03 Март 2025понеделник11:27 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

ЕК:

Държавите сами да решат за ГМО

Страните-членки ще се придържат към обща система за оторизация на позволени от ЕС генномодифицирани растения

/ брой: 159

автор:Дума

visibility 2150

Европейската комисия прие предложения, предвиждащи деблокиране на противоречивите искания за отглеждане на ГМО в Европа, като се предостави възможност на страните сами да решат дали да забранят тези култури. Причината за това са опасенията на европейските граждани, най-вече относно опасността от предаване на зараза от генномодифицираните към другите растения и потенциалните последици от това за човешкия организъм. По този начин ще бъде сложен край на дългогодишните спорове между страните-членки, които подкрепят ГМО, и тези, които им се противопоставят.
"Колегията на комисарите прие предложенията на неправителствените организации", съобщи говорителят на изпълнителния орган на ЕС по въпросите на здравеопазването Фредерик Венсан. Предложението на ЕК цели да реформира сегашните сложни процедури по разрешаване на генномодифицираните култури, заради които от години в Европа не е издадено нито едно разрешение, а в Северна и Южна Америка те са все повече.
До момента ГМО се регулират в ЕС от две директиви. Едната се отнася до работа с ГМО в контролирани (лабораторни) условия, а другата е за освобождаване в околната среда за полеви опити и пускане на пазара на ГМО като продукти и съставки на продукти.
Втората директива въвеждаше и разрешителни процедури както за освобождаването в околната среда (полеви опити), така и за пускането на пазара, при които процедури участие взимат всички държави-членки, както и ЕК. Принципът е всяко освобождаване в околната среда да се оценява случай по случай, като се вземат предвид конкретните потенциални рискове за околната среда и здравето на хората. Тази оценка се прави от Европейската агенция за безопасност на храните, която дава научни становища за въздействието и безопасността или опасността на конкретни ГМО сортове.
Новата политика ще позволи на страните повече свобода да решат дали да забранят на територията си отглеждането на генномодифицирани растения, като в същото време се придържат към обща система за оторизация на позволени ГМО за ЕС като цяло.
В плановете на Брюксел са включени страни, които са положително настроени към ГМО като Испания, Чехия и Холандия, да могат да ги отглеждат, като в същото време се отворят и нови пазари за големите компании за биотехнологии. В същото време ще е законово уредено да има забрани за ГМО в страни като Австрия, Италия и Унгария.
Предложението на ЕК въвежда нов член в директивата от 2001 г. за освобождаване на ГМО в околната среда. Предложените мерки ще позволят на държавите-членки да забранят отглеждането на ГМО, но заради причини, различни от негативните им последствия върху човешкото здраве и околната среда, или техните социално-икономически въздействия. Така ще отпадне необходимостта да се задейства сложната процедура за предпазната клауза, което става въз основа на санитарни и екологични критерии.


В четвъртък у нас (15 юли) депутати от комисията по околна среда и води (КОСВ) ще препитват учените от консултативната комисия по ГМО, които съветват правителството. Повод за изслушването е скандалната позиция на консултантите по ГМО в МОСВ, според които няма причина за забрана в България на генетично модифицираната царевица "MON 810" на корпорацията "Monsanto". Същото се отнася до решението на ЕК да даде зелена светлина и за генетичномодифицирания картоф "Амфлора" на германската компания BASF, но единствено за промишленото производство на скорбяла.

Загубата на пари по ПВУ се дължи на престъпно бездействие

автор:Дума

visibility 7768

/ брой: 40

С 3,5% поскъпва природният газ през март

автор:Дума

visibility 7359

/ брой: 40

Трудна задача

автор:Евгени Гаврилов

visibility 8268

/ брой: 40

Хлебарки на диктатурата

автор:Александър Симов

visibility 8529

/ брой: 40

Не сме готови за еврозоната, ще постъпим конструктивно

автор:Дума

visibility 7719

/ брой: 40

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ