04 Февруари 2025вторник16:25 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Приятно крадене

/ брой: 165

visibility 6532

Емил Василев

По повод на обхваналото половината ни държава безводие...
Ако има за какво да сме благодарни на тоталитарната държава, освен спортните успехи и отличното начално и гимназиално образование, това безспорно са язовирите. След 1989 г. има построен само половин язовир. Всички останали са правени през 60-те и 70-те години на миналия век по проекти на български инженери и геолози. Някои от тях, като например ПАВЕЦ "Чаира", са уникални хидро-технически съоръжения без аналог по света и са повод за национална индустриална гордост.
Оказа се, че след 1989-а ние дори не сме в състояние да поддържаме изградените от тоталитарната държава язовири и електроцентрали - затъпяването, калинковщината и корупцията до там ни доведоха. Неслучайно на Живков се приписват думите, че днес дори не можем да боядисаме нещата, които по негово време са построени. Казвам го с болка и съжаление, но специално за язовирите и хидротехническите съоръжения това е самата истина.
Накратко: след като вече нямаме, нито интелектуален, нито финансов ресурс да строим язовири, единственият начин да се преборим с безводието е спирането на загубите. А загубите във водопроводните мрежи са 20% от повреди и 80% от кражби. Българинът се чувства задължен да прецака Енергото и ВиК-то, иначе не може да спи спокойно, като знае, че комшията му вече се привързал на байпас и не плаща нищо за поливането на два декара зеленчукова градина. И ако ЕРП-тата имат специализирана техника за разкриване на незаконни свързвания към електрическата мрежа, то повечето ВиК дружества не разполагат с такава и кражбите на вода си продължават безнаказано.
Както казваше един хуморист: много се краде в тази държава. От бай Колю Магазинера, та чак до премиера всички сме се хванали да крадем и после се питаме защо няма това или онова. Вече и вода няма. Ми ето затова! Неслучайно е създадена поговорката за лакомото д.пе.
Желая ви приятно крадене и дано имате достатъчно пари за минерална вода, щото скоро и тя може да свърши.

Фейсбук

Швеция освободи кораба "Вежен"

автор:Дума

visibility 1595

/ брой: 22

Учители отново заплашват с национален протест

автор:Дума

visibility 1681

/ брой: 22

БЛС: Държавата да контролира кой извършва медицински процедури

автор:Дума

visibility 1702

/ брой: 22

Дискусията за еврото е като спор между футболни агитки

автор:Дума

visibility 1580

/ брой: 22

Таксиджии обмислят 24-часова блокада на Летище София

автор:Дума

visibility 1662

/ брой: 22

Прогноза: Има предпоставки за добра реколта от зърно

автор:Дума

visibility 1641

/ брой: 22

Няма кой да контролира безопасността на уредите във фитнесите

автор:Дума

visibility 1737

/ брой: 22

И Косово бойкотира супермаркетите

автор:Дума

visibility 1574

/ брой: 22

Мъск закрива основния международен спонсор

автор:Дума

visibility 1686

/ брой: 22

Панама обръща гръб на Китай

автор:Дума

visibility 1627

/ брой: 22

Шест земетресения около гръцки острови

автор:Дума

visibility 1592

/ брой: 22

Тихо страдание

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1588

/ брой: 22

Закъсняващата държава

автор:Александър Симов

visibility 1614

/ брой: 22

А кога отбелязваме жертвите на репресиите преди 1944 г.?

автор:Искра Баева

visibility 1714

/ брой: 22

По-тихи времена за бизнеса

visibility 1649

/ брой: 22

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ