В името на парите
/ брой: 76
Дълго обсъжданото обединение на европейските футболни грандове в нова Суперлига е факт. Но не съвсем. Дванадесетте най-богати клуба от Стария континент обявиха, че се обединяват, "за да помогнат на футбола". Поне така отбеляза бъдещият председател на турнира и президент на "Реал" Мадрид Флорентино Перес. Ръководното място му принадлежи, защото "Кралският клуб" е рекордьор с 13 титли в Шампионската лига и в предшественика й - турнира за Купата на европейските шампиони.
Само че двете футболни централи - световната и европейската, не желаят да изпуснат лъвския пай от печалбите, които клубните турнири генерират всяка година. По примера на Европа и другите континентални асоциации от години организират клубни шампионати и така експлоатират интереса на феновете по света. "Футболът е единственият световен спорт с повече от четири милиарда фенове и нашата отговорност като големи клубове е да отговорим на техните желания", декларира Перес.
Засега ФИФА не се обявява открито срещу новата организация. От УЕФА запазват привидно мълчание, но реакциите няма да закъснеят. Двете организации ще опитат всички юридически похвати, за да не позволят печалбите от Цар Футбол да бъдат управлявани другаде. Макар и да не е напълно ясно как ще реагират телевизионните компании с милиардните права за излъчване на срещите от турнира, но те явно са застанали зад инициативата. Суперлигата се очаква да засенчи интереса към Шампионската лига, Лига Европа и предвидения трети клубен турнир, който УЕФА се готви да организира. Сблъсъкът на многомилиардните интереси е очевиден и не съвсем предвидим.
За да бъде оправдан интересът на феновете, клубовете ще развържат кесиите за нови трансфери и така ще убият конкуренцията на по-малките отбори, които обаче ще се борят за проценти от тв правата. Всичко ще се сведе отново до... печалбите. А ФИФА и УЕФА са склонни за подялба на парите, но не съвсем. А уж всичко е в името на футбола...