Екоминистърът Манол Генов:
Твърдението, че България подарява вода на Гърция, е спекулация
Южната ни съседка е готова да строи магистрали у нас срещу ресурси от р. Арда
/ брой: 30
Спекулациите, че някой подарява водата на Гърция и че България няма изгода от това нещо, трябва да бъдат категорично разсеяни, заяви министърът на околната среда и водите Манол Генов при изслушването в парламента във връзка с водоподаването от р. Арда за Гърция. От парламентарната група "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" поставиха въпроса какви финансови ангажименти е поела Гърция съгласно сключеното през 2024 г. временно споразумение между Националната електрическа компания (НЕК) и региона на Източна Македония и Тракия за регулярно водоподаване по р. Арда за нуждите на гръцките фермери и дали България дава водата безплатно, каквото мнение циркулирало в общественото пространство.„Безвъзмездно по време на това споразумение няма. Възмездието е електроенергията, която НЕК в определени часове приема от гръцката държава“, заяви министър Манол Генов.
България е трябвало да получи 60-годишен достъп до гръцкото пристанище "Александруполис" с прилежащата икономическа зона. Освен това южната ни съседка е била готова да изгради магистрала през прохода Маказа до Русе, се разбра в парламента. Срокът на репарационното споразумение за подаване на вода между Гърция и България от 1964 г. е изтекло в средата на миналата година и НЕК е подписала временно търговско споразумение. По силата на изтеклата сделка България освобождаваше 186 млн. куб. м вода годишно за хидроенергийните язовири в Еврос.
Срещу тази вода нашата страна е получавала електричество според условията на временно търговско споразумение, съобщи изпълнителният директор на Националната енергийна компания (НЕК) Мартин Георгиев. Премиерът Росен Желязков обясни, че водата по дефиниция е безплатна, но регулираното водоподаване се компенсира и тази компенсация се изразява в компенсаторно подаване на електрическа енергия от Гърция.
По думите на шефа на НЕК Мартин Георгиев подаването на вода за Гърция е възможно благодарение на язовир и ВЕЦ "Ивайловград", който е последното стъпало на каскада "Арда".
Георгиев твърди, че в този регион няма техническа възможност и инфраструктура за прехвърляне на вода към други региони с наличие на земеделски земи у нас. Липсват земеделски територии, които да бъдат напоявани чрез дейността на каскадата, допълни той. Заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов поясни, че енергията, идваща от Гърция в рамките на това временно споразумение, възлиза на около 30 000 мегаватчаса, което задоволява нуждите на един средноголям български град в най-натоварените часове.
Общият брой на напоителните полета във водосбора на река Арда, предвидени за рехабилитация и изграждане, трябва да обхване площ от близо 100 000 декара, като се осигури вода в зависимост от вида на отглежданите култури, каза земеделският министър Георги Тахов. По думите му във водосбора на река Арда за отглеждането на селскостопански животни всяка година се необходими 35 млн. кубически метра.