11 Януари 2025събота17:01 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Темата днес

Какво ще промени еврото

След първите шест месеца, при обмяна на левове, банките могат да искат такси

/ брой: 63

автор:Евгени Гаврилов

visibility 7503

Министерство на финансите публикува за обществено обсъждане законопроекта, който определя всички мерки на национално равнище за въвеждане на еврото у нас.
Това се случи точно в деня, в който парламентът почти единодушно гласува отказа на Мария Габриел да състави правителство, с което първият мандат се провали и предсрочните парламентарни избори изглеждат все по-вероятни.
Икономисти и политически наблюдатели обявиха, че политическата несигурност и задаващата се "спирала от избори" най-вероятно ще отложат влизането на страната ни в еврозоната. Надеждите на управляващите бяха това да стане от 1 януари 2025 г.
"Заради политическата ситуация в страната България веднъж вече пропусна шанса си да влезе в еврозоната. Преди две години бяхме заедно с Хърватия по пътя към единната валута, но в крайна сметка те влязоха, а ние - не", коментира икономистът Георги Ангелов.
Впечатление прави, че в законопроекта не е посочено изрично, че смяната на лева с единната европейска валута ще стане при сегашния фиксиран курс 1.95583 лв. за 1 евро. В мотивите към законопроекта се припомня че ангажиментът на българските власти страната ни да се присъедини към еврозоната със сегашния фиксиран курс е потвърден както в Националния план за въвеждане на еврото в Република България, така и в решението на парламента от октомври 2022 г., с което бе възложено на българските институции за провеждане на техническата подготовка за приемане на еврото в страната.
Освен това Министерството на финансите най-сетне започна разяснителна кампания за единната валута. То създаде специален сайт за целта, където могат да се намерят отговори на най-често задаваните въпроси - как ще се превалутират банковите ни сметки, какво ще стане със заемите и спестяванията ни, ще се променят ли лихвите, как ще се преизчислят заплатите от левове в евро, как ще обменят парите в брой.
Усилията на държавата да обясни на българите смисъла на еврочленството и как ще стане въвеждането на общата европейска валута, са доста позакъснели. Доскоро целта за въвеждане на еврото бе 1 януари 2024 г. Дори при новата дата за влизане в еврозоната - 1 януари 2025 г., няма много време. Всъщност и тя вече не е много сигурна.

Превалутиране

"В месеците преди въвеждането на еврото гражданите ще бъдат насърчавани да депозират възможно най-много левови банкноти и монети в банкови сметки. Като се има предвид, че всички средства в левове по сметките ще бъдат превалутирани безплатно в евро на датата на въвеждане на еврото, считано от този ден, трансакциите за безкасово плащане ще се извършват само в евро", посочват от  МФ.
 Превалутирането означава физически обмен на левове в брой за евро и преизчисление на цените, депозитите, заемите, финансовите инструменти и другите балансови позиции от левове в евро. Превалутирането ще се извършва чрез прилагането на неотменимо фиксирания валутен курс от 1,95583 лева за 1 евро. Превалутирането на цени и парични единици от левове в евро ще се извърши чрез прилагане на пълния цифров размер на фиксирания курс на преобразуване, т.е. използване на всичките пет знака след десетичната запетая. Получената сума ще се закръглява до два знака след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая в съответствие със следното математическо правило за закръгляване. Когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая ще остава непроменен. Когато третият знак след десетичната запетая е равен или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая ще се увеличава с едно, обясняват от БНБ.

Сметките

От датата на членство на България в еврозоната всички видове сметки: разплащателни сметки, депозитни сметки, текущи бюджетни сметки, спестовни сметки, набирателни сметки, ликвидационни сметки и други сметки в местни банки, както и платежни сметки при други доставчици на платежни услуги (платежни институции и дружества за електронни пари), ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро. За тези сметки няма да действа преходен период. Това означава, че още от първия ден на приемане на еврото титулярите на сметки ще могат да теглят от левовите си сметки само евро.
През първия един месец от датата на въвеждането на единната европейска валута у нас левът и еврото ще бъдат в обращение едновременно, като и двете валути ще бъдат със статут на законно платежно средство. След изтичането на този един месец еврото ще остане единственото законно платежно средство в страната. Едномесечният преходен период ще спомогне да се осигури постепенен преход към новата валута. През този един месец гражданите ще могат да плащат и в двете валути в търговските обекти и центровете за услуги. От друга страна, търговците трябва да връщат рестото на клиентите си изключително в евро освен ако не могат да го направят от практически съображения.

Преобразуване

Преобразуването на банковите сметки от левове в евро ще се извърши в деня на въвеждането на еврото. Всички средства в левове по текущи, депозитни, спестовни и други сметки в местни банки и други доставчици на платежни услуги ще бъдат преобразувани в евро безплатно в деня на въвеждането на еврото. От датата на въвеждане на еврото Българската народна банка ще обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето, банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс 1,95583 лв. зa 1 eвpo. През първите шест месеца от датата на въвеждане на еврото в България банките и "Български пощи" ЕАД ще обменят безплатно на каса банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.През следващите шест месеца банките ще продължат да обменят банкноти и монети от левове в евро, но ще имат право да налагат такса за тази услуга.
След изтичането на първите 12 месеца от въвеждане на еврото банките и "Български пощи" ЕАД могат да преустановят услугата за обмяна на банкноти и монети от левове в евро в брой.През първия един месец от датата на въвеждането на еврото в България левът и еврото ще бъдат в обращение едновременно, като и двете валути ще бъдат със статут на законно платежно средство (т.нар. период на двойно обращение на лева и еврото). След изтичането на този един месец еврото ще остане единствената валута на страната ни.

Ресто

През първия месец от въвеждане на еврото гражданите ще могат да плащат и в двете валути в търговските обекти и центрове за услуги.В този период търговците ще имат задължение да връщат рестото на клиентите си единствено в евро. Само в случай на обективна невъзможност търговецът ще има право да върне остатъка в брой в левове или в левове и евро. Един месец след като Съветът на ЕС вземе решение за приемане на еврото в България, ще влезе в сила изискване за задължително обозначаване на цените едновременно в левове и евро. Това задължение ще продължи да бъде в сила 12 месеца от датата на приемане на еврото. Планира се задължението за двойно обозначаване на цените да започне да действа един месец след решението на Съвета за приемане на еврото в Република България и да остане в сила 12 месеца след приемането на европейската валута. Двойното обозначаване на цените ще важи и за публичните органи. По време на този период всички суми, дължими от българските граждани на държавата, включително данъци, такси и др., следва да се обозначават в левове и в евро.
Предвижда се и дълъг период на двойното обозначаване на цените на стоките и услугите, за да се избегне спекулативното покачване на цените им в резултат на въвеждането на еврото. Този период ще започне един месец след приемането на Решението на Съвета на Европейския съюз за въвеждането на еврото от Република България и ще бъде в сила 12 месеца след датата на приемане на страната в еврозоната.

Спестяванията

От датата на членство на България в еврозоната всички сметки - разплащателни, депозитни, спестовни и други сметки в местни банки, ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро.За тези сметки няма да действа преходен период. Това означава, че още от първия ден на приемане на еврото титулярите на сметки ще могат да теглят от левовите си сметки само евро, независимо дали тегленето ще става чрез АТМ/ПОС устройство или в офиса на банка, платежна институция или дружество за електронни пари. От датата на въвеждане на еврото БНБ ще обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс 1,95583 лв. зa 1 eвpo. През първите шест месеца от датата на въвеждане на еврото в България банките и Български пощи ще обменят безплатно на каса банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс. През следващите шест месеца банките ще продължат да обменят банкноти и монети от левове в евро, но ще имат право да налагат такса за тази услуга. След изтичането на първите 12 месеца от въвеждане на еврото банките и "Български пощи" ЕАД могат да преустановят услугата за обмяна на банкноти и монети от левове в евро в брой.

Данъците и заемите

След като еврото стане официална валута, всички данъци, такси и други плащания към държавата и общините трябва да се извършват в евро. Изключение от това правило ще се прави в периода на двойното обращение на лева и еврото, т.е. един месец от датата на въвеждане на еврото. След датата на въвеждане на еврото в България възстановяването на недължимо платени или събрани преди въвеждането на еврото суми за данъци, държавни или общински такси, задължителни осигурителни вноски, глоби и имуществени санкции, и други публични задължения, ще се извършва в евро. Всички заеми, първоначално отпуснати в левове или заеми с валутна клауза в евро, ще се считат за заеми в евро. Няма да се допуска въвеждането на еврото да се използва като условие за предоговаряне на клаузи по вече сключени договори между банките и техните клиенти или като основание за други подобни действия от банките по отношение на техните клиенти, които биха ги поставили в по-неблагоприятна финансова позиция спрямо позицията им преди превалутирането.  Това ще важи и за небанковите финансови институции, които предоставят кредити на клиенти.

Какви са Маастрихтските критерии


Критериите за конвергенция гарантират, че дадена държава членка е готова да въведе еврото и че присъединяването й към еврозоната няма да доведе до рискове за икономиката на самата държава членка или на еврозоната като цяло.
Съществуват четири икономически критерия за конвергенция.

1. Ценова стабилност
Размерът на инфлацията не може да надвишава с повече от 1,5 процентни пункта размера на инфлацията на 3-те държави членки с най-добри показатели.
2. Стабилни и устойчиви публични финанси
Държавата да не е обект на процедурата при прекомерен дефици.
3. Стабилност на валутните курсове
Държавата трябва да участва във валутния механизъм (ERM II) в продължение на най-малко две години без сериозни отклонения от централния курс на ERM II и без да е осъществено девалвиране на двустранния централен курс на нейната валута спрямо еврото през същия период.
4. Дългосрочни лихвени проценти
Дългосрочният лихвен процент не трябва да бъде по-висок от два процентни пункта над размера в трите държави членки с най-добри показатели в областта на ценовата стабилност.
В момента България не отговаря на критерия за ценова стабилност.

Валутен механизъм

Целта на валутния механизъм (ERM II), известен още като чакалнята на еврозоната, е да покаже, че икономиката на дадена държава може да функционира безпроблемно без прекомерни валутни колебания.
Когато държава извън еврозоната влиза във валутния механизъм ERM II, нейната национална валута е обвързана с еврото с централен курс, който е договорен с държавите членки от еврозоната, с държавите извън еврозоната, които вече участват във валутния механизъм ERM II и с ЕЦБ, с участието на Комисията. След това валутата има право да варира в рамките на стандартното ограничение от 15% над или под договорения основен обменен курс.
Участието във валутния механизъм ERM II е доброволно, но е задължителен етап от присъединяването към еврозоната.
От 2018 г. държавите, които желаят да се присъединят към валутния механизъм ERM II, трябва също да си сътрудничат тясно с единния надзорен механизъм на Европейската централна банка и да изпълняват конкретни ангажименти в областта на политиката.

Разходите на финансовия сектор

В доклада за оценката на въздействието разходите на кредитните институции са изчислени по-точно и възлизат на 492 038 000 лв., включително разходи за обмяна на банкноти и монети от левове в евро, изтеглянето от обращение на банкноти и монети в левове и разпространението им.
Минималните разходи за адаптацията на информационните системи на инвестиционните посредници се изчисляват на между 25 000 и 30 000 евро в зависимост от сложността на системите. Според Асоциацията на българските застрахователи индикативната сума за адаптацията на информационните системи варира от 15 000 лева до 3 350 000 лева в зависимост от размера на дружеството и спецификата на дейността му, а общата за тези 17 дружества сума възлиза на 15 530 750 лева. Пенсионноосигурителните дружества изчисляват, че промяната в информационните им системи ще им струва над 2 млн. лв.

Какво ще се спести

В частичната предварителна оценка на въздействието на нормативния акт се отбелязва, че разходите на бизнеса за превалутиране от левове в евро и обратно възлизат на около 300 млн. лв. годишно като в последните години растат с набъбването на цените до 500 млн. лв. годишно (през 2022 г.).
Разходите от превалутиране са с постоянно действие, тоест до присъединяване на България към еврозоната разходите по обмен на лев в евро и обратно се изплащат за всяка трансакция. При въвеждането на еврото като официална парична единица бизнесът и домакинствата във всеки един момент ще могат да осъществяват операции в евро, без да имат допълнителни разходи по обмен на валута, се казва в мотивите към проекта за нормативен акт.

БСП подкрепя бизнеса за мерки срещу скъпия ток

автор:Дума

visibility 3687

/ брой: 5

Може да останем без бензин през март

автор:Дума

visibility 4913

/ брой: 4

България може да е транзитен хъб за газ за Европа

автор:Дума

visibility 5111

/ брой: 4

Байдън отпусна на Киев $500 милиона

автор:Дума

visibility 3622

/ брой: 5

Великобритания поряза Илон Мъск

автор:Дума

visibility 3212

/ брой: 5

Пожарът в Калифорния евакуира над 300 000

автор:Дума

visibility 3073

/ брой: 5

Скопие е втори в света по мръсен въздух

автор:Дума

visibility 3166

/ брой: 5

Смущение

автор:Мая Йовановска

visibility 3524

/ брой: 5

Послушайте експертите

visibility 3609

/ брой: 5

Как бе ликвидирано критичното мислене*

автор:Гергана Пирозова

visibility 3550

/ брой: 5

За фойерверките и... парите

visibility 3515

/ брой: 5

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ