Протестиращи: Заплата, колкото една нощувка на евродепутат
Земеделският министър обеща да се разплати до края на юли, ще съкращава клонове на "Напоителни системи" ЕАД
/ брой: 156
"119 евро е работната заплата в земеделието, колкото е една нощувка на евродепутат", "На прага на Европа - по-ниски доходи", "Поливна политика в България от 1920 г. - има ли?" бяха сред плакатите, които носеха протестиращите работници и служители в "Напоителни системи" ЕАД вчера.
Те се събраха пред земеделското министерство заради неизплатени вече четвърти месец заплати. Работниците не са получавали заплати и осигуровки на стойност около 2 млн. лв., съобщиха от синдикатите в дружеството, които организираха протеста.
Възнагражденията се бавят през последните 12 години, казаха участници в протеста. Те настояват правителството да се ангажира с изплащането на забавените заплати до края на юли, както и със създаването на обща политика за развитието на сектора.
Земеделският министър Мирослав Найденов прие представители на протестиращите, за да се запознае с исканията им. Всички дължими заплати в "Напоителни системи" ще бъдат изплатени до края на юли, им обеща министърът. Според информация на изпълнителния директор на фирмата дължимите заплати и осигуровки са на стойност 1,4 млн. лв. Министър Найденов не пропусна да обвини за трудните проблеми в дружеството предишния министър Валери Цветанов, който е наредил миналата година предизборно безплатна поливка на стойност около 5 млн. лв. "Кремиковци" също дължи на дружеството около 5 млн. лева.
Найденов декларира, че предстои преструктуриране на дружеството. Той отбеляза, че в момента то има 21 клона, които по план трябва да станат девет. След възражения от страна на протестиращите работници, че това е невъзможно и че клоновете трябва дори да се увеличат, Найденов каза, че тази промяна ще бъде обсъдена отново.
Вчера бе назначен директор на новата дирекция "Хидромелиорации" в министерството. Това е Харизан Тамахкяров, съобщи министър Найденов.
Вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков информира, че ще последва среща на колектива с новия съвет на директорите. На нея хората ще настояват да се гарантира, че повече заплати няма да се бавят и че ще бъдат осигурени приходи от дейността на предприятието, в т.ч. и за финансиране на ремонт и нормална експлоатация на съоръженията.
Председателят на ФНСЗ-КНСБ Светла Василева уточни, че се изработва изцяло нова стратегия по хидромелиоративната политика.