02 Януари 2025четвъртък13:03 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На фокус

Пазарът на ваканционни имоти

"Малката Русия" отстъпва на млада България и застаряваща Европа

Украински инвеститори искат да строят жилища по морето

/ брой: 126

автор:Дума

visibility 8681

"Малката Русия" във ваканционния пазар по Българското Черноморие отстъпва на голямата млада България и застаряващата Европа. Едната половината от купувачите на апартаменти за почивка по морето са българи - до 30 години с високи доходи, предимно от ИТ сектора, а другата - пенсионери от Германия, Франция, Италия, Нидерландия. Хит са двустайните жилища в затворени комплекси, а средните цени започват от 1900 евро за квадратен метър. Таксите за поддръжка в комплексите вече не стряскат купувачите и те са склонни да отделят всеки месец за грижата за басейни, фитнеси и детски площадки средно по 60-70 лева месечно. Украински инвеститори пък навлизат на пазара на нови жилища по морето.  
Така изглежда картината на ваканционния пазар на морски имоти в България в разгара на лятото, описана пред БТА от членовете на Управителния съвет на Националното сдружение "Недвижими имоти" Атанас Аргиров, председател на регионалната структура на сдружението във Варна, и Стефка Калчева.

Севера срещу Юга

Заради голямото повишаване на цените на жилищните имоти през последните две години във Варна и забавянето на цените на ваканционните имоти се появи липса на предлагане на жилища при силен интерес у купувачите. По тази причина напоследък купувачите се насочиха към покупка на ваканционни имоти като първи дом, коментира Атанас Аргиров. Той изтъкна, че цените на жилищата са нараснали с 60 на сто за около две години, докато при ваканционните имоти увеличението е с 25 на сто, като в момента цените на ваканционните имоти запазват тенденция на плавно повишение, но все още изостават от тези на жилищата.
По думите на експерта сега във Варна около 20 процента от хората, търсещи първи дом, се насочват към покупка на ваканционни имоти.

Предпочитаните райони

За района на Варна предпочитани са местата около к.к. Константин и Елена, както и самият комплекс, който през последните години вече е структуриран като квартал на града. В момента там има повече жилищни имоти, отколкото хотели, а освен това са се позиционирали големи хипермаркети, а и близостта до Варна и до кв. "Виница" прави този район доста по-атрактивен, коментира експертът. По тази причина почти е изравнен броят на постоянно живеещите в този курорт с този на собствениците, които идват да ползват имотите си само за ваканцията. В района на к.к Константин и Елена продължава строителството на жилищни комплекси. Става дума са четири или пет комплекса и още няколко, чието строителство още не е започнало, коментира Атанас Аргиров.
Експертът съобщи, че има търсене и в района на к.к. Златни пясъци, но имотите не се купуват за първи дом, а като ваканционно жилище, за отдаване на "Еърбиенби" (Airbnb) за летния сезон, главно заради некомуникативността на мястото, особено през зимата. Тази година брокерите отчитат засилено търсене на ваканционни имоти в самия комплекс Златни пясъци - предимно за втори дом. Интересът е към затворените апартхотелски комплекси. В повечето случаи купувачите не планират престоя си в такива ваканционни имоти за цялата година и в комплекса постоянно живеещите хора са под 10 на сто.
Купувачите се насочват предимно към двустайните апартаменти, като около 40 на сто от сделките на пазара на недвижими имоти във Варна са за такива имоти, следвани от тристайните, най-малко се търсят студиата, каза Атанас Аргиров. Големите апартаменти с повече от три стаи се предпочитат от около 2-3 на сто от купувачите, като те обикновено са търсени от заетите в ИТ сектора, които ги ползват не само за живеене, но и за работа, коментира експертът. Над 80 на сто от купуващите жилища предпочитат да придобият имоти в затворените комплекси, главно заради сигурността, свързана с денонощната охрана, както и поради осигурената поддръжка на общите площи.
Допълнителните такси вече не са пречка за купувачите на подобни имоти, коментира експертът. За последните две години таксите в затворените комплекси в района на Варна са се увеличили минимум с 20 на сто, разказа Аргиров.

Новите купувачи

Около 60 процента от новите купувачи във Варна и курортите край града основно са на възраст между 25 и 35 години, в повечето случаи са ИТ специалисти. Доминиращите купувачи са българите. От по-възрастното население преобладават пенсионери от чужбина, но те са доста по-малък процент, като това са граждани на Франция, Италия, Германия, Нидерландия и по-малък брой са от Украйна и Израел. Като цяло, след като си заминаха руснаците, чужденците, са доста по-малък процент от купуващите в България. Има и украински купувачи, но повечето от тях живеят под наем с надежда да се приберат в родината си, коментира експертът. Освен това украински инвеститори навлизат в сферата на недвижимите имоти, като вече във Варна са "стъпили" две големи компании. Те се насочват към ваканционното строителство от висок клас – затворени комплекси, които са в близост до горите в районите на Ален мак, Манастирски рид, където изкупуват големи имоти за строителство за купувачи с над средните към високи доходи.
Голямата конкуренция на пазара на ваканционни имоти не може все още да удовлетвори напълно търсенето, което е много високо поради ниските лихвени равнища по ипотечните кредити и по тази причина цените им, макар и плавно, продължават да растат. Много от жилищата се купуват на зелено. Има сгради на първа-втора плоча и вече са разпродадени, коментира Атанас Аргиров.
Средната цена на ваканционните имоти в района на Варна е между 1900 и 2100 евро за квадратен метър. Експертът очаква за региона плавният ръст на цените на ваканционните имоти да се запази до края на годината. Принципно имотите при тези цени имат дългосрочна възвръщаемост и тя достига 25-27 години.

Югът срещу Севера

Интересът към ваканционните имоти в района на Бургас се засилва и 50 на сто от сделките са с български граждани, коментира Стефка Калчева. Останалата половина от купувачите са от Германия, основно хора в пенсионна възраст, които първоначално са живеели под наем. Интерес към покупките на имоти в региона има и от поляци, чехи, граждани на Израел, основно руски евреи. Тази палитра от купувачи запълни донякъде празнотата след разпродажбата на имоти от руснаци, като голяма част от тях биха искали да останат в България, но визовите и транспортните проблеми се оказват непреодолима пречка да ползват летните си домове в страната, коментира експертът.
Цените на ваканционните имоти в региона на Бургас от началото на годината досега спрямо същия период на предходната не са отбелязали съществен ръст – някъде около 5 до 6 на сто, посочи Стефка Калчева и допълни, че увеличението кореспондира с инфлацията. Като цяло пазарът на ваканционни имоти тази и минала година вече е балансиран, без пикови моменти, а очакванията на бранша са до края на годината цените на жилищата да се увеличат около 2-3 процента или общо за 2024 г. ръстът да е между 4-5 до 8 процента, коментира експертът.

Притегателните места за инвестиции

Купувачите на ваканционни имоти по традиция се насочват основно към Созопол, Несебър, к.к. Слънчев бряг и Приморско. Немска общност трайно се засели в Ахелой, като инвестициите им са основно в затворените комплекси, каза Стефка Калчева. Украинските граждани се интересуват от покупка на жилища в Бургас заради възможността децата им да посещават училище. Украинският пазар безспорно е фактор в Бургас с дял от около 30 на сто от сделките. Поморие е притегателен вече за поляци, немскоговорящи и украинци, разказа експертът.
Като цяло Созопол и Несебър са в топ класацията на предпочитанията на домове за ваканция, наред с Равда, Свети Влас.
Имотите в тази част на морето се купуват предимно от млади българи, между 35 и 45 години, които търсят втори дом. Младите купувачи от чужбина са предимно от Полша. Обикновено това са хора със свободни професии, сред тях има и ИТ специалисти, които планират да използват ваканционните си имоти през цялата година, разказа експертът. Покупките на имоти стават главно с кредити, около 15-20 процента от българските купувачи са хора, живеещи в чужбина, събрали капитал или това са наши сънародници, които работят и живеят в страна от ЕС и също могат да си позволят да изплащат ипотечен заем.
Бургас и регионът трайно е припознат от чуждестранни купувачи в пред- и следпенсионна възраст, коментира Стефка Калчева. Любимо място за инвестиции във ваканционни имоти е за чехи, поляци и граждани на Израел, като купувачите са на възраст между 50 и 70 години.

Видовете имоти

И в Бургас, както и във Варна предпочитани са двустайните жилища за ваканция. Купувачи на такива апартаменти и на студиа са предимно хора с по-нисък бюджет, които планират да ги използват предимно сезонно. Около 30-35 процента са хората, които предпочитат апартаменти с две спални, основно градски имоти. Основно се предпочитат затворените комплекси. По думите на Стефка Калчева новите купувачи вече нямат проблем с плащането на таксата за поддръжка, даже държат да има такава, за да сигурни в чистотата на басейните, поддръжката на фитнеса и детски кътове. Таксите основно се увеличиха през 2022 г. – с около 10-12 процента, главно заради повишените енергийни цени и разходите за заплати, коментира експертът. Средно таксата за двустаен апартамент в затворен комплекс е между 720 и 850 лева според квадратурата и за новите купувачи на ваканционни имоти в затворени комплекси не представлява проблем да отделят по 60-70 лева на месец, отбеляза експертът.
Близостта до морето е сред водещите фактори в ценообразуването в региона, посочи Стефка Калчева. Възможността пеша да стигаш до плажа определя цената на имот и например в Созопол, между първа и трета линия до морето, средно той е между 85 000 и 100 000 евро, като става дума за напълно обзаведено жилище в затворен комплекс. Най-ниската цена, на която може да бъде намерено ваканционни жилище, е между 65 000 и 75 000 евро, но подобно ценово равнище може и да е индикатор за неуредени проблеми, например с поддържащата фирма, което обаче, по думите на експерта, се случва изключително рядко. Водеща причина за ниската цена обикновено е отдалечеността от брега на морето, както и отдалечеността от старите части на морските градове - архитектурни резервати.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 49214

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 45679

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 49681

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 49573

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 49316

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 47000

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 44335

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 45132

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 67824

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 55997

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 49747

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 47128

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ