15 Януари 2025сряда14:05 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимки СГХГ

Палитра

Дечко Узунов

Съзидания

Над 90 произведения в различни жанрове са показани в изложба в СГХГ по случай 125 години от рождението на именития художник

/ брой: 91

автор:Дума

visibility 5697

125 години от рождението на големия художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899-1986) се навършват през 2024 г. Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата „класика“. Преминал през живота си с толкова много динамизъм, колкото и в творчеството си, Узунов винаги е бил обект на интерес от страна на критиката, журналистите, колегите си и широката публика. Известен като портретист, изявил се като майстор на монументалните изкуства, оценяван високо за своите композиции, пейзажи, натюрморти и голи тела, желан като илюстратор и сценограф, той е и интересният професор, приятният събеседник, авторитетният и вещ колега. Повече от шест десетилетия художникът ще се движи към своето изкуство. От символизма, сецесиона, експресионизма и неокласиката през академизираната формула на соцреализма до пространствената чистота, синтетизма на монументалния език и абстрактния израз.
В опит да се проследи пътят на развитие на Дечко Узунов като художник и своеобразен съзидател на българското изкуство в залите на Софийската градска художествена галерия до 8 септември е подредена изложба, представяща неговите живописни платна по десетилетия, както и творби, в които той се проявява и като майстор на акварелната техника. Показани са над 90 произведения в жанровете портрет, натюрморт, пейзаж и композиция (фигурална и абстрактна), научи ДУМА от Маргарита Енева. Индивидуалността на всяко десетилетие е подчертана посредством подбрани цитати от критиката в периода. Разказът е допълнен от обширна биография, илюстрирана от богат фотографски материал. Към изложбата са подготвени няколко интервюта с личности, които са общували пряко с Дечко Узунов, и посредством тях се предоставя възможност публиката да се докосне непосредствено до личността на големия художник. С помощта на Българската национална телевизия в изложбата почитателите на изкуството ще имат възможност да видят и режисирания от Дамян Петров филм от 2000 г. "Бай Дечко". Експозицията е придружена от албум. По повод юбилея вчера в СГХГ бе пуснато в употреба издание на тема "125 години от рождението на Дечко Узунов" - една пощенска марка и специален пощенски печат, с подкрепата на Министерството на транспорта и съобщенията.
Настоящото събитие е третото след откриването на изложбата "Голямото надлъгване. Към изложбата на Дечко Узунов от 1969 година и археологията на един скандал", представена в Художествената галерия в Казанлък (февруари - май 2024 г.), и "Дечко Узунов. Светско монументално изкуство", реализирана в Художествената галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (февруари - юни 2024 г.).
Проектът е съвместен между Софийската градска художествена галерия, ХГ - Казанлък, ДА "Архиви", със съдействието на БНТ, с финансовата подкрепа на Столичната програма "Култура", "Аурубис България" АД и частни лица.
Екип на изложбата: Аделина Филева, Пламен В. Петров, Рамона Димова - куратори, Николета Гологанова-Петрова и Наташа Ноева - сътрудници, Илинка Чергарова, Милан Михайлович, Светлана Христова - реставратори, Петър Димов и Маргарита Енева - връзки с обществеността, Надежда Олег Ляхова - дизайн на експозицията, Цветан Игнатовски - фотограф, Татяна Пунева - коректор, Трейси Спийд, Мирослава Николова-Чернодринска - превод на английски език.

Ще изпрати ли Европа войски в Украйна?

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 8

София, Анкара и Атина борят миграцията

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 8

Мексико бори бедността с ръст на икономиката

автор:Дума

visibility 311

/ брой: 8

Марк Рюте: Повече пари за отбрана или ще учим руски език

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 8

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ