07 Ноември 2024четвъртък10:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Защо все повече млади хора заболяват от рак?

Нарастващите случаи се свързват с ускорено клетъчно стареене

/ брой: 68

автор:Дума

visibility 1345

Случаите на рак сред по-младите хора се увеличават от години - тенденция, която изследователите се опитват да обяснят. Ново проучване открива интересна следа: по-младите поколения изглежда остаряват по-бързо на клетъчно ниво от своите предшественици.
Екип от учени от Вашингтонския университет в Сейнт Луис е проследил данни от близо 150 000 души на възраст между 37 и 54 години в масивна британска биомедицинска база данни. Учените са използвали девет кръвни маркера, за да изчислят биологичната възраст на хората - показател, който улавя

цялостното състояние на клетките и тъканите на човек

Стареенето е основният рисков фактор за много видове рак, което означава, че колкото повече остарявате, толкова по-вероятно е да бъдете диагностицирани с онкологично заболяване. И все по-често експертите признават, че възрастта е нещо повече от броя на свещичките върху тортата за рождения ден. Това е и износването на тялото, причинено от начина на живот, стреса и генетичните фактори, което понякога се нарича биологична възраст на човека.
"Всички знаем, че ракът е болест на стареенето. Въпреки това, той наистина започва да засяга по-младото население. Така че дали можем да използваме добре разработената концепция за биологичното стареене, за да я приложим към по-младото поколение, е наистина неизследвана област“, казва д-р Ин Цао, доцент по хирургия във Вашингтонския университет по медицина в Сейнт Луис и старши автор на новото изследване, което беше представено в неделя на годишната конференция на Американската асоциация за изследване на рака в Сан Диего.

Фактори на биологичното стареене

Цао и нейният екип са анализирали медицинските досиета на 148 724 души на възраст от 37 до 54 години, които са участници в голям регистър с данни във Великобритания, наречен "Биобанк" (UK Biobank).
Те са се спрели на девет кръвни маркера, за които е доказано, че корелират с биологичната възраст:
- Албумин: протеин, произведен от черния дроб, който намалява с възрастта.
- Креатинин: отпадъчен продукт в кръвта, произведен от смилането на протеини и разграждането на мускулната тъкан; мярка за бъбречната функция. По-ниските нива корелират с по-добро дълголетие.
- Глюкоза: С възрастта кръвната захар остава по-висока за по-дълго след хранене.
- С-реактивен протеин: произведен от черния дроб в отговор на възпаление; относително по-високи нива съответстват на по-бързо стареене.
- Процент на лимфоцитите: концентрацията на тези бели кръвни клетки, свързани с имунната функция, има тенденция да намалява с възрастта.
- Среден клетъчен обем: мярка за средния размер на червените кръвни клетки, който се увеличава с възрастта.
- Ширина на разпределение на червените кръвни клетки: разликата между размера на най-малките и най-големите червени кръвни клетки на човек, която има тенденция да се увеличава с възрастта.
- Алкална фосфатаза: ензим, произвеждан главно от черния дроб и костите, който има тенденция да се увеличава с възрастта.
- Брой бели кръвни клетки: броят на белите клетки в горния край на нормалния диапазон в кръвта може да съответства на по-голямо стареене.
След това тези девет стойности са били включени в алгоритъм, наречен PhenoAge, който е бил използван за изчисляване на биологичната възраст на всеки човек. Изследователите определят ускореното стареене, като сравняват биологичната възраст на хората с тяхната реална възраст.
След това учените са проверили раковите регистри, за да видят колко души от групата са били диагностицирани с ранни ракови заболявания преди 55-годишна възраст. Има близо 3200 диагностицирани такива ракови заболявания.
Изследователите установяват нещо много любопитно - че хората, родени след 1965 г. са със 17% по-склонни да покажат ускорено стареене, отколкото тези, родени от 1950 г. до 1954 г.

Какво ни казва по-бързото стареене за риска от рак

След като коригират данните за фактори, които могат да повлияят на резултатите, изследователите установяват, че ускореното стареене е свързано с повишен риск от рак. Най-силните асоциации се наблюдават при рак на белия дроб, стомаха и червата и рак на матката.
Оказва се, че хората с ускорено биологично стареене имат два пъти по-висок риск от ранен рак на белия дроб, повече от 60% по-висок риск от стомашно-чревен тумор и повече от 80% по-висок риск от рак на матката.
Проучването не е предназначено да отговори на въпроси защо тези видове рак изглежда имат най-силни връзки с ускореното стареене, но Руи Тиан – докторант, който ръководи изследването, има някои теории.
Тиан казва, че е възможно белите дробове да са по-уязвими към стареене от другите видове тъкани, тъй като имат ограничена способност да се регенерират. Ракът на стомаха и червата пък е свързан с възпаление, което се увеличава с напредване на възрастта.
Цао заяви, че силата на изследването е, че изследователите са видели тези сигнали при толкова голям брой хора, но тя признава, че то е ограничено. Например хората в проучването не са били проследявани във времето.

Резултатите от кръвния тест са само от един тест,

така че те дават само моментна снимка на риска, който може да се промени. В идеалния случай, каза тя, изследователите ще могат да изследват една и съща група в продължение на години, като вземат кръвни проби във времето, за да получат по-точна траектория на техния риск.
"Идеалният сценарий е, че ще имаме множество вземания на кръв през целия живот, което не е осъществимо дори в биобанки като UK Biobank“, каза Цао.
Тя казва, че хипотезата трябва да бъде тествана и при по-разнообразни популации, тъй като ефектите от социалните фактори, свързани с расовата дискриминация, също трябва да бъдат по-добре осветени.
Д-р Ан Блейс, която изучава влиянието на биологичното стареене при преживели рак в Университета на Минесота, каза, че резултатите от проучването са вълнуващи, защото могат да насочат към по-добър начин за намиране на хора, които са изложени на по-висок риск от рак на ранна възраст. В момента младите хора, които нямат фамилна анамнеза или друг рисков фактор, не се изследват редовно за повечето видове рак.
"Виждаме все повече и повече ракови заболявания, особено рак на стомашно-чревния тракт и рак на гърдата, при по-млади хора. И ако имахме начин да идентифицираме кой е изложен на по-висок риск от тях, тогава наистина, можете да си представите, че щяхме да препоръчаме скрининг в различно време“, каза Блейс, професор и директор на отдела по хематология и онкология в университетското медицинско училище. Тя не е участвала в новото изследване.
Блейс казва, че ако можете да намерите хора, които са изложени на по-висок риск, тъй като клетките им стареят по-бързо, можете да се насочите и към интервенции в начина на живот: неща като хранене, упражнения и сън.
"Има лекарства, които също изглежда могат да забавят ускореното стареене“, каза Блейс, която тества две от тях при преживели рак пациенти. Преживелите рак често показват по-голямо биологично стареене, може би поради последиците от терапии като химиотерапия и радиация.
Лекарствата принадлежат към клас, наречен сенолитици и се смята, че са насочени да се отърват от увредените и стареещи клетки.
В момента не е ясно кой може да се възползва от тези лекарства, но оценките за ускорено стареене като PhenoAge биха могли един ден да помогнат на лекарите да насочат хората, които най-много се нуждаят от тях.

Източници: STATnews, CNN

Медиапул

Задава се тотална водна криза

автор:Дума

visibility 974

/ брой: 212

КЗП подхваща фирмите за бързи кредити

автор:Дума

visibility 903

/ брой: 212

БДЖ обещава да не закрива линии

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 212

Президентският вот в САЩ започна без победител

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 212

Скопие злобее срещу българската памет

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 212

Истинската червена линия

автор:Александър Симов

visibility 707

/ брой: 212

Инвестиция в бъдещи визионери

visibility 775

/ брой: 212

Америка се готви за бунтове и анархия след изборите

visibility 988

/ брой: 212

Слугинаж

автор:Евгени Гаврилов

visibility 729

/ брой: 212

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ