10 Февруари 2025понеделник11:47 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Бавят решението за петролната тръба още 8 месеца

Руската страна иска замяна на проектното финансиране за "Бургас-Александруполис" с корпоративен заем

/ брой: 150

автор:Дума

visibility 2700

Правителството ще вземе решение за участието на страната в проекта за изграждане на петролопровода "Бургас-Александруполис" след февруари 2011 г., стана известно вчера от думите на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков по време на парламентарния контрол. През март Министерският съвет възложи на финансовия министър координацията и надзора по участието на България в реализирането на проекта за петролопровода "Бургас-Александруполис". Предвидената стойност на петролопровода е около 2 млрд. евро, като за неговата реализация ще се търси проектно финансиране, определено в споразумението като най-ефективната форма на финансиране, припомни той. По думите му конкретен финансово-икономически анализ, базиран на подобна схема на финансиране към настоящия момент, още не е изготвен от проектната компания.
Бяхме информирани за предложения от страна на руския партньор - предвидената в споразумението схема за проектно финансиране да бъде заменена с предоставяне на корпоративен заем, което повдига много въпросителни относно рентабилността на проекта за тези, които го строят, съобщи финансовият министър. Това, наред с информацията, че за петролопровода не може да бъде осигурено необходимото количество нефт, поставя под въпрос икономическата целесъобразност на целия проект, добави той.
По думите му предстои експертен анализ на предложението от гледна точка на неговата ефективност, вътрешна норма на възвръщаемост, законосъобразност и анализ на риска с оглед максимална защита на българския интерес.
Друг основен въпрос, чието решение ще предопредели действията на правителството, е свързан с оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС), посочи вицепремиерът. През февруари 2011 г. се очаква да бъде дадена окончателна оценка от страна на МОСВ по ОВОС, посочи Дянков.
След изясняване на посочените две обстоятелства правителството ще вземе решение относно продължаване на дейността от българска страна по изпълнение на проекта или прекратяване участието в този проект, каза вицепремиерът.
Най-голямата въпросителна от гледна точка на руския партньор и неговите предложения за споразумението е схемата за проектното финансиране да бъде заменена с друга схема за предоставяне на корпоративен заем, каза министърът. Това пряко противоречи на сегашното споразумение и не е в интересите на България. Точно затова, съвместно с процедурата по ОВОС, нашите експерти подготвят мнение по този въпрос от гледна точка нарушено ли е вече от руската страна споразумението, което преди е подписано. Ако това е така, никакви неустойки не дължи българската държава, подчерта министърът.

Левицата носи потенциал да променя политическите процеси

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 26

Отпада „контактната“ бележка за детска градина

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 26

Избраха новия Видински митрополит

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 26

Тръгват договори за ремонт на ВиК мрежите за 800 млн. лв.

автор:Дума

visibility 129

/ брой: 26

Българските потребители не усещат забавяне на инфлацията

автор:Дума

visibility 135

/ брой: 26

Липсват 200 000 работници за летния сезон на морето

автор:Дума

visibility 113

/ брой: 26

Изяли сме повече фалшиво сирене

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 26

Хърватия бойкотира верига за седмица

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 26

Разследват инцидент с кортежа на Вучич

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 26

Хиляди на протест в Шефийлд заради убит ученик с нож

автор:Дума

visibility 115

/ брой: 26

Накратко

автор:Дума

visibility 104

/ брой: 26

Европа да потърси себе си

visibility 126

/ брой: 26

За мрежата на октопода

автор:Гергана Пирозова

visibility 130

/ брой: 26

„С отговорност към България, с мисъл за бъдещето“

visibility 142

/ брой: 26

За дълбоко и всестранно обновление на БСП

visibility 146

/ брой: 26

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ