западна Европа са значително по-евтини, отколкото в България”, добави народният представител.
“Финансовото състояние на държавата е изключително тежко. Наследството, което получи това правителство, се оказа по-лошо, отколкото предполагахме. Министър Теменужка Петкова представи тревожни факти – над 4 милиарда лева са неразплатените средства от миналата година, които сега ще натоварят бюджета за 2024 г. Това ще засегне най-сериозно Министерството на регионалното развитие, където се намират средствата за общините. Освен това, трябва да се отчетат и 18-те милиарда лева бюджетен дефицит”, подчерта Бояджиева.
По думите ѝ е необходимо внимателно разпределение на разходите, за да бъде запазен 3% бюджетен дефицит, без това да води до съкращаване на социални плащания.
“Няма да направим компромис с политиката по доходите и социалните плащания, защото БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА е гарант за тяхното изпълнение. Миналата година беше взето решение за увеличаване на заплатите в отбраната, образованието, МВР, администрацията, както и за повишаване на пенсиите. Има категорични сигнали, че тези ангажименти ще бъдат изпълнени, като от 1 март се очаква 15% увеличение на заплатите в образованието”, заяви народният представител.
По отношение на намалената ставка от 9% ДДС за ресторантьорите, Бояджиева отбеляза, че трябва да се отчита не само интересът на големите вериги ресторанти, но и на малките семейни заведения, които разчитат на тази мярка.
“Искането за конвергентен доклад за приемането ни в еврозоната трябва да бъде направено само когато България е напълно подготвена и когато има пълна яснота относно бюджетната рамка. Влизането в еврозоната не трябва да бъде за сметка на българските граждани. Виждаме страхове сред хората, особено след случилото се в други държави, които приеха еврото. Необходимо е да има информационна кампания, за да се обяснят ясно ползите, но и потенциалните рискове”, категорична бе Бояджиева.