26 Декември 2024четвъртък23:13 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Интервю

Проф. Румен Гечев: Финансовите показатели на страната са в норма

Изкарването на домакинствата на свободния пазар на ток трябва да бъде отложено, заяви депутатът от "БСП за България" пред БСТВ

/ брой: 209

автор:Нора Стоичкова

visibility 909

Интервю на Нора Стоичкова


- Г-н Гечев, по искане на БСП парламентът изслуша служебния финансов министър Росица Велкова за състоянието на бюджета? Вашият коментар за обясненията на министъра.

- За съжаление, моето усещане е, че Росица Велкова изпълнява определени политически поръчки - атаки срещу предишния редовен кабинет и срещу финансовото състояние на страната. От нейното изявление разбрахме някои интересни неща. Първо, че служебният кабинет е разработвал два-три варианта на бюджета за догодина, които били възнамерявали да предложат на парламента. Това противоречи на световната практика и здравия разум. Правителството да прави различни разчети е разбираемо, но трябва да предложи един-единствен вариант на бюджет.

Изобщо не стана ясно Велкова за кой от всички варианти говори в парламента. В края на дебатите стана ясно, че те нямат намерение да представят изобщо някакъв план за държавните сметки догодина.

Съгласно законите на страната, независимо какво е, правителството е длъжно до края на октомври да представи проекта за бюджет за следващата година. Очевидно се чака да се избере ново правителство, което да го направи. Но това означава, че вероятно преди Коледа ударно ще трябва да приемаме бюджет, ако се състави правителство до средата на ноември. 

Ако обаче не се приеме бюджет дотогава, догодина ще можем да харчим по 1/12 на всеки три месеца от финансовата рамка на настоящия бюджет. Но годишната инфлация се очертава доста висока, парите няма да стигнат. Защото, ако отидем на нови избори в началото на годината, най-рано в късната пролет може да се състави и приеме бюджетът за 2023 г. Така че видяхме едно политиканстване от служебния кабинет.

- Служебният кабинет на президента Радев непрекъснато сее страх в обществото от провал на бюджета заради силната социална програма.

- Това не е добре и за страната, и за потенциалните инвестиции, на които разчитаме за финансиране на бюджетния дефицит. При текущите аукциони българският държавен дълг трудно се продава, а когато станат сделки те са на много висока лихва. Именно заради мрачните прогнози на служебния кабинет. Които създават паника в обществото и не са истина. Аз вярвам на фактите.

Има наистина тревожни тенденции в световен и европейски мащаб, но да се твърди, че България има подобни плашещи тенденции, не е вярно. Служебното правителство завари 9 млрд. лв. фискален резерв. С новите заеми той вече е към 13 млрд. лв. По закон там трябва да има минимум 4,5 млрд. лв. Тези средства са необходими на държавата при извънредни ситуации.

Второ, във фискалния резерв се включват бюджетни излишъци. Т.е. ние имаме 3 пъти повече средства в резерва, отколкото е необходимо. Вторият показател е държавният дълг като отношение към БВП. Нашият дълг е 24% от БВП. Независимо от големината на икономиката - дали е Китай, дали е Лихтенщайн или Германия, този показател е важен за състоянието й. Критерият на ЕС е 60%, а ние сме доста под това равнище. Най-развитите страни в ЕС поддържат дълг далеч над собствения си критерий в последните години. Има по 80-90% от БВП, а някои са далеч над 130%. Над 135% е и дългът на САЩ, а на Япония е 250% от БВП. В Европа България и Естония имат най-ниския дълг като съотношение към БВП. Така че няма как България с толкова нисък дълг да е с разклатена икономика, каквито са внушенията на министър Велкова.

Третият основен показател е бюджетният дефицит, за тази година у нас той е определен малко над 4%. Ако получим 2,4 млрд. евро, които очакваме по Плана за възстановяване и устойчивост до края на годината, дефицитът може да остане около 5 на сто. Но дори и 6% да стигне, това е размерът на дефицита по цяла Европа. Само 2 страни в ЕС имат положителен бюджетен баланс - Дания и Люксембург. Във Великобритания тази година бюджетният дефицит е 14%. В съседна Румъния дефицитът е над 7%, какво плашат от служебния кабинет?!

Да, неприятно и тежко е положението заради войната в Украйна, но това се случи именно заради необмислените санкции срещу Русия, които се превръщат в парен чук за икономиките в Европа. Няма как ние като член на това семейство да не пострадаме от общите негативни тенденции. По европейските стандарти стоим добре, но има тенденции, които трябва да пресметнем добре.

- Само за последните 3 седмици храните поскъпнаха с 10% на едро. Инфлацията у нас е по-висока от ЕС. Защо? 

- Инфлацията у нас е сред високите в ЕС. Средно за ЕС е около 10-12%, ние сме към 18%. В Чехия, Полша и Унгария инфлацията на годишна база гони 18%, а на Литва, Латвия и Естония е между 22 и 26%. Това не бива да ни успокоява. Тревожно е, че за някои социални групи тя ще надхвърли индексацията на доходите.  

Инфлацията от цяла Европа влияе върху България, тъй като спирането или ограничаването на вноса на енергийни ресурси от Русия беше заместено от други енергийни суровини, които са по-скъпи. Особено енергоемки са храните. Например в селското стопанство тя се оскъпи от рязкото увеличаване на цените на торовете - между 8 до 10 пъти, защото те се произвеждат от суров петрол. Освен това се прибавя и транспортът. Разпадането на технологичните вериги на производството заради КОВИД 19, войната и санкциите наложи фирмите да си пренастройват доставките. 

За България цените на тока са от решаващо значение. Преди месец-два достигнаха космически размери. В производството на енергия около 30% се пада на АЕЦ "Козлодуй", около 40% - от тецовете. Суровината за ТЕЦ - въглищата, е наша. Т.е. не са поскъпнали въглищата, нито технологиите и няма причина за това поскъпване. АЕЦ произвежда печалба от 10 млн. лв. на ден. Ядреното гориво е закупено преди 2 години и има за още 2, така че  и там суровината е на гарантирана цена отпреди енергийната криза.  

Но правителството на ГЕРБ освободи пазара на тока и изкара на този пазар без разчети и подготовка болници, училища, детски градини, което е лудост. 

Смисълът на свободния пазар е конкуренция и понижение на цените. При нас ефектът е обратен. Тъй като цените в Европа скочиха в пъти поради самоубийствените санкции, търсенето на ток в ЕС в резултат на това нарасна. Така нашите частни тецове и АЕЦ-ът започнаха да печелят 10 пъти повече. Европа издърпа цените на тока нагоре, без да има наши вътрешни фактори за това. Така ние, българите, в момента плащаме супер високите цени на: 

- първо, неразумната политика на ЕК със санкциите;

- второ, нашите евтини енергийни ресурси и ниските цени на българския ток в момента радват търговците и сеят ужас у нас. 

И да припомня: БСП беше партията, която успя да наложи идеята за "рециклиране" на необоснованите свръхпечалби от 8 млрд. лв. на енергийните дружества към българските фирми и домакинства. 

- Нека уточним, че става дума само за държавните дружества.

- Точно така, затова ние ще внесем промени в закона, който да "рециклира" и свръхпечалбите на частните дружества. 

- Парите по Плана за възстановяване са обвързани с редица условия. Едно от тях ни задължава либерализацията на пазара на ток да обхване и домакинствата.

- Добрата новина е, че в самата ЕК има разколебаване по този въпрос. Не трябва да се съгласяваме с либерализацията, тя трябва да бъде засега отложена, тъй като ще бъде парен чук за българските домакинства. А мисля, че и техните общества няма да го допуснат, виждате как се надигат навсякъде. Ако имаме ново правителство, то трябва да заеме категорична позиция в Брюксел и ако трябва да наложи вето - така, както направиха унгарците. 

- А защо ние сме по-зле от тях?

- Защото има български политици, които продават националните интереси - или за монетарни знаци, или за постове - примерите са изключително много. Орбан може да е десен, но когато някой си защитава националните интереси, заслужава само адмирации. А ние съсипахме трите големи енергийни проекта, похарчихме милиарди за купуване на чертежи на самолети, за които нашите партньори в САЩ и НАТО ни разиграват като маймуни вече 2 години. 

Подготвили сме и сме внесли проект за увеличаване на МРЗ на 850 лв. и това е най-вече като защита на работещите в частния сектор. Това ще бъде добре и за социалното осигуряване. 

- Ще има ли правителство?

- След избора на председател на НС има оптимизъм в това отношение. Според мен около 60%  от депутатите са настроени за избор на ново правителство и ще се намери формула. Задължително трябва да се приемат бюджетът и поправки в закони, които да ни гарантират около 6 млрд. лв. приход по Плана за възстановяване.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 31415

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 29279

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 32709

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 33895

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 31262

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 30516

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 27344

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 27251

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 43346

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 37211

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 31293

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 31415

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ