19 Ноември 2024вторник17:33 ч.

Тазгодишното вино ще е по-хубаво, но по-скъпо

Заради сушата и горещините гроздоберът започна с почти месец по-рано

/ брой: 163

автор:Дума

visibility 3592

Виното от реколта 2024 се очертава да бъде по-скъпо, но по-качествено. Заради сушата и големите горещини през лятото добивът на винени сортове грозде значително намалява. Гроздето обаче е с по-добри качества, казват лозарите, които почти месец по-рано забочнаха гроздобера. Засега изкупните цени тръгват от по-високи нива от миналогодишните, което означа, че виното ще е по-скъпо.
В района на Сандански вече прибраха мерлото - две седмици по-рано от обикновено. На север, в област Монтана, започна гроздоберът на белите винени сортове, като очакват до седмица да са готови и червените сортове.
Резултатите от първите ферментирали сокове са впечатляващи, заяви пред "Нова телевизия" Петър Михов, гроздопроизводител от Струмяни до Сандански.
"В последната седмица с по градус на ден се вдигаше захарността на гроздето, което ни накара да берем поне 20 дни по-рано", каза пред БТВ Милка Велкова, гроздопроизводител от ломското село Долно Линево. Достигнати са оптималните за белите сортове 21-22 захарни градуса и киселинност 3 и 2 - най-добрите за направата на белите вина.
"Гроздето е с много добро качество, за сметка на количеството и ще съм доволна, ако постигнем наполовина миналогодишния добив", обясни Велкова, която отглежда 2000 декара лозя в Ломско. В Долно Линево берат белите сортове "Врачански мискет", "Тамянка", "Мускат отонел", "Совинион блан" и "Шардоне". Цените са тази година са по-добри  - белите сортове се изкупуват за 1,50 лв. на килограм.
В района на Сандански и Мелник изкупните цени са още по-високи за белите сортове - започват от 1,70 лв. на килограм и достигат 2 лева, казва Петър Михов. Докато червените мерло, каберне и сира се изкупуват за 1,20 лв. нагоре.
"Досега прилагахме безполивно отглеждане на лозовите насаждения, но занапред ще сме принудени да поливаме заради високите летни температури. Това лято температурата на почвата надхвърляше 45-50 градуса и за растенията е трудно да фотосинтезират", обясни Михов.
Гроздопроизводителите се оплакват и от изключително свит пазар - търсенето намалява и трудно реализират продукцията си.
Заради постоянните смени на правителства и земеделски министри се затруднява и диалогът на обединението на лозарите за намиране на подходящи мерки за подпомагане на сектора. Те посочват огромната разлика в субсидиите за българските лозари в сравнение с тези в страните от Западна Европа, което ги прави неконкурентни. У нас са 13 евро на декар, докато в Румъния - 135 евро, а във Франция - 250 евро, твърди Милка Велкова. Според нея необходимостта от по-сериозна подкрепа от страна на държавата става все по-наложителна предвид на промените в климата.

Властта би отбой за повишаване на социалните осигуровки

автор:Дума

visibility 705

/ брой: 221

До месец тръгва новият онлайн кадастър

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 221

Агенцията по храните започва проверки преди Никулден

автор:Дума

visibility 635

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 221

Хиляди протестираха срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 221

Сблъсъци в Нидерландия заради коледна традиция

автор:Дума

visibility 621

/ брой: 221

Абсолютна липса на сърце

автор:Александър Симов

visibility 660

/ брой: 221

Злокобният Байдън

автор:Юри Михалков

visibility 626

/ брой: 221

Неадекватни решения и хаос заплашват енергетиката ни

visibility 628

/ брой: 221

Мъчи ни безводие, а има забавени проекти

visibility 654

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ