23 Януари 2025четвъртък01:08 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Енергетика

Доклад на МАЕ:

Настъпва нова ера за ядрената енергия

От 52 реактора, които са в строеж в световен мащаб от 2017 г. насам, 25 са с китайски дизайн, а други 23 - с руски

/ брой: 13

автор:Дума

visibility 2753

Подновеният импулс зад ядрената енергия има потенциала да открие нова ера за сигурния и чист източник на енергия, тъй като търсенето на електроенергия расте силно по света, сочи анализ, публикуван в нов доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Именуван "Пътят към нова ера за ядрената енергия", документът показва свежия тласък зад ядрената енергия под формата на нови политики, проекти, инвестиции и технологичен напредък, като например малки модулни реактори (SMR).
"Днес е ясно, че силното завръщане на ядрената енергия, което МАЕ прогнозира преди няколко години, е в ход, като ядрената енергия ще генерира рекордно ниво на електроенергия през 2025 г.", посочва изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
По думите му повече от 70 гигавата нови ядрени мощности са в процес на изграждане в световен мащаб, едно от най-високите нива през последните 30 години, като над 40 страни по света имат планове да разширят ролята на ядрената енергия в своите енергийни системи. "SMR по-специално предлагат вълнуващ потенциал за растеж. Въпреки това правителствата и индустрията все още трябва да преодолеят някои значителни препятствия по пътя към нова ера за ядрената енергия, като се започне с предоставянето на нови проекти навреме и в рамките на бюджета, но също и по отношение на финансирането и веригите за доставки", изтъква Бирол.
Като втори по големина източник на електроенергия с ниски емисии в света след водноелектрическата енергия, ядрената енергия днес произвежда малко под 10% от глобалното предлагане на електроенергия. Увеличаващото се използване на електроенергия - за захранване на всичко - от индустрията и климатизацията до електрическите превозни средства и центровете за данни на фона на възхода на изкуствения интелект - ускорява растежа на търсенето на електроенергия, което се очаква да нарасне шест пъти по-бързо от общото потребление на енергия в следващите десетилетия, въз основа на днешните настройки на политиката. Ще са необходими нови производствени мощности от набор от технологии, за да се върви в крак с бързото нарастване на търсенето, включително тези, които могат да осигурят стабилна и гъвкава продукция, като ядрената.
По-голямата част от съществуващия днес атомен парк е в развитите икономики, но много от тези централи са построени преди десетилетия. Междувременно глобалната карта за ядрена енергия се променя, като повечето проекти в процес на изграждане са в Китай, който е на път да изпревари както Съединените щати, така и Европа по инсталиран ядрен капацитет до 2030 г. Русия също е основен играч в пейзажа на ядрените технологии.
От 52 реактора, които са започнали да се строят в световен мащаб от 2017 г. насам, 25 са с китайски дизайн, а други 23 са с руски дизайн. По подобен начин докладът показва как производството и обогатяването на уран, горивото, което отива в ядрените реактори, са силно концентрирани.
Фатих Бирол отбелязва, че днес повече от 99% от капацитета за обогатяване се извършва в четири страни доставчици, като Русия представлява 40% от глобалния капацитет, което е най-големият дял. „Силно концентрираните пазари за ядрени технологии, както и за производство и обогатяване на уран, представляват рисков фактор за бъдещето и подчертават необходимостта от по-голямо разнообразие във веригите за доставки“, подчертава изпълнителният директор на МАЕ.
Иновациите в ядрените технологии спомагат за стимулиране на новите проекти, констатира докладът. SMR, вид по-малки атомни електроцентрали, които се изграждат по-бързо с по-големи възможности за намаляване на разходите, привличат все по-сериозен интерес от частния сектор. Докладът подчертава как въвеждането на такива реактори може да доведе до по-ниски разходи за финансиране. С правилната поддръжка SMR инсталациите могат да достигнат 80 GW до 2040 г., което представлява 10% от общия глобален ядрен капацитет. Успехът на технологията и скоростта на приемане обаче ще зависят от способността на индустрията да намали разходите до 2040 г. до ниво, подобно на тези на мащабни водноелектрически и офшорни вятърни проекти.
Новата ера за ядрената енергия ще изисква много инвестиции. При сценарий за бърз неин растеж годишните инвестиции ще трябва да се удвоят до 120 милиарда щатски долара още до 2030 г. Предвид мащаба на необходимите инфраструктурни инвестиции, внедряването на нови ядрени проекти не може да разчита изключително на публични финанси. Анализът на МАЕ показва, че осигуряването на предвидимост на бъдещите парични потоци е от ключово значение за намаляване на разходите за финансиране и привличане на частен капитал в ядрения сектор. Докладът подчертава, че частният сектор все повече гледа на ядрената енергия като на енергиен източник, в който може да се инвестира с обещанието за стабилна, конкурентна, чиста енергия, която може да обслужва енергоемки операции 24/7. По-специално, големите имена в технологичния сектор подписват споразумения за закупуване на енергия с разработчиците, за да осигурят електричество за центрове за данни и изкуствен интелект.
За да се възползват от възможностите, които ядрената енергия предлага, правителствата трябва да са готови да осигурят стратегическа визия заедно със стабилни регулаторни рамки, които ще дадат на частния сектор увереност да инвестира. Докладът описва подробно как стимулите и публичните финанси в по-широк план могат да отключат инвестициите, необходими за доставяне на по-чиста и надеждна енергия от ядрена енергия.


Мобилизиране на нови източници на финансиране

Сценарият за бърз растеж изисква значително разширяване на годишните инвестиции, които да се удвоят до 120 милиарда щатски долара до 2030 г. Ядрените проекти традиционно са трудни за финансиране поради техния мащаб, капиталова интензивност, дълги срокове за изпълнение на строителството, техническа сложност и рисковете по отношение на някои държави. Това означава сериозно участие на правителствата и обикновено основна роля за държавните предприятия (SOE) като собственици и оператори на ядрени централи. Държавните предприятия често могат да получат големи суми финансиране при сравнително конкурентни лихви, близки до тези на суверенните субекти, отбелязват от МАЕ.
Публичното финансиране само по себе си няма да е достатъчно, за да се постигне нова ера за ядрената енергия. За увеличаване на инвестициите ще е необходимо частно финансиране. Дългите срокове за издаване на разрешения и строителство обаче правят ядрената енергетика трудна и сложна за  търговските кредитори, тъй като те могат да изместят точката на рентабилност за нов голям реактор до 20-30 години след началото на проекта. Тези фактори също така ограничават използването на структурите за финансиране на проекти, които често се използват за подпомагане на други големи инфраструктурни проекти.
Предсказуемостта на бъдещите парични потоци е от ключово значение за намаляване на разходите за финансиране и привличане на частен капитал в ядрения сектор. Финансовите институции отпускат заеми въз основа на надеждни очаквания за бъдещи парични потоци, така че поддържаща регулаторна рамка, която увеличава прозрачността, включително ограничаване на задълженията, в тази област е от решаващо значение за дълговото финансиране. На пазари с нестабилни цени инструментите за намаляване на риска като дългосрочни споразумения за закупуване на електроенергия, договори за разлика и регулирани базови модели на активи са незаменими.

КНСБ иска помощи за ток за всички с доход под 848 лева

автор:Дума

visibility 1444

/ брой: 13

Австрийските фирми у нас очакват стабилен бизнес климат

автор:Дума

visibility 1390

/ брой: 13

Банките в Гърция свалиха драстично таксите

автор:Дума

visibility 1474

/ брой: 13

Доналд Тръмп подписа първите 100 указа

автор:Дума

visibility 1440

/ брой: 13

Изключиха над 16 000 ученици в Гърция

автор:Дума

visibility 1452

/ брой: 13

ЕК води десет разследвания срещу социални мрежи

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 13

Путин и Си Дзинпин проведоха видеоразговор

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 13

Колко още

автор:Ваня Григорова

visibility 1435

/ брой: 13

Настъпва нова ера за ядрената енергия

автор:Дума

visibility 1499

/ брой: 13

Започва златната ера на Америка

visibility 1532

/ брой: 13

Европа трябва да осмисли своите цел и роля

автор:Дума

visibility 1453

/ брой: 13

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ