07 Февруари 2025петък16:43 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

И що ручахме жабетата?

/ брой: 241

автор:Нора Стоичкова

visibility 11986

И що ручахме жабетата? Оказа се, че в 12-ия пакет санкции срещу Русия не се предвижда забрана за внос на руски петрол, както и такава срещу атомната енергетика. Нито по-нататъшни финансови рестрикции.
Но нашите управляващи избързаха да поставят единствената ни рафинерия на колене с шизоидното си поведение по отношение на икономическите ни връзки с Русия. От пет месеца отмяната на дерогацията за внос на руски петрол се превърна в патологична доминанта за евро-атлантическото мнозинство, а управляващата марионетна Сглобка успя да пробута идеята си. Така от 1 март България ще внася за рафинерията си петрол незнайно откъде.
Междувременно "Лукойл" обяви, че продава активите си у нас и веднага се появи кандидат - азербайджанската "Сокар", която вече откри офис у нас.
Цялата работа изглежда като добре разработено оперативно мероприятие по изгонване на руските собственици на "Нефтохим" - Бургас.
Накрая ще се окаже, че само България от целия Евросъюз няма официално да ползва руски петрол и газ, но ще плаща стотици милиони за комисиони на разни прекупвачи, които ще ни доставят от същата стока.
Според енергийните експерти руски нефт и газ все пак ще бъдат внасяни у нас, но под друга марка и най-вероятно от пристанищата в Черно море, като се имат предвид ограниченията за нефтените танкери през Босфора и дългите опашки, на които се чака с месеци.
Ако хванем и другия аспект - нежеланието на някои страни България да бъде приета в Шенген и по въздух, и по земя, се наслагва впечатлението, че страни с петролни пристанища като Ротердам нямат особена търговска изгода нашата страна да бъде равнопоставен член на Съюза. На географската и административната карта на Европа се вижда, че ако се използват газовите и петролните връзки през Гърция и България, към Европа ще потекат доста по-евтини петролни и газови потоци. Това обаче не устройва едрите търговци с традиционните по-дълги маршрути. Защото печалбите им от петролния трафик рязко ще намалеят.
В този смисъл подаянието от Австрия, че ще пуснат в Шенген българското въздушно пространство, и то срещу прием на бежанци, е доста плосък опит нашата страна отново да бъде изолирана от богатата европейска трапеза. Но управляващата Сглобка е за това турена над главите ни - за да урежда всякакви едри европейски бизнеси, над национални законодателства и интереси, само не и да работи за нас и за Родината.

Израел ще предаде Газа на САЩ

автор:Дума

visibility 2157

/ брой: 25

Бойкотът на магазините продължава на Балканите

автор:Дума

visibility 2272

/ брой: 25

Разследват полския премиер за опит за държавен преврат

автор:Дума

visibility 2275

/ брой: 25

Накратко

автор:Дума

visibility 2120

/ брой: 25

Трагедия без изход

автор:Валентин Георгиев

visibility 2222

/ брой: 25

По познати схеми

visibility 2209

/ брой: 25

Кой вече ще ни дава пари

visibility 2185

/ брой: 25

Кои са редкоземните минерали на Украйна, които Тръмп иска

автор:Дума

visibility 2336

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ