19 Октомври 2024събота20:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Спасяват въглищните централи с износ на ток за Украйна

/ брой: 179

автор:Дума

visibility 219

Има голям потенциал за износ на електроенергия към пазара в Украйна. Състоянието на електропроизводствените мощности там в момента е много тежко и се очаква през зимата украинската система да има дефицит от между 4 и 6 гигавата електроенергия на час. Този дефицит трябва да бъде компенсиран и това е възможност за българската енергетика. Това посочи служебният министър на енергетиката Владимир Малинов в парламента.
"България има активна роля за увеличаването на техническия капацитет за внос на електроенергия към Украйна, защото в момента съществуват ограничения от 1,7 гигавата на ниво ENTSO-E (Европейска мрежа на операторите на преносни системи за електроенергия ) В борбата в момента е той да се увеличи до 2,2 - 2,4 гигавата", каза министър Малинов.
По груби сметки, отбеляза той, определеният таван от 11 милиона тона въглеродни емисии ще даде възможност на държавната централа в Маришкия басейн при 6000 часа работа годишно да работи на 90% от инсталираната си мощност, което представлява производство на 1,4 гигавата в рамките на заложения праг в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), който не подлежи на предоговаряне от страна на ЕК.
Междувременно НС гласува проект на решение, с който изпълнителната власт се задължава да изготви доклад с детайлно отчитане на всички действия, свързани с комплекса "Марица Изток". Документът беше внесен от „Възраждане“. Проектът бе приет единодушно със 152 гласа "за" от всички присъстващи 155 депутати, само трима от ПП-ДБ се въздържаха. Докладът трябва да бъде готов в срок от 10 работни дни. От МС се изисква информация за решението за ежегодната подкрепа от 250 млн. лв. за "Мини Марица Изток", създаването на механизъм за ранно пенсиониране и за изпълнение за решението на НС за промяна в Плана за възстановяване.

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 1325

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 1303

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1819

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 1358

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 1366

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 1601

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 1536

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 1763

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 1583

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 1317

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ