07 Ноември 2024четвъртък19:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°. Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°.

Интервю

Проф. д-р Жени Стайкова: Трябва да се плаща не за дейности, а за резултата от лечението

Крайно време е да се "обърне пирамидата" на разпределение на публичния финансов ресурс в полза на профилактиката на болестите и промоцията на здравето, казва медикът

/ брой: 133

автор:Аида Паникян

visibility 6914

Интервю на Аида Паникян


Въпреки дългогодишния й управленски опит, преподавателска и научна дейност, единственият кандидат за управител на НЗОК, не бе избран за управител на НЗОК - проф. Жени Стайкова, дмн. Над половината от присъстващите в пленарна зала депутати (147) гласуваха "въздържал се", което в конкретния случай очевидно означаваше, че признават качествата на проф. Стайкова, но партийната им обвързаност не им позволява да я подкрепят. Никой от мнозинството не се изказа от парламентарната трибуна! Мнозинството отхвърли предложението на БСП обсъжданията да се излъчват по националните обществени медии! Часове преди извънредното заседание от ГЕРБ внесоха проект за промени в Закона за здравното осигуряване, с който затвърждават сегашния си контрол на НЗОК. Така дребните им манипулации извадиха наяве задкулисното им лице.

- Проф. Стайкова, има ли логика в бюджета на НЗОК за 2023 г., след като непрекъснато растат парите за лекарства и за болници?

- За съжаление все още разпределението на обществения финансов ресурс не е както би трябвало да бъде. Разходите за болнична помощ са 48% от общите на НЗОК срещу 30% средно на тези разходи в Европа, а тези за лекарствени продукти - 27% срещу 15-18% в Европа. Средствата за извънболнична помощ са 13,5% у нас, а в Европа - 26-28%. Това е парадокс, при положение, че в България сме водещи по заболяемост, инвалидизация и смъртност от хронични незаразни болести (инсулти, инфаркти, диабет, онкологични, ХОББ и др.). Крайно време е да се "обърне пирамидата" на разпределение на публичния финансов ресурс в полза на профилактиката на болестите и промоцията на здравето. По този начин ще се намали чувствително разпространението на тези болести и ще се икономисат средства от скъпото болнично лечение.

- Какво предлагате Вие? 

- Конкретни стъпки в тази насока са премахването на ДДС върху лекарствените продукти, както е в повечето европейски страни, по-прецизното и реално остойностяване на клиничните пътеки (плащане не за медицински дейности, а за резултата от лечението), централизиран търг в НЗОК за лекарствата за онкоболни и др. Разбира се, основният фактор за ефективно разходване на публичния ресурс е контролът и прозрачността - проследяване при всяка процедура и решения, които се взимат от Надзорния съвет на НЗОК. 

Много са важни анализът и опита на съответните специалисти за обработка на огромния обем от информацията в НЗОК за вземане на правилните решения. За целта трябва да се създаде аналитично звено. 

Контролът в управлението на финансовите средства, както и възможността на здравноосигурените, в това число и пациентите, да имат достъп ще се улесни и прецизира чрез финализиране на електронната информационна система. 

- Всеки говори за профилактика и превенция на болестите, но за юли и август Надзорният съвет на НЗОК реши лекарите от извънболничната помощ (ОПЛ и специалисти) да назначават 1/3 от определените им през първо тримесечие на 2023 г. изследвания (МДД), а и парите за профилактика в МЗ са намалени с 88 млн.лв. Логично ли е? 

- В случая, специално за тази година, когато още нямаме бюджет за 2023 г., е прието решение, което е предизвикано от настоящата ситуация. Добре е, че все пак в новия бюджет на НЗОК парите за извънболнична помощ са с 24% повече от тези за миналата година. 

- Как, според Вас, може да се излезе от този омагьосан кръг?

- Здравето е най-ценната категория в живота ни! То няма цена, т.е. трябва да има консенсус между всички - както партньорите при договарянето - Надзорния съвет на НЗОК, МЗ, съсловни, браншови и пациентски организации, Министерството на финансите, така и партиите, респективно народните представители. 

Необходимо е да се увеличат средствата за профилактика, да се намалят разходите за лекарства чрез различни методи: 

- Генерично изписване (от лекари) и отпускане от фармацевти най-евтин лекарствен продукт или генерично заместване (лекарят изписва с търговско название, а фармацевтите отпускат най-евтино). В Германия се прилага такъв подход от здравния фонд - стимулират се фармацевти при реализирана икономия за лекарства.

- Профилактика и ранно откриване на онкологични заболявания.

- Създаване на фонд за редки заболявания и за тежки стадии на онкологични заболявания. МЗ има добър опит чрез търгове да намали разходите и да контролира болничните аптеки за отпускане на лекарствени продукти (за ХИВ).

- Демографската картина у нас е доста тежка, а мнозина дори не знаят какво означава гериатрия, гериатрите се броят на пръсти. Какво е необходимо да се направи в тази посока?

- Така е за съжаление. Затова в Националния план за възстановяване и устойчивост е отредено място за "остаряването в добро здраве". МЗ подготвя Стратегия за гериатрия и гериатрична грижа с участието на водещи експерти в тази област. За съжаление специалността "Гериатрия" вече не съществува, да не говорим за съвременно уредени домове за стари хора (държавни) с грижа за тях. 

Чрез тази Стратегия и Планът за действие към нея се планират европейски финансови средства. Надявам се тя да бъде одобрена и осъществена. 

- По време на изслушването Ви в парламентарната Комисия по здравеопазване заявихте, че е необходимо удвояване на средствата за извънболнична помощ. Как ще стане това? От къде ще дойдат тези пари?

- Това е възможно да се случи при обсъждането на новия бюджет. Изисква се консенсус между всички договарящи се страни и разбира се промяна на структурата на здравеопазване в България. Тъй като настоящият министър на здравеопазването - проф. д-р Хинков и заместник-министърът доц. Михаил Околийски идват от най-големия научен институт по обществено здраве (НЦОЗА), като доц. Околийски беше и представител на България в Световната здравна организация, те са професионалисти по обществено здраве със задълбочени знания и опит в това направление, както в национален, така и в международен план. Освен това от първите им изявления разбираме готовността им за преимуществото на профилактика на болестите и промоция на здравето в здравеопазването. Този процес ще бъде бавен и продължителен, защото само заделянето на повече средства не означава автоматично подобряване на здравния статус на хората. 

- От 2006 г. се говори за диагностично-свързаните групи, но нищо не е сторено. Време ли е да се мине към ДСГ и как да стане това? Преминаването към ДСГ стрес ли е за здравната система?

- Мисля, че това ще бъде голям трус в здравнана система. Клиничните пътеки "действат" повече от 20 години. Наистина има остра необходимост от прецизирането им за по-точно и реално остойностяване, по-обновена методика на заплащане - не за медицинска дейност, а за постигнат резултат. Отдавна се говори за ДСГ, но за да бъдат въведени, трябва да се направи задълбочен анализ, включително модел за очакваните резултати (за по-реално остойностяване и финансова рационалност) и едва тогава евентуално да се наложат. 

Също така трябва да се доверим на подобни европейски практики.

- През последните 2-3 години почти не се говори за трансплантации. Здравият министър спомена, че пак ще се създава ИАТ, която неясно защо мина към одита. Административното разтакаване на това звено решава ли проблема с трансплантациите?

- За съжаление броят на трансплантациите в България е минимален в сравнение с тези в Европа. Независимо че имаме много добри лекари специалисти в тази област, пречи тромавият административен модел, който неминуемо трябва да се промени. Отново можем да ползваме опита на европейските партньори в това направление. 

Важното е да се започне!

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 674

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 673

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 757

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 683

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 703

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 653

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 625

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ