18 Септември 2024сряда21:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Последна дупка...

/ брой: 104

автор:Мая Йовановска

visibility 1103

Мая ЙОВАНОВСКА



Едва 30% от свинското месо, което купуваме, е произведено в България. Преди дни производителите се оплакаха, че свиневъдството е застрашено от масови фалити, защото изкупната цена е по-ниска от тази на килограм краставици.
Проблемът не от днес, нито от вчера, нито дори от онзи ден. След промените един от най-пострадалите сектори в икономиката беше аграрният. А специално животновъдството ни се превърна в "последна дупка на кавала". Буквално.
Общата европейска селскостопанска политика винаги дърпаше чергата към големите в ЕС. Но пък поредица от правителства, особено тези на Бойко Борисов, водеха безумна, недалновидна държавна политика в сектора, която го постави на колене. И така, въпреки милиардите от ЕС, нашите животновъди се оказаха на дъното.

Конкретно свиневъдството, по данни на животновъдите, се е стопило от четири милиона отглеждани свине през 90-те години на миналия век на не повече от половин милион сега. Освен кризата, която засегна всичко и всички в икономиката, не трябва да забравяме и големият бич от последните години - африканската чума по свинете. Която "изтри" огромен дял от промишленото ни свиневъдство. Но едно правителство, бившите представители на което сега са много шумни в парламента, проспа доста от необходимите мерки и скорострелно допусна опасната болест на родна територия. Нищо, че изхарчи доста пари за телена ограда по границата, на която ловците буквално се присмиваха и се чудеха как би успяла да предпази от преминаване на наша територия 200-килограмово прасе.

Вдигането на крака на бранша не беше лесно, а сега той търси помощ от държавата заради кризата. За свиневъдството екипът на агроминистерството извоюва повече пари за подпомагане за тази година. Но проблемите са големи и брадясвали с години. Затова възстановяването няма да е лесно. Но е възможно. Ако искаме нашата земя да ни храни, а не да бъдем потребители на евтини и със съмнително качество вносни продукти.

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 618

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 656

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 725

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 707

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 675

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 614

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 827

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ