28 Септември 2024събота15:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

СНИМКИ АВТОРКАТА - Пекинска опера

По света

Китай - необятна култура, традиции и природа

Шокът, с който се сблъскват повечето чужденци, когато попаднат в този различен свят

/ брой: 139

автор:Таня Глухчева

visibility 2104

Таня ГЛУХЧЕВА


В предишния брой ви запознах с някои аспекти на китайската култура и традиции. Тъй като те са необятни, едва ли ще стигнат няколко броя, за да разкажа всичко. Ето защо избрах нова порция любопитни факти, свързани с Поднебесната империя.

Изборът на "светско" име

Много чужденци изпитват затруднения при изговора на китайските имена. Вероятно защото повечето звучат еднакво за несвикналото ухо. По тази причина мнозина се представят с имена, които са предимно английски. Често най-напред се казва родното име, а след това се пояснява: "Можеш да ме наричаш Майкъл/Шон/Бен/Ейми/Алис/Вероника..." "Светското" име дори не се доближава по звуков състав до местното.

Младата китайка Илияна Джен се пази с чадър от силното слънце в Пекин

Попитах мъж, който се представя за "Чарлз", как е избрал това име. Той спокойно отговори, че го е харесал, щом разбрал за сватбата на принц Чарлз и лейди Ди. "Той се ожени за най-красивата жена на света. Тогава си казах, че искам и аз да съм Чарлз!" Когато му напомних, че Чарлз е женен за Камила, той отвърна през смях: "Да, но вече е крал!" 

Фаталното число не е 13

В някои асансьорни кабини липсва бутон за 4 етаж. Дори местните избягват да споменават тази цифра. Причината е, че начинът, по който се произнасят "4" и "смърт", е много сходен. Понякога дори китайците се объркват. От суеверие да не предизвикват "тази с косата", от 3 направо отиват на 5.

Кафе пият предимно младежите

Кафето става все по-модерно сред младите. Въпреки че в супермаркетите се продава "Нес" и други разновидности, в сравнение с много стоки разфасовката е малка, а цената - висока. Това е един от първите шокове, с които се сблъсква човекът от Запада, свикнал да пие кафе сутрин или винаги, когато пуши.

Чипс с мед и краставица

Все повече заведения обаче започват да предлагат горчивата напитка, но на места тя е с... китайски характеристики. Невероятно освежаваща комбинация е кафето с джинджифил - екзотична, ексцентрична и... заслужаваща да бъде опитана. Така, както заслужават да бъдат опитани местните варианти на чипс - с краставица, с мед... Комбинациите са предизвикателство за въображението. 

Чадърите, пудрата и бялата кожа като еталон

Още в миналото с голямо уважение са се ползвали жените с бяла кожа. Тя е символ на аристократичност и красота. "Тъмни" са били само работничките на полето. Въпреки че днес все по-малко хора се срещат по нивите, защото повечето учат и работят в града и/или новите технологии са заменили човешката ръка, мисълта "да се хване тен" е непривична. Не само за жените, но и за много мъже. Затова улиците са пълни с хора, които носят чадър - използва се при дъжд и слънце. А на места, където домакините правят подаръци на гостите, този аксесоар е задължителен.

Нежният пол подсилва белия цвят на лицето си с много пудра, която слага при всеки възможен случай. Затова китайците се дивят на европейците, правещи всичко възможно, за да потъмнеят. 

Някои неособено "културни" навици (от наша гледна точка)

Поръчаното от интернет се оставя на улицата пред блока. Понякога пакетите стоят с дни, никой не ги краде

Като културен шок за повечето хора, които за пръв отиват в Китай, са три неща неща, на които от малки ни учат, че са признак на лошо възпитание - храчене, сърбане и мляскане. 

Докато човек върви по улицата и в парка, напълно спокоен, че нищо лошо няма да му се случи, защото камери и полиция има навсякъде, а престъпността, особено в Пекин, е нулева, и се наслаждава на хубавите гледки, изведнъж... чува звучно изхрачване. И то идва от... елегантен господин, млада дама, възрастни. Първата мисъл е да ги погледна укорително, но те не се впечатляват, защото е част от културата им (това обяснява и бързото разпространение на КОВИД-19).

Друг неприятен момент е, когато се седне на масата с местни. Докато се хранят, те мляскат (Оказа се, че не само в Китай. Представители на други държави на азиатския континент правят същото). В действителност показват, че по този начин се наслаждават на храната. 

Аналогично, когато отпиват чай, го правят по същия звучен начин, за да изразят похвала към домакина.

Не на последно място по важност са... парите. Все по-рядко в Китай те се използват във вида, който ни е познат. Всичко се плаща онлайн. Кеш носят предимно възрастните и... чужденците. Хората, които остават там за по-дълго, трябва задължително да си инсталират приложението "Алипей", с което плащат навсякъде, дори в автобусите и метрото. Ако го нямате, рискувате да не можете да пътувате, защото много рядко, почти никога, няма да намерите някой, който да ви продаде билет.

Желателно е да пазарувате онлайн - хем излиза по-евтино, хем не се налага да търсите магазини, където отново влизат предимно новопристигнали, които имат голямо недоверие към купуването на дрехи, обувки, храна и какво ли още не от интернет.

Най-важното е човек на място да види с очите си всички нови и различни неща. В противен случай разказвачът рискува да се превърне в съвременен Марко Поло, който, разказвайки за приключенията си, може да се сблъска с недоверие. А децата, тичайки след него, да подвикват: "Чичо Марко, разкажи ни още една лъжа!"

 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 1598

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1929

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 1618

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1739

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1760

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 2149

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1956

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 4522

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 2450

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2703

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1856

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ