16 Август 2024петък15:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ау, оу и йоу!

/ брой: 18

автор:Денчо Владимиров

visibility 3654

Миналата сряда гражданинът  Х.П.Т от Пловдив си взе поредния брой на безплатния вестник, дето го  слагат в едни тенекиени кутии из центъра на културната столица на континента. И научи, че идеята на бургаския кмет за ранно обучение по английски език сред най-малките вече се претворява в живо дело. Всички възпитаници на детските градини от общината са получили за Коледа специална коледна книжка на английски език! Отначало Х.П.Т.  изригна в псувни на чист български – абе  що ще подарявате на най-малките бургазлийчета коледни книжки на английски, а не на български език? Те англичани ли ще стават или българи? После, като се размисли обаче, схвана дълбокия замисъл на кмета:
- Ето как ще се реши реформата в образованието ни!
И като седна сред манджите на съпругата в семейната кухня, написа предложение до Народното събрание за експресна революционна реформа в българското образование. Накратко това ще стане, като още в родилните домове всичко трябва да работи за ранното чуждоезиково обучение на новопоявилите се българчета. Вместо произнасянето от акушерките на банални думи като „ Ха,ето го детето на мама!”, да се казва това на английски. Примерно „Уоу, дисис дъ чайлд ъф мадър!" След отнасяне на новия гражданин в дома му и там трябва стриктно да се спазва желязно правилото да се говори само на английски от околните и вместо "мама", ”тати”, "баба”, "дядо”, първите думи, които трябва да чува отрокът, са съответно "мадър”, "фадър”, "грандмадър” и "грандфадър”. Ако в дома  има куче и то носи някое банално име като Шаро, да се смени на Боб, Джейк и прочие. В детските градини да се изхвърлят всички песнички на български и да звучат парчета само на английски. Лелите да се приемат на работа само след изпит по английски. Тази линия да продължи и в ученическите години – учебните предмети да се преподават само на английски. Ще попитате – ами какво ще става с учебния предмет „Български език”?
- Как какво? Българският да духа супата! Европейци сме! Че и натовци! Без жертви не може! Това е повеля на времето! – така каза гражданинът реформатор.
И не само каза, а и въведе още на мига революционния метод на потапяне в англоезичната атмосфера при възпитанието на своя непроходил внук. Всички възрастни вкъщи започнаха се движат с англо-български разговорници в ръце и от устата им не се отронваше нито дума на неевроатлантическия език на българите.Това обаче доведе до премеждие дядото реформатор. Една сутрин той се подхлъзна пред шкафа поради разлято там олио, извъртя известния от фигурното пързаляне скок „двоен толуп“ и си счупи крака. Бабата така и не бе успяла да намери в разговорника изречението на английски език, с което да го предупреди за разлятото олио. Събитието, то се знае, беше печално, но според „гландмадъл” то се оказа много полезно за чуждоезиковото обучение на внука - така той се потапял напълно в англоезична атмосфера поради издаваните от неговия „гландфадъл” звуци – основните дифтонги в английския език: "ау”, ”оу” и ”йоу"...

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 256

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 245

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 196

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ