28 Юли 2024неделя00:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Аквариумът като умален модел на света

Творби на наши художници от фонда на СГХГ гостуват в галерия "Алма Матер"

/ брой: 238

автор:Дума

visibility 2041

Софийската градска художествена галерия и СУ "Св. Климент Охридски" представят първия си съвместен проект. Произведенията напускат депата на СГХГ, за да потърсят диалог в една жизнена и динамична среда.
Изложбата разглежда аквариума като умален модел на света. Опитомено пространство, в което съществува живот със своите радости и драми. Идеята тръгва, от една страна, от самите изложбени пространства, които със своите стъклени витрини приличат на аквариуми. От друга страна, препраща към учебното заведение като инкубатор на жизнени процеси.

Михаела Власева

В изложбата участват едни от най-изявените съвременни наши художници, чиито работи се намират в колекцията на СГХГ. Сред тях са Сашо Стоицов, Мариела Гемишева, Красимир Терзиев, Михаела Власева, Аделина Попнеделева, Надежда Олег Ляхова, Иван Костолов, Расим и др. Показани са живопис, фотография, обекти, инсталации.
Избраните творби изследват човешкия образ в неговите взаимоотношения със средата. В случая това е конкретният град, в конкретната държава, в конкретното време: София - България, началото на XXI век. Какво се случва със съвременния човек тук и сега? Променили ли са се неговите възприятия за света и начините на общуване с другия? Разчитаме ли по произведенията на съвременните художници промените на света, в който живеем?
Софийската градска художествена галерия работи с млади художници и изкуствоведи, развива специални програми за интегрирането им в художествените процеси. В този смисъл сътрудничеството със СУ е интересно и ползотворно в процеса на намиране на нова публика, отбелязват организаторите.
Кураторка на проекта е Мария Василева, главна уредничка в СГХГ. Изложбата, която ще продължи до 22 октомври, е отворена за посетители всеки делничен ден от 10 до 18 ч. в галерия "Алма Матер", Северно крило на Ректората на СУ, (входът е откъм ул. "Шипка").


 

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 1113

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 916

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 1029

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 965

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 1013

/ брой: 141

Душата и сърцето на БСП

автор:Александър Симов

visibility 579

/ брой: 141

Бузлуджа е началото

visibility 476

/ брой: 141

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ