Инфлацията се е засилила през декември
До няколко дни ще стане ясно дали страната изпълнява ценовия критерий за присъединяване към еврозоната
/ брой: 9
Ускоряване на инфлацията в България през декември отчете Националният статистически институт (НСИ). Основно в кошницата от стоки и услуги поскъпват тези, свързани с празничния сезон - като някои хранителни продукти, почивки, самолетни билети, както и горивата.
Цените на дребно са се покачили с 2,2% спрямо същия месец на 2023 г., а при сравнение с ноември са били с 0,4% по-високи. За сравнение - годишното покачване на показателя през предходния месец бе 2,1%, а месечното - 0,6 на сто.
В групата на хранителните продукти през декември най-силно е било месечното поскъпване на зелето, чиято цена се е покачила с 15,4 на сто, следвано от нискомасленото прясно мляко (4,9%) и гъбите (4,5%). По-сериозно поевтиняване е отчетено при пипера, чиято цена е намаляла с 8,9 на сто, при цитрусовите и южните плодове, поевтинели с 8,4% и при ябълките (4,2% спад в цената).
В сезона на празниците и почивките по-значително поскъпване в групата на нехранителните стоки и услуги от НСИ са регистрирали при международните полети (с близо 30%), туристическите пътувания (почти 10%) и централното газоснабдяване (с 8,7%). Намаление в цената е регистрирано при обувките, праха за пране и пелетите с между 2 и 2,6 на сто.
Инфлационният индекс, който се използва за измерване на конвергенцията на България за еврозоната, последно бе на нива от 2,8% през ноември, или с 0,3 - 0,4 пункта от търсения критерий за еврозоната. Актуалните данни за декември предстои да бъдат публикувани в петък. Те ще покажат дали България вече е изпълнила инфлационния критерий, както очакват повечето икономисти, което може да даде законово основание на кабинета "Желязков", ако бъде одобрен от парламента, да поиска извънреден доклад за конвергенция от Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ).
Надявам се в много скоро време редовното правителство да подаде искане за изготвяне на конвергентните доклади и съответно да бъде взето решение от Съвета на ЕС за присъединяването на България към еврозоната. Това заяви по-късно пред журналисти служебният министър на финансите Людмила Петкова. Тя каза, че не сме много далече от приемането в еврозоната. Очакваме изпълнението и на последния критерий, заяви тя. По отношение на данните за инфлацията тя обясни, че по принцип трябва да се погледнат и данните за инфлацията на другите държави членки на ЕС
Според експерти обаче дори да сме изпълнили критерия към декември и да се поиска извънреден доклад, е малко вероятно страната да се присъедини към еврозоната на 1 юли и по-вероятният сценарий е приемане на еврото на 1 януари 2026 г.