15 Януари 2025сряда18:53 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Байдън раздели Запада с касетъчните боеприпаси

/ брой: 137

автор:Дума

visibility 2371

Джо Байдън ескалира допълнително ситуацията в Украйна, изпращайки повече от спорните касетъчни боеприпаси (КБ). От Белия дом започнаха да увъртат, че "решението е взето след дълги размисли" и ще е "за преходен период", докато САЩ не наваксат с производството на "класически" снаряди за ВСУ. 

Що е КБ? Най-общо казано множество малки експлозиви, събрани като грозд в основния снаряд. При взривяването му, т.нар "суббоеприпаси" се пръскат на голяма площ и (поне на теория) се взривяват при удар. Проблемът е, че не всички елементи се взривяват веднага при удар и могат да останат смъртоносни цели десетилетия, убивайки дълго след попадение. Освен това, поради изключително ниската точност, комбинирана с голямата площ на разпръскване, по правило в засегнатата зона попадат цивилни. И до днес в Индокитай, Близкия изток, на Балканите все още има десетки фатални случаи на хора, натъкнали се на неексплодирали суббоеприпаси. Неслучайно 110 държави по света са подписали Конвенцията за забрана на КБ, но не и САЩ, Украйна и Русия. 

Светът реагира остро. Генсекът на ООН Антонио Гутереш, както и десетки правозащитни организации като "Хюман Райтс Уоч" се обявиха категорично срещу. Британският и канадския премиери Риши Сунак и Джъстин Трюдо, както и германският външен министър Аналена Бербок припомниха, че страните им са част от гореспоменатата конвенция.  Показателна беше реакцията премиера на Камбоджа Хун Сен, който напомни как страната му е преживяла американските бомбардировки с КБ преди десетилетия, но до ден днешен е принудена да разчиства невзривени боеприпаси.  

В Русия нарекоха решението "жест на отчаяние" след провала на контранастъплението на ВСУ. Говорителят на МВнР Мария Захарова припомни думите от преди година на колежката си от Белия дом Джен Псаки, нарекла използването на КБ военно престъпление. Военният министър Сергей Шойгу и президентът Путин заявиха, че Русия си запазва правото огледално да използва аналогични средства за поразяване. 

Дори вътре в САЩ съпартийците-демократи на Байдън го обвиниха в "лицемерно решение, застрашаващо моралния авторитет на САЩ". Конгресмен Криси Холахан смята, че победата в конфликта "не трябва да бъде постигната за сметка на американските ни ценности и следователно на демокрацията като такава". Нейната колежка Илхан Омар се опита да внесе във военния бюджет ограничения за износа им. "Америка винаги е осъждала тези, които използват касетъчни бомби, ама сега ги изпращаме? Няма да излезе нищо добро. Съдбата обича иронията, но не и лицемерието", беше коментарът на американския милиардер Илън Мъск.

Но докато светът осъжда категорично решението на Белия дом, България се е наредила сред най-големите ястреби в НАТО и се превръща в своеобразен клакьор на разрухата.  

И не става дума единствено за страданията на цивилните, причинени от използването на КБ. За последните близо година и половина станахме свидетели на пресичането на нови и нови червени линии и доставката на Киев на все по-смъртоносно и "недискриминиращо при подбора на жертви" оборудване. Какво следва? Напалм? Атомна бомба? 

Ще изпрати ли Европа войски в Украйна?

автор:Дума

visibility 1952

/ брой: 8

София, Анкара и Атина борят миграцията

автор:Дума

visibility 1925

/ брой: 8

Мексико бори бедността с ръст на икономиката

автор:Дума

visibility 1992

/ брой: 8

Марк Рюте: Повече пари за отбрана или ще учим руски език

автор:Дума

visibility 2027

/ брой: 8

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ