12 Февруари 2025сряда20:23 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Тристранката прие бюджетите на НЗОК и на ДОО

Финансовите планове са без политики и реформи за справяне с основните предизвикателства, смятат синдикати и работодатели

/ брой: 238

автор:Аида Паникян

visibility 2077

Преди началото на извънредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество синдикати и работодатели заявиха принципната си подкрепа за бюджетите.
Според КТ "Подкрепа", ако не бъдат приети, последствията за икономиката, за работещите и пенсионерите, за здравеопазването и социалното подпомагане ще са доста тежки.
Обсъжданията започнаха с проекта за бюджет на НЗОК. За догодина в него са предвидени над 9,5 млрд. лв., което е с около 1,3 млрд. повече от т.г. Служебния здравен министър Галя Кондева заяви, че бюджетът е балансиран, здравната вноска остава 8%. Според Асоциацията на индустриалния къпитал в България обаче се харчат "пари, които са само на хартия". Въпреки това от работодателската организация увериха, че ще подкрепят бюджета.
Макар че и от БСК подкрепят бюджета на касата, изразяват тревога, че не се променя философията от предходни години.
От КТ "Подкрепа" са категорични, че бюджетът на НЗОК е изготвен на исторически принцип и отново липсват политики и реформи за справяне с основните предизвикателства (нарастващ брой лечебни заведения, недостиг на квалифициран медицински персонал, ниското заплащане, концентрация на услугата в големите населени места, занемарени общински болници, високите цени на лекарства, изключително високо доплащане от пациентите). А и още не е подписан КТД за сектора.
От БТПП подкрепят бюджета на НЗОК, въпреки че в него има грешки.
Заложените в бюджета на ДОО разходи (без трансфери) е 27,4 млрд. лв., което е с 12% повече от т.г. Обичайно най-големите разходи са за пенсии и те догодина ще са с над 2,5 млрд. лв. повече от тазгодишните и се очаква да достигнат 24,114 млрд. лв.
БСК принципно подкрепя бюджета на ДОО за догодина, но не подкрепя планираното увеличение на максималния осигурителен доход от 3750 лв. на 4130 лв. От Камарата са недоволни, че "не се предвиждат  реформи, насочени към ограничаване на броя на получаващите инвалидни пенсии".
От "Подкрепа" подчертаха, че чрез бюджета на ДОО не се създават условия за борбата срещу бедността, като най-голямата група на хора в риск от бедност са пенсионерите (35,3%) и децата (33,9%). "Увеличението на максималния осигурителен доход с 10% отново е някакъв компромис, тъй като средният осигурителен доход нараства с 13,5% на годишна база", пише в становище на синдиката.
Според служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова по-скоро трябва да има ограничаване на разходите и поетапно увеличаване на вноските за пенсиите, но по голяма част от приходните и разходните мерки няма съгласие.

Нивата на корупция в България остават тревожно високи

автор:Дума

visibility 3438

/ брой: 28

Над 90% от 1000 работещи са недоволни от възнаграждението си

автор:Дума

visibility 3660

/ брой: 28

Родители се обявиха против задължителен час по религия

автор:Дума

visibility 3655

/ брой: 28

СО: Изпълнението на ремонта на ул. „Опълченска“ продължава

автор:Дума

visibility 3611

/ брой: 28

Eнергийната борса има нов временен шеф

автор:Дума

visibility 3124

/ брой: 28

Министерството на финансите продаде облигации за 100 млн. лв.

автор:Дума

visibility 3729

/ брой: 28

Милионерите с 301 повече за година

автор:Дума

visibility 3713

/ брой: 28

Александър Вучич: €3 млрд. дадоха за свалянето ми

автор:Дума

visibility 3528

/ брой: 28

Тръмп разреши подкупи на чужди политици

автор:Дума

visibility 3523

/ брой: 28

Супермаркетите в Букурещ останаха полупразни

автор:Дума

visibility 2872

/ брой: 28

Накратко

автор:Дума

visibility 3599

/ брой: 28

Защо е важно да сме обединени?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 3573

/ брой: 28

Тръмп, Путин и ЕС

visibility 3651

/ брой: 28

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ