04 Февруари 2025вторник15:21 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Колонката на Юлия Кулинска

Безродие

/ брой: 157

автор:Юлия Кулинска

visibility 6025

Юлия КУЛИНСКА


Едва ли има по-велика мисия от това да опазиш родовата си памет и да пренесеш към бъдещето богатствата на страната си. Двама ентусиасти, перничаните Атила и Сидер Седефчеви, вече повече от 23 години правят точно това. И то в село -  призрак, в които през годините се е разхождал само вятърът. 

До преди месец в кресненското село Влахи в подножието на Пирин мирно съжителстват няколкото местни човека и две стада от 500 овце, 80 кози и 8 кучета пастири. Това е стадото на двамата братя. Те са синове на известния пернишки художник Филип Седефчев, който е и автор на запазения знак на Международния сурвакарски фестивал в Перник и на много прекрасни платна, които красят Изложбената зала в миньорския град. Атила и Сидер също са художници по образование и продължават да рисуват. В края на 90-те започват като хоби да развъждат каракачански кучета - изчезваща тогава порода. Отделни екземпляри са пръснати тук и там по планините, мешат се с други. Те ги събират едно по едно, заедно с приятели създават необходимия брой поколения и линии. Благодарение на тях сега породата е официално регистрирана по киноложките стандарти. От цяла България и чужбина идват при тях да купят чистокръвно каракачанско куче. 

Братята избират селото, което тогава има един жител, за да създадат в него стопанство с редки автохтонни породи животни. Успяват да издирят каракачански овце, кучета и калоферски кози, които са на изчезване. Изграждат две ферми. Преди време даже спасяват селото от огромен пожар. 

Безпроблемното съжителство обаче бе нарушено. Изненадващо общинските съветници в Кресна приемат решение, с което ги задължава да преместят животните извън селото. Гласуването е след подписка от... двете постоянни жителки на селото и хора, живущи в Кресна, Благоевград и София. Мнозина не живеят във Влахи, но имали наследствени имоти. Изведнъж след 23 години се оказва, че стотици хора искат да си купят терени в населеното място и да си построят вили, но им пречели... фермите. Естествено, зад жалбите застава и кметът на Кресна. Естествено, нали той събира парсата от мнимите мераклии за земя и къщи...  

И това ако не е безродие и липса на памет! 

Съветниците и местният управник май са забравили, че ако ги няма селата, фермите и градините няма да има храна. И вместо благодарност, че Атила и Сидер са възродили запустялото Влахи и са единствените, които са се заселили в него без нормален път, без достатъчно вода, с лош сигнал на телефоните, получават нож в гърба. Вместо аплаузи, че искат да съживят селото, да съхранят стада с изчезващи породи и да работят за благото на страната, са замеряни с хули и ненавист. 

Ех, пуста българска завист! Обвиняват ги, че са милионери. Да, бе...Ако бяха такива щяха ли да живеят в затънтен край, да газят в калта и да чистят фекалиите в кошарите!?

Управниците от Кресна май са забравили, че по последни данни на НСИ 592 населени места са без население или с едноцифрен брой жители. 1716 селища пък се обитават от под 100 души. Не ги ли боли да гледат самотно стърчащи полуразрушени къщи с тъжно изтърбушени очи-прозорци, приличащи на оглозгани скелети. Сигурно повече им харесват запустели ниви, удушени от плевели, из които се прескачат плъхове. 

И, убедена съм, че не чуват плача на обезлюдената българска земя...

Швеция освободи кораба "Вежен"

автор:Дума

visibility 873

/ брой: 22

Учители отново заплашват с национален протест

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 22

БЛС: Държавата да контролира кой извършва медицински процедури

автор:Дума

visibility 893

/ брой: 22

Дискусията за еврото е като спор между футболни агитки

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 22

Таксиджии обмислят 24-часова блокада на Летище София

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 22

Прогноза: Има предпоставки за добра реколта от зърно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 22

Няма кой да контролира безопасността на уредите във фитнесите

автор:Дума

visibility 939

/ брой: 22

И Косово бойкотира супермаркетите

автор:Дума

visibility 834

/ брой: 22

Мъск закрива основния международен спонсор

автор:Дума

visibility 915

/ брой: 22

Панама обръща гръб на Китай

автор:Дума

visibility 824

/ брой: 22

Шест земетресения около гръцки острови

автор:Дума

visibility 826

/ брой: 22

Тихо страдание

автор:Барбара Пейчинова

visibility 821

/ брой: 22

Закъсняващата държава

автор:Александър Симов

visibility 844

/ брой: 22

А кога отбелязваме жертвите на репресиите преди 1944 г.?

автор:Искра Баева

visibility 909

/ брой: 22

По-тихи времена за бизнеса

visibility 862

/ брой: 22

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ